Sportovci bojují proti tabulkám. Zahraničí nechápe, o co jde

Adam Sušovský Adam Sušovský
20. 11. 2014 11:56
Tabulkové hodnoty hráčů bez smlouvy - co to je? Česká asociace fotbalových hráčů podala stížnost k Evropské komisi, ale má v zahraničí problém zvláštní český systém přestupů popsat.
Martin Podlešák (vpravo) už s hokejem skončil. Nikdo za něj v 31 letech nechtěl zaplatit tabulkovou hodnotu 900 tisíc, aby mohl hrát hokej jinde než v Hradci, kde o něj přitom neměli zájem.
Martin Podlešák (vpravo) už s hokejem skončil. Nikdo za něj v 31 letech nechtěl zaplatit tabulkovou hodnotu 900 tisíc, aby mohl hrát hokej jinde než v Hradci, kde o něj přitom neměli zájem. | Foto: Reuters

PrahaTabulkové odstupné hrubě porušuje práva Evropské unie, bouchla do stolu právnička Markéta Haindlová. A pak proti němu na základě svého tvrzení poslala stížnost k Evropské komisi.

Stalo se tak před dvěma měsíci, když její žádost rozvázat sportovcům bez smlouvy ruce smetl ze stolu Výkonný výbor fotbalového svazu. V jeho odpovědi stálo, že tabulkové odstupné není v rozporu s žádnými zákony, takže rušit není třeba.

Co to vlastně to tabulkové odstupné je? Peníze, na které mají kluby v Česku podle regulí svých svazů nárok při přestupu hráče jinam. A to i v případě, kdy sportovce (ať už malé dítě, či dospělého) s oddílem neváže žádná smlouva. Jde o statisícové částky, a jak samotná Haindlová a její lidé zdůrazňují, také o naprostou sportovní anomálii.

"Máme problém fotbalovému prostředí v zahraničí vůbec vysvětlit, co máme na mysli, když se snažíme nějaké tabulky zrušit. Tenhle systém je tak zvláštní, že to ve vyspělých evropských zemích nemohou pochopit," tvrdí její Asociace fotbalových hráčů (AFH) na otázku, co na to říká třeba UEFA.

Tabulky teď řeší ÚOHS, pak možná Evropská komise

„Je to nesmyslný systém a někdo by se nad tím měl zamyslet. A to už radši vůbec neberu v potaz, že jako sportovci jsme OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) a kluby nám tímto vlastně brání vykonávat naši práci,“ řekl Aktuálně.cz Martin Podlešák. Jednatřicetiletý extraligový hokejista, kterému tabulkové odstupné před měsícem ukončilo kariéru.

Deník Aktuálně.cz se v minulých vydáních zabýval problematikou tabulkového odstupného z pohledu rodin, které za statisíce vykupovaly z klubů své děti (čtěte ZDE).

Podobně jako v Česku se v Evropě obchoduje s hráči, které k nikomu neváže žádná smlouva, už jen na Slovensku a na Maltě. To se teď může změnit. „Evropská komise nás nejprve odkázala na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, na základě jeho doporučení se tabulkami bude zabývat,“ tvrdí AFH a věří, že z Bruselu nakonec přijde doporučení, které donutí fotbalový i jiné svazy v Česku svůj přestupní řád změnit, jenže nějakou dobu to nejspíš ještě bude trvat.

Úplně nezávisle na tom se o tabulkové odstupné bojuje i na hokejové půdě. Razantní změnu systému prý prosazuje Marek Černošek, který stojí v čele České asociace hokejistů. Ten na půdě svazu rozjel vášnivou diskusi údajně před půl rokem a předložil i konkrétní návrh.

Hokejisté: Tabulky zrušit, odstupné platit jen jednou

"Tabulky úplně zrušit, zavést jen odstupné, které se bude vyplácet v případě odchodu hráče ve věku od 16 do 23 let, a to jen jednou v jeho kariéře. Tak aby menší kluby měly motivaci vychovávat kvalitní hokejisty, kteří budou odcházet za lepším,“ uvedl Aktuálně.cz Černošek.

„V šestnácti letech už hokejista není dítě a dá se dobře poznat jeho potenciál i to, jestli se hokejem bude živit. Téma o tom, jestli mají kluby platit i za mladší než šestnáctileté hráče, je na jinou diskusi. Ale přece nejde, aby osmileté dítě mělo v hokeji hodnotu 50 tisíc, jak je nastaveno teď. Proboha, vždyť se tady bavíme o dětech,“ uvedl Černošek.

S podobným řešením vlastně souhlasí, jak Aktuálně.cz řekl, například Alois Hadamczik – bývalý trenér hokejové reprezentace a dnes majitel hokejového klubu v Opavě, který si nechával vyplácet velké peníze také od rodičů hokejistů. „Já jsem principiálně taky proti tabulkám. Ať se vyplácí jen jednou v případě prvního odchodu a pak ať jsou hokejisté volní, protože jim to hlavně v dospělosti komplikuje kariéru,“ uvedl Hadamczik.

Už tě nechceme, ale jiní nám za tebe zaplatí

O čem přesně Hadamczik mluví, nejlépe ilustruje pouze měsíc starý případ hokejisty Podlešáka. Podlešák se po minulé sezoně v Hradci Králové dozvěděl, že o něj tamní hokejový klub nestojí a nový kontrakt mu nenabídne, ale že jestli chce odejít jinam, ať si najde klub, který za něj zaplatí tabulku ve výši zhruba 900 tisíc korun.

„To za mě nikdo nenabídl. Zájem o mě mělo Kladno, se kterým jsem jednal, ale takhle vysokou částku si nemohli dovolit stejně jako jiné kluby, které jsem poté oslovil,“ říká Podlešák, který hrál v září hokej nakonec v Anglii (protože na přestup do zahraničí se tabulky nevztahují), ale z rodinných důvodů se musel vrátit domů, kde kvůli tabulkám hokej dál hrát nikde nemůže. Také on teď zvažuje právní kroky.

„Mně už je to jedno, protože jsem smířený s tím, že jsem s hokejem skončil. Ale jde mi o ty hráče, které podobné problémy ještě čekají. Mělo by být v zájmu všech, aby se spojili a systém zbořili, můj případ teď studuje má kamarádka právnička,“ prohlásil Podlešák.

"Protože to není jen o extraligových hráčích. Ale také o těch, co končí kariéru a chtějí přejít třeba z extraligy do první ligy, nebo z první ligy jít hrát hokej jen pro zábavu někam do kraje."

S pokusem zrušit tabulky přišla Sparta. Neuspěla

Jeho případ není jedinečný. Před rokem měl stejné problémy například mistr světa Viktor Ujčík, o kterého v jednačtyřiceti letech ztratily zájem Vítkovice, ale na základě jeho ceny 300 tisíc korun mu málem znemožnily dohrát kariéru v mateřské Jihlavě (čtěte ZDE).

S pokusem zrušit tabulkové odstupné letos na jednání Asociace profesionálních klubů už jednou přišla hokejová Sparta, ale tam ji extraligové kluby přehlasovaly, takže se nic změnit nepovedlo.

„Ze začátku kluby nechtěly o změnách slyšet. Teď mi přijde, že se postupně k otázce, jak systém změnit, dostáváme,“ tvrdí Černošek. Kluby otázku tabulkového odstupného podle něj hájí tím, že je v přestupním řádu. „Takže je jen otázka, aby někdo konečně řád změnil,“ tvrdí Černošek.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy