Švýcaři zaskočili Kanadu, stáhli dvoubrankové manko a vyhráli v prodloužení

13. 5. 2017 22:59
Hokejisté Švýcarska zdolali na mistrovství světa v Paříži favorizovanou Kanadu 3:2 v prodloužení, přestože už v sedmé minutě prohrávali 0:2. Obhájce titulu i přes porážku stále vládne skupině B o dva body před svým dnešním sokem, třetí jsou o bod za Švýcarskem Češi.
Kanaďan Ryan O'Reilly si nepřišel u mantinelu na Raphaela Diaze ze Švýcarska
Kanaďan Ryan O'Reilly si nepřišel u mantinelu na Raphaela Diaze ze Švýcarska | Foto: Reuters

Paříž - Kanaďané rychle vedli po trefách Ryana O'Reillyho a Mitche Marnera, ale mezi 47. a 50 minutou smazali ztrátu Fabrice Herzog a Vincent Praplan. Vítěznou trefu si připsal v čase 63:40 opět Herzog.

"Bojovali jsme a věřili celý zápas. Snažili jsme se o častou střelbu a nakonec to tam spadlo. Měli jsme i trochu štěstí, ale to není důležité. Klíčová je výhra," řekl švýcarský útočník Andres Ambühl oficiálnímu webu MS.

Kanaďané vstoupili do utkání aktivně. Girouxův pokus ještě Hiller kryl, ale v páté minutě při Hollensteinově vyloučení už švýcarský gólman kapituloval. Nadvakrát jej zblízka překonal O'Reilly. Za 126 vteřin překonal Hillera bekhendem Marner a do švýcarské branky se postavil Genoni.

Kanada měl nadále v úvodním dějství převahu, ale Genoni si poradil i s Girouxovou ránou. Švýcaři se neprosadili při Demersově vyloučení, sami se ubránili na přelomu první a druhé třetiny při Schäppiho trestu. V 27. minutě zakončoval do odkryté branky Simmonds, ale zvýšení náskoku Kanady zabránil obránce Marti, který stihl hokejkou srazit puk na tyč.

Švýcaři byli ve druhém dějství už nebezpečnější, ale Picard jejich pokusy spolehlivě kryl. O čisté konto nepřišel ani při Marnerově pobytu na trestné lavici. Neprůstřelný ale zůstával v utkání i Genoni a favoritovi se nedařilo pojistit náskok.

V 47. minutě při Mathesonově vyloučení se už dočkali Švýcaři, když Picarda překonal bekhendovým pokusem Herzog. Za tři minuty bylo vyrovnáno. Praplanovo nahození z pravé strany od mantinelu si nešťastně srazil do branky kanadský gólman. V závěru základní hrací doby se nejdříve ubránili při Kukanově vyloučení Švýcaři a pak po MacKinnonově faulu i Kanaďané.

V nastavení zápas rozhodl Herzog, který se parádně uvolnil přes Leeho a bekhendem zamířil nad Picardovu vyrážečku. "Oni se nevzdali. My jsme trošku v zápase vypadli z rytmu. Měli jsme víc střílet. Dali jsme jim šanci, aby se vrátili do zápasu, a oni toho využili," prohlásil kanadský forvard Travis Konecny.

Němci si poradili s Italy

Ve druhém večerním zápase přiživili hokejisté domácího Německa naděje na postup ze skupiny A do čtvrtfinále mistrovství světa. V Kolíně nad Rýnem porazili v sestavě s hvězdným útočníkem Leonem Draisaitlem, který mužstvo posílil po vyřazení Edmontonu z bojů o Stanley Cup, Itálii 4:1 a v tabulce se bodově dotáhli na čtvrté Lotyšsko. Italové s jediným bodem na kontě jsou naopak blízko sestupu.

Kanada - Švýcarsko 2:3 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 5. R. O'Reilly (Marner, Parayko), 7. Marner (Ch. Lee, Konecny) - 47. Herzog (Praplan, Richard), 50. Praplan (Hollenstein), 64. Herzog (Untersander, Ambühl). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Salonen (Fin.) - Leermakers (Niz.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 12.932.

Kanada: Pickard - Parayko, Vlasic, Demers, De Haan, Matheson, Ch. Lee, Morrissey - MacKinnon, Scheifele, R. O'Reilly - Simmonds, Giroux, Killorn - Skinner, Duchene, Couturier - Marner, Point, Konecny - B. Schenn. Trenér: Jon Cooper.

Švýcarsko: Hiller (7. Genoni) - Diaz, Furrer, Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti - Rüfenacht, Schäppi, Almond - Praplan, Hollenstein, Haas - Ambühl, Suter, Brunner - Suri, Herzog, Richard - Bodenmann. Trenér: Patrick Fischer.

Skupina A (Kolín nad Rýnem)

Německo - Itálie 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Ehrhoff (Draisaitl), 19. Plachta (D. Seidenberg, Kahun), 23. Y. Seidenberg (Hördler), 26. Kahun (Y. Seidenberg) - 5. M. Marchetti (S. Kostner, S. Marchetti). Rozhodčí: Reneau (USA), Wehrli (Švýc.) - Malmqvist (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 18.712.

Německo: Aus den Birken - Reul, Ehrhoff, Müller, D. Seidenberg, Abeltshauser, Hördler, Krueger - Ehliz, Tiffels, Reimer - Schütz, Hager, D. Wolf - Macek, Draisaitl, Plachta - Kink, Kahun, Y. Seidenberg - Fauser. Trenér: Marco Sturm.

Itálie: Andreas Bernard - T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, S. Marchetti, Miglioranzi - Insam, Andergassen, Traversa - Morini, S. Kostner, D. Kostner - Gander, Anton Bernard, M. Marchetti - Goi, Lambacher. Trenér: Stephan Mair.