reklama

Tady se hraje dobře: Třinec postavil arénu, chtěl i Bednáře

Radek Bonk ukončil kariéru, ale do Třince přijdou nové hvězdy. Klub podepsal smlouvu s Rostislavem Kleslou a v budoucnu by rád přivedl Wojteka Wolského. Jan Czudek na snímku úplně vpravo. Radek Bonk ukončil kariéru, ale do Třince přijdou nové hvězdy. Klub podepsal smlouvu s Rostislavem Kleslou a v budoucnu by rád přivedl Wojteka Wolského. Jan Czudek na snímku úplně vpravo. autor: Aktuálně.cz
Brzy by do extraligy mohla přijít největší polská hvězda Wojtek Wolski. Láká ho bohatý Třinec. Přečtěte si druhou část rozhovoru s jeho viceprezidentem Janem Czudkem.

Třinec - Třinec? To je v hokejové extralize prostě slušná štace. V malém městečku na hranicích s Polskem sice docela dost čoudí komíny zdejších železáren, díky nim ale nikde v Česku není hokejistům lépe. Každý rok se tady má hrát o titul, a proto sem každé přestupové období míří jen ti nejlepší hráči.

Letos Třinec dlouho jednal s Jaroslavem Bednářem, kterého nakonec neuvolnila Slavia. Oceláři tak až v NHL ulovili obránce Rostislava Kleslu a v budoucnu by chtěli ještě víc. Láká je třeba hvězdný status Poláka Wojteka Wolského, který ještě před rokem válel s Alexandrem Ovečkinem ve Washingtonu.

Ve druhé části rozhovoru pro Aktuálně.cz o tom mluví viceprezident ambiciózního klubu Jan Czudek. Ze všeho nejdřív se ale chystá otevřít zbrusu novou arénu, kterou klub postavil pomocí vlastních zdrojů. Stane se tak již za měsíc a hala pro pět tisíc lidí bude nejmodernější v Česku.

"Důležité je, aby v ní Oceláři dál vyhrávali a dělali zdejším lidem radost," říká na začátku druhé části rozhovoru Czudek.

A bude teda Třinec dál vyhrávat?
Děláme všechno pro to, aby vyhrával. Snažíme se teď doplnit kádr, protože nám po sezoně skončily dlouholeté opory. Obměna kádru je na můj vkus až moc razantní. Mám z toho trošku obavy, protože si to musí sednout. Na druhou stranu jsem přesvědčený, že Jiří Kalous je tak zkušený trenér, že kádr dohromady dá.

Abychom to upřesnili: Skončili Radek Bonk, Václav Varaďa a Jan Peterek. K tomu všemu odešel do Ruska i Martin Růžička. To nejsou jen klíčoví hráči, ale také osobnosti klubu i celého českého hokeje, které dávaly Třinci tvář a podvědomí v rámci celé republiky. Kdo je teď nahradí?
Pokud budou mít stejné výsledky jako loni Jiří Polanský s Martinem Adamským, o klubu se psát bude. O pozitivní popularitu si snad řeknou i další noví hráči (přišli například Kreps a Plíhal) a v neposlední řadě jsme na konci minulého týdne podepsali smlouvu s Rostislavem Kleslou, který má za sebou parádní sezony v NHL. Doufám, že si výkony i svým vystupováním o takovou pozici řekne.

S Bednářem jsme jednali, teď nás láká Wolski

Kvůli tomu jste vedli jednání dokonce i s ústřední extraligovou hvězdou Jaroslavem Bednářem. Proč to nedopadlo?
To nezastírám. Slavia ale nakonec vyhodnotila jeho pozici jako nenahraditelnou a rozhodla se ho udržet stůj co stůj, což respektuji. My bychom taky klíčové hráče nechtěli pouštět.

Zrovna Slavia musí stejně jako řada extraligových týmů šetřit, na Třinci ale úbytek peněz v hokeji i vzhledem k této politice znát není...
O nás se to mluví… Já si ale nemyslím, že máme nějaké extrémní hodnoty. Když jednáme o některých hráčích, tak nám říkají, že ve svých klubech berou tolik a tolik, a my jim pořád říkáme, že my jim tolik nedáme.

Pověst, že Třinec není v Česku vůbec špatná štace, se šíří napříč hokejem po celé republice. Musíte přece uznat, že hráči se v Třinci špatně nemají…
Hráči si u nás nestěžují a ani nemají na co. Jednou ze základních věcí, kterou si klademe za cíl, je to, že hráči dostanou nasmlouvané peníze v čase, ve kterém nasmlouvané jsou. To je rozdíl, o kterém o nás v rámci extraligy slyším. V Třinci jsem už ale zažil i období, kdy jsme platili hodně pozadu. To byla také první věc, kterou jsem chtěl srovnat, a až pak se bavit o dalších věcech.

To máte za sebou. Stojíte v čele klubu, který má v extralize skvělou pověst. Čtyři roky zpátky vyhrál mistrovský titul, od té doby byl dvakrát v semifinále. Třinec každým rokem patří mezi hlavní favority na zisk titulu, a za měsíc dokonce otevře novou moderní arénu, kterou si svépomocí s Třineckými železárnami v zádech postavil. Jsou Oceláři klubem, který bude českému hokeji jednou udávat směr?
My chceme dělat kvalitně hlavně svoji práci. Jestli to bude o tom, že budeme vést český hokej? To bych nehodnotil. My chceme mít pro fanoušky kvalitní zázemí a dopřávat jim kvalitní hokej, na který budou rádi chodit. Já mám ve zvyku, že když něco dělám, musí to být na solidní úrovni. Jestli to tak je, nebo není, to ať hodnotí jiní.

Jak těžké je přes to všechno takové hráče jako Bednář či Wolski lákat do Třince, města, o kterém si lidé z Čech s nadsázkou myslí, že leží někde v Polsku nebo nanejvýš na konci republiky?
My jsme si již několik let nazpátek dali klíčové kritérium, že osa týmu musí být odsud z regionu. Tak to také bylo postaveno. Valná většina našich hráčů je a byla z Moravskoslezského kraje včetně odcházejících Bonka, Varadi a Peterka. A takhle se chce Třinec profilovat i do budoucna. Chceme sem stahovat hráče, kteří sem mají blízko a umí chápat a rozumět specifikům malého města. I ve městech jako Studénka, Kopřivnice, Nový Jičín či Přerov vyrůstá řada výborných hokejistů.

Za kopce do toho již zmíněného Polska, kam to máte ze zimáku asi pět kilometrů, po hráčích koukáte taky?
Samozřejmě. Tam je to ale složitější, protože hokej v Polsku nemá takovou kvalitu. Teď jsme přivedli na zkoušku Arona Chmielewského, který si prošel juniorskými soutěžemi v Německu. Podle našich kontaktů je to asi nejvýraznější hráč z Polska, který by měl v budoucnu šanci uspět v české lize. Tak uvidíme.

Rozumím tomu, že Třinec po polských hráčích kouká také z marketingového pohledu. Za nedalekými hranicemi by mohl získat nové fanoušky i potenciální partnery. Co takhle angažovat momentálně toho nejznámějšího Poláka Wojteka Wolského, kterého jste sem lanařili už během výluky v NHL?
Wolského bychom rádi pořád! Je to hráč, který by se svými parametry v extralize neměl sebemenší problém. Je to hráč, o kterého máme velký zájem, ale teď hraje KHL a je to pro něj z hlediska ekonomického jeho privilegium. Já nicméně pevně věřím, že se mezi mantinely naší nové Werk arény jednou prohánět bude.

V nové hale máte odehrát už příští ročník extraligy. Stihnete halu postavit včas?
Děláme pro to všechno. Je tam ještě spousta dokončovacích prací, které jsou časově náročné. Já ale pevně věřím, že na konci července k prvnímu přípravnému zápasu bude aréna ve stavu, kdy se za ni nebudeme muset stydět. Hala se otevře oficiálně až na začátku září, do té doby poběží během letní přípravy Ocelářů ve zkušebním provozu.

Jednu halu otevírají, druhou začínají stavět

Co nová hala nabídne?
Od ostatních arén ji bude odlišovat pohled diváků na zábavu. Třeba dlouhé strany mantinelů budeme mít jako jediní celé z LED panelů, na kterých budeme moct mít mobilní reklamu a jež můžeme využívat i pro show v hale během přerušení zápasů. Díky tomu zároveň získáme více reklamních prostorů, a tím budeme moct dál hrát extraligu na čistě bílém ledě. V aréně bude také 3D mapping ledu, což je technologie, která promítá obraz na led, a objednána i dodána je zvuková technika na úrovni kvality koncertních síní. Když už halu stavíme, chceme, aby v ní komfort byl. A budou ho mít i hráči. Pro A tým budujeme v zázemí haly kompletní regenerační linku. Tedy masážní vany, sauny či bazén s protiproudem.

Na konci minulého týdne jsme navíc spustili výběrové řízení na stavbu druhé tréninkové haly, která do dvou let vyroste naproti aréně přes parkoviště. Ta bude sloužit mládeži, která v ní bude mít kompletní zázemí a šatny. Tahle investice vyjde na zhruba osmdesát milionů a počítáme s tím, že ji z velké části pokryjeme sami. I když pevně věřím, že se stát nebude chovat macešsky, když vidí, že věci, které se jinde v Česku protahují, tady takhle fungují.

Když jste před dvěma lety klepali do stavebního kamene arény, mluvili jste o nákladech okolo 700 milionů korun. Vešli jste se do nich?
Ano, stavba nové haly v Třinci se vešla do 700 milionů.

Kolik z toho zaplatil stát a kolik Třinecké železárny?
Zhruba patnáct procent pokryly dotace zvenčí, zbytek jsou peníze skupiny Třinecké železárny a Moravia Steel. Čili hodně zaokrouhleně přibližně 100 milionů přišlo zvenčí a 600 je našich.

Jak se moderní hala pro 5200 lidí v Třinci uživí?
Provoz haly vyjde na nějakých dvacet milionů ročně a to je v podstatě naše dotace tomuto regionu. Neděláme si iluze, že se tady v Třinci dá na kultuře či sportu vydělat. Řekněme si, jaká je tady kapacita lidí? Muselo by to tady být zdarma, aby tady v hale mohla být každý den nějaká akce, a na to by si tady lidé stejně nenašli ani čas. Počítáme tedy s tím, že na provoz arény bude muset skupina Třinecké železárny a Moravia Steel každý rok několik milionů doplácet.

Novou halou jste se inspirovali kdysi v Liberci. Tam bylo i vypočítáno, že v takové hale mají hrát dva kluby, aby se uživila. Slyšel jsem, že by se sem mohl přestěhovat basketbal z Prostějova…
Můžu vám ukázat asi takhle vysoký stoh (ukazuje rukou zhruba 20 cm nad stolem) nabídek různých klubů od házené po basketbal, které zde mají zájem hrát. Werk aréna je sice víceúčelová, ale prioritně nakonec stejně bude hokejová hala. V prvním roce o druhém sportu určitě neuvažujeme, i když tady nejspíš budeme pořádat výškařský mítink Beskydská laťka. Do budoucna variantu druhého sportu připouštíme, ale první rok to tady bude jen o hokeji.

Třinecké železárny dávají velké peníze tenisu. Sponzorují Davis Cup, Fed Cup i Challenger v Prostějově… Bude se tady hrát v budoucnu  třeba tenis?
Budeme o tom diskutovat. Uvědomujeme si, že pro tenis je z hlediska fanouškovského zázemí prioritou hlavně Ostrava a Praha. Jsem ale přesvědčený, že pro Fed Cup by to tady mohlo být zajímavé. Také jsem přesvědčený, že sem získáme i zajímavé mezistátní hokejové zápasy. Tenhle region je například zajímavý pro zápasy se Slovenskem a v neposlední řadě by se zde mohly hrát i mládežnické turnaje. U takových zápasů by kapacita okolo pěti tisíc lidí mohla být dostatečná.

Extraliga by se měla zúžit, nebo uzavřít. Řešit se to ale začne asi až ve chvíli, kdy některý z klubů zkrachuje. Přečtěte si i první část rozhovoru s Janem Czudkem o finančních problémech v českém hokeji - ZDE.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

reklama