Norsko nezaváhalo a je před českým týmem, vyhráli i Švýcaři

11. 5. 2013 22:38
Švýcaři neprohráli ani ve svém pátém utkání a stále vedou stockholmskou skupinu před Kanadou.
Radost hráčů Norska
Radost hráčů Norska | Foto: Reuters

Stockholm - Hokejisté Norska zdolali na světovém šampionátu Bělorusko 3:1 a posunuli se ve stockholmské základní skupině na postupové čtvrté místo o bod před Českou republiku.

Norové se tak dostali do výhodně pozice; pokud by Češi v neděli nebodovali s Kanadou, mohou následně večer zaútočit na postup do čtvrtfinále v duelu se Švýcarskem.

Hokejisté Švýcarska pokračují ve své krasojízdě a zatím nepoznali hořkost porážky ani v pátém utkání. Tentokrát si vyšlápli na Dánsko, které porazili s přehledem 4:1.

Reprezentanti helvétského kříže se tak vyhoupli zpět na čelo stockholmské skupiny a zajistili si postup do čtvrtfinále. Nyní vedou o bod před Kanadou. Navíc jsou jediným neporaženým týmem celého mistrovství.

Naopak v nepřesvědčivých výkonech pokračují domácí Švédové. Po porážce 0:3 s Kanadou nezářili ani proti Slovinsku, které zdolali jen 2:0.

Běloruský gól přišel pozdě

Do utkání vstoupili Norové bez potrestaného kapitána Tollefsena, který si už podruhé na turnaji odpykával jednozápasový trest, a trenér Roy Johansen musel k pěti obráncům hledat výpomoc z útoku. Seveřané ale Bělorusy od začátku přehrávali.

První šanci ještě nevyužil Bastiansen, ve čtvrté minutě už Röymark uvolnil Skrödera, který se trefil k levé tyči. Při Solomonovově vyloučení měl Skröder další šanci, gólman Bělinskij však Bělorusko podržel.

Ve 14. minutě fauloval Martinsen Filičkina a dostal trest na pět minut a do konce utkání, ale Norové v dlouhém oslabení odolali. Vedení pak pojistili v 26. minutě, když se po Tryggově střele prosadil z dorážky znovu oslavenec Skröder.

V závěru druhé části trefil Holtet horní tyč a Norové si dál hlídali bezpečný náskok. Zvýšit se podařilo v 55. minutě Bastiansenovi při Černookově trestu. Haugen se ale čistého konta nedočkal, protože jej 93 sekund před koncem překonal Kulakov.

Švýcarům pomohl rychlý gól

Dánové měli blízko k ideálnímu vstupu do zápasu, když už v první minutě zachránila švýcarského gólmana Berru branková konstrukce. Místo toho ale sami ztráceli. Po 94 vteřinách od úvodního vhazování musel na trestnou lavici Storm a už po 21 sekundách se do hry vrátil, když povedenou spolupráci zakončil mezi betony brankáře Galbraitha Conti.

Podruhé se Švýcaři prosadili v polovině zápasu, kdy se po prakticky stejné situaci jako při úvodní brance prosadil prudkou přihrávku usměrňující Gardner.

Už o necelé tři minuty později však vrátil Dány do hry Nicklas Jensen, když po vyjetí zpoza branky dokázal nadvakrát překonat Berru.

Ve 44. minutě už ale měli Švýcaři opět k dobru dvoubrankový náskok, když si dobře najel Suri a z mezikruží prostřelil Galbraitha. V polovině 55. minuty definitivně rozhodl v poslední vteřině Greenova trestu tísněný Niederreiter, když došťouchl kotouč počtvrté za Galbraithova záda, a využil tak třetí přesilovku ze čtyř, které Švýcaři hráli.

Švédské trápení

Švédi se stejně jako český tým proti Slovincům dlouho trápili, čemuž napomáhal skvělý brankář Gračnar. Ten při vyloučení Panceho vychytal Järnkroka a Thörnberga, Enroth se pak blýsknul proti agilnímu Tičarovi.

Ve 26. minutě se však už severský tým prosadil, z kruhu otevřel skóre Landeskog. Slovinci mohli vyrovnat paradoxně ve vlastním oslabení, ale Enroth zůstal nepřekonán i po šancích Robara a Goličiče.

Zkraje třetí třetiny přidali domácí pojistku, když přihrávku zpoza brány proměnil Pettersson. Švédové si tak pojistili třetí místo a udrželi se ještě v boji o vítězství ve skupině. Naopak Slovinci jsou na hraně jistoty sestupu.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina A (Stockholm):

Norsko - Bělorusko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
4. Skröder (Röymark, Forsberg), 26. Skröder (Trygg, Thoresen), 55. Bastiansen (K. A. Olimb) - 59. Kulakov (Solomonov). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rönn (Fin.) - Carlson (Kan.), Woodworth (USA). Vyloučení: 0:4, navíc Martinsen (Nor.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3115.

Norsko: Haugen - Holös, Bonsaksen, Trygg, Ödegaard, Tollefsen, Sörvik, Bastiansen - Skröder, Hansen, Röymark - Holtet, K. A. Olimb, Thoresen - M. Olimb, Forsberg, Roest - Martinsen, Dahlström, Rosseli Olsen - Spets, Ask. Trenér: Roy Johansen.
Bělorusko:
Bělinskij - Černook, Kaznaděj, Graborenko, Filičkin, Goroško, Šinkevič, Goroškom Maslenikov - Kulakov, Kitarov, Meleško - Ugarov, Kovyršin, Kolcov - Stefanovič, Stas, Jefimenko - Andrjuščenko, Demkov, Solomonov - Kislyj. Trenér: Andrej Skabelka.

Švýcarsko - Dánsko 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Cunti (Bodenmann, Hollenstein), 32. Gardner (Von Gunten, Josi), 44. Suri (Josi, Ambühl), 55. Niederreiter (Vauclair, Seger) - 34. N. Jensen (Lassen). Rozhodčí: Kaval (USA), Kirk (Kan.) - Dahmen (Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 3:0. Diváci: 3543.

Švýcarsko: Berra - Seger, Vauclair, Blindenbacher, Furrer, Josi, Von Gunten, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Gardner, Suri, Ambühl - Walker, Bieber, Traschler. Trenér: Sean Simpson.
Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker, R. Nielsen - N. Jensen, Green, Madsen - Mikkel Boedker, Hardt, Jakobsen - Storm, Jesper Jensen, Björkstrand - K. Staal, Dresler, Poulsen - Starkov. Trenér: Per Bäckman.

Švédsko - Slovinsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 26. Landeskog (Fransson, Granberg), 43. Pettersson (S. Hjalmarsson, Fransson). Rozhodčí: Baluška (SR), Piechaczek (Něm.) - DeHaen (Fr.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 12.500.

Švédsko: Enroth - E. Gustafsson, Tallinder, Granberg, Fransson, Fälth, S. Kronwall - Pettersson, Lundqvist, Thörnberg - Axelsson, Persson, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Lindberg, Landeskog - Jämtin, Järnkrok, Danielsson. Trenér: Pär Marts.
Slovinsko:Gračnar - Gregorc, Robar, Pretnar, Kranjc, Pavlin, Kovačevič, Tošič, Tavželj - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, Koren - Pance, Mušič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

20:15 Norsko - Bělorusko.

1. Švýcarsko 5 4 1 0 0 22:8 14
2. Kanada 5 4 0 1 0 19:6 13
3. Švédsko 6 4 0 0 2 13:9 12
4. Norsko 5 3 0 0 2 11:16 9
5. Česká republika 5 2 1 0 2 11:10 8