Švýcaři porazili ukřivděné Lotyše a poslali Finy do play off

20. 5. 2014 22:07
Hokejisté Lotyšska po vypjatém závěru v pondělním zápase s Běloruskem v závěrečném utkání skupiny B mistrovství světa v Minsku proti Švýcarsku, nenašli dost psychických sil a prohráli 2:3.
Přestože v tomto souboji měl navrch Lotyš Maris Jass, celkově byli lepší Švýcaři, kteří tak poslali do čtvrtfinále na úkor Lotyšů hokejisty Finska. | Foto: Reuters

Minsk - Hokejisté Lotyšska po vypjatém závěru v pondělním zápase s Běloruskem (1:3), po němž se cítili ukřivdění po neuznání vyrovnávacího gólu, v závěrečném utkání skupiny B mistrovství světa v Minsku proti Švýcarsku nenašli dost psychických sil a prohráli 2:3.

Lotyši, kteří museli k postupu do čtvrtfinále jakkoli vyhrát, se tak s turnajem loučí stejně jako Švýcaři, kteří přišli o šanci na postup už před zápasem.

Švýcaři však udělali velkou radost Finům, které jejich výhra poslala do čtvrtfinále, v němž si ve čtvrtek zahrají s vítězem skupiny A Kanadou. Švýcaři, na jejichž střídačce stál naposledy trenér Sean Simpson, skončilo páté a neobhájí tak loňské stříbro. Lotyši jsou šestí.

Američtí hokejisté udělali proti Německu rozhodující krok k tomu, aby po základní části udrželi druhé místo ve skupině.

Po vítězství 5:4 se totiž posunuli před Bělorusko, které ve večerním utkání prohrálo těsně 1:2 s favorizovaným Ruskem. Američané se tedy ve čtvrtfinále utkají s českým týmem, jež porazil Francouze 5:4 po prodloužení. Rusové suverénne ovládli skupinu, když zvítězili ve všech sedmi duelech a v boji o semifinále změří síly s Francií.

Na Lotyších byla vidět pondělní křivda

Lotyši věděli, že je jakákoli výhra posune do bojů o medaile na úkor Finska, přesto nedokázali začít duel ve vysokém tempu. Bylo na nich vidět, že se ještě neoklepali z porážky v pondělním večerním duelu s Běloruskem. Navíc na ně zřejmě dolehla i únava.

Švýcaři toho využili a v rozmezí 70 sekund získali dvoubrankové vedení. Nejprve využil Hollensteinovu přihrávku zpoza branky Brunner a poté se ujala i Schlumpfova střela.

"Hráli jsme sami za sebe. Na začátku turnaje se nám některé zápasy nevydařily. Pamatovali jsme si ale, že nás porazili na olympiádě v Soči," poukázal obránce Mathias Seger na fakt, že Švýcaři nechtěli soupeři ulehčit situaci.

"Navíc to pro ně bylo náročné. Včera hráli těžký zápas se špatným koncem," podotkl Seger.

Lotyšský útočník Aleksandrs Niživijs s tím ale nesouhlasil. "Neřekl bych, že jsme byli unavení. Samozřejmě je ale těžké hrát dva náročné a důležité zápasy takhle po sobě," uvedl Niživijs.

Lotyšům stíhačka opět nevyšla

V lotyšské brance tentokrát nastoupil Gudlevskis a jen díky několika jeho zákrokům to po první třetině nebylo 0:3.

Hned na začátku druhé části ale Gudlevskis přece jen potřetí inkasoval, když za jeho zády skončila Weberova střela. I díky slabší chvilce gólmana Berry se ale Lotyšsku podařilo rychle snížit, ze strany jej překonal liberecký útočník Koba Jass.

Ve třetí části trefil Galvinš v přesilovce tyč, ale snížit na rozdíl jediného gólu se Lotyšům podařilo až při závěrečné power play. Trefu Girgensonse dlouho zkoumal videorozhodčí, řešil, zda nehrál vysokou holí. Nakonec arbitr branku uznal, ale vyrovnat už se Lotyšům nepodařilo.

Naopak mohli sami počtvrté inkasovat. Rüfenacht ale při nájezdu dvou hráčů na prázdnou branku po nečekané přihrávce trefil jen tyč a následně branku v pádu posunul.

Američané v 2. části přestříleli Němce

První branku zápasu sice vstřelili sice Němci, ale v duchu úzkostlivého pískání rozhodčích z posledních zápasů jim nakonec nebyla uznána, neboť se sudím u videa zdálo, že byla dosažena úmyslně bruslí.

V druhé třetině tak šli do vedení jako první Američané. Hráč zápasu Johnny Gaudreau se otočil za brankou, nahrál na přední tyč Abdelkaderovi a forvard Detroitu překonal Aus den Birkena v brance.

Němci nicméně odpověděli hned za pár chvil - špatné střídání Američanů potrestal dlouhým blafákem na dlouhou ruku Alexander Weiss.

Dlouho ovšem remízový stav na výsledkové tabuli nezůstal. V oslabení totiž prchl německé obraně Drew Shore, který si dovolil objet posledního beka krásnou prohazovačkou a zakončil mezi nohy německého brankáře.

I tentokrát ale Němci dokázali srovnat krok. V další přesilovce totiž využili výhodu muže v poli navíc pěkným ťukesem, který zakončil Kai Hospelt. Američané ovšem šli do vedení i potřetí.

Gól Gaudreaua určila kamera

Pěknou přihrávku Goudreaua přes celou třetinu proměnil Matt Donovan. Ale Němci znovu srovnali krok - další chybu americké obrany potrestal důrazný Leon Draisaitl.

I v poslední části šli Američané do vedení - byť branku Gaudreaua po individuální akci musel posvětit až videorozhodčí.

Těsně před koncem se sice Němci hnali za vyrovnáním, ale nakonec vítěznou branku vstřelil na druhé straně Abdelkader.

Snížení Němců brankou Tobiase Ridera při hře bez brankáře totiž znamenalo jen kosmetickou úpravu na konečných 4:5.

"Chceme vyhrát zlatou medaili, takže proti komu budeme hrát nás nezajímá," okomentoval čtvrtfinálové propočty obránce Seth Jones.

Malkin poprvé nastoupil za Rusy

Duel mezi Ruskem a Běloruskem sledovala zatím nejvyšší návštěva šampionátu 14.679 diváků.

Oba týmy v zápase postrádaly své tradiční kapitány. Zranění vyřadilo ze hry Ovečkina i Kaljužného, Bělorusům navíc chyběl i další klíčový útočník Grabovskij. Naopak poprvé nastoupil Malkin, který se ke sborné připojil v pondělí.

Úvodní třetina moc střel ani šancí nenabídla. Více ze hry měli favorizovaní Rusové, Kuzněcov ani Plotnikov však slibné šance neproměnili. V polovině zápasu se neprosadil ani Širokov.

Bezbrankový stav se změnil až ve 33. minutě, kdy Šipačov připravil gólovou šanci pro Plotnikova. V 36. minutě si ruská dvojice úspěšnou spolupráci zopakovala, Plotnikov obral o puk Gotovce a přihrál Šipačovovi, který podruhé překonal Kovala.

Bělorusko si zahraje se Švédskem

Běloruský gólman se navíc vzápětí po střetu s Malkinem zranil a do branky musel Lalande, který odchytal náročný pondělní souboj s Lotyšskem.

Ve třetí třetině se domácím podařilo snížit. Gotovec ještě svoji šanci neproměnil, ale Denisov v 46. minutě již Bobrovského překonal. Po Malkinově akci mohl vrátit sborné dvoubrankový náskok Tichonov, ale v koncovce neuspěl. Šance ale měli i Bělorusové, vyrovnat mohli Sergej Kosticyn nebo jeho bratr Andrej.

Na domácích bylo vidět, že chtějí být prvním týmem, který na turnaji sebere Rusku alespoň bod. To se jim ale nakonec nepodařilo, vyrovnat nedokázali ani v závěrečné power play. Bělorusko tak skončilo v tabulce třetí a ve čtvrtfinále se utká se Švédskem, Rusko bude hrát s Francií.

Německo - USA 4:5 (0:0, 3:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 24. Weiss, 31. Hospelt (Draisaitl, Oppenheimer), 36. Draisaitl (Ankert), 59. Rieder (Draisaitl, Hospelt) - 22. Abdelkader (Gaudreau, Stapleton), 28. Shore (Petry), 33. Donovan (Gaudreau, Gardiner), 43. Gaudreau (Gardiner), 56. Abdelkader (Gaudreau). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Fraňo (ČR) - Fluri (Švýc.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.845.
Německo: Aus den Birken - Hördler, Braun, Ankert, Müller, Reul, Akdag - Mauer, Barta, Rieder - Oppenheimer, Hospelt, Noebels - Draisaitl, Pietta, Seidenberg - Plachta, Weiss, Ehliz. Trenér: Pat Cortina.
USA: Thomas - Jones, Dekeyser, Gardiner, Murphy, McCabe, Petry, Donovan - Nelson, Johnson, Smith - Gaudreau, Stapleton, Abdelkader - J. Hayes, Trocheck, Mueller - K. Hayes, Shore, McDonald - Miele. Trenér: Peter Laviolette.

Lotyšsko - Švýcarsko 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. K. Jass (Dzerinš, Kulda), 58. Girgensons (Sotnieks, Vasiljevs) - 9. Brunner (Hollenstein, Cunti), 11. Schlumpf (Ambühl), 21. Weber (Ambühl, Josi). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 12.868.
Lotyšsko: Gudlevskis - Galvinš, Kulda, Sotnieks, Pujacs, Lavinš, J. Redlihs, M. Jass - M. Redlihs, Daugavinš, Keninš - Štals, Girgensons, Indrašis - Niživijs, Vasiljevs, Cipulis - Meija, Džerinš, Berzinš - K. Jass. Trenér: Ted Nolan.
Švýcarsko: Berra - Weber, Josi, Kukan, Blum, Schlumpf, Seger, Grossmann, Ramholt - Hollenstein, Cunti, Brunner - Moser, Schäppi, Ambühl - Suri, Froidevaux, Fiala - Rüfenacht, Plüss, Stancescu. Trenér: Sean Simpson.

Rusko - Bělorusko 2:1
(0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. Plotnikov (Šipačov, Tichonov), 36. Šipačov (Plotnikov) - 46. Denisov (Kitarov, Korobov). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Patafie (USA) - Carnathan (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 14.669.

Rusko: Bobrovskij - Denisov, Čudinov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev - Plotnikov, Šipačov, Kalinin - Tichonov, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Širokov, Zaripov - Kuzněcov, Burmistrov, Dadonov. Trenér: Oleg Znarok.

Bělorusko: Koval - Korobov, Graborenko, Denisov, Gotovec, Jevenko, Usenko - Volkov, S. Kosticyn, Kovyršin - Platt, Stas, A. Kosticyn - Ugarov, Kitarov, Stepanov - Jefimenko, Osipov. Trenér: Glen Hanlon.