reklama

Tenkrát dostal první šanci a dal gól

Boston - Český hokejový útočník Petr Tenkrát doufá, že dostane šanci prosadit se v NHL.

Boston dal své letní akvizici poprvé šanci až v sobotním utkání proti Ottawě a devětadvacetiletý vicemistr světa z Rigy se hned střelecky prosadil. Do prvního týmu byl pozván v době, kdy o něj projevil vážný zájem švédský klub Timra. 

Vyhlášený bruslař působil od počátku sezony na farmě v Providence a stále věřil, že bude mít příležitost se o pravidelné místo v prestižní zámořské soutěži popral.

"Může to být moje poslední šance se do NHL nastálo dostat. Není mi třiadvacet, ale devětadvacet. Už mám nějaké zkušenosti. Budu tvrdě makat a doufám, že dostanu další šanci," uvedl v rozhovoru pro deník Boston Globe Tenkrát.

Řekl si o ni hned v sobotu. Na ledě sice strávil jen něco málo přes deset minut, ale v 34. minutě se po přihrávce Yana Stastného střelecky prosadil a přispěl k výhře 4:3. Přitom ještě několik hodin před zápasem Tenkrát vůbec netušil, že se v sestavě Bruins objeví.

Klub ho musel podle pravidel před návratem z farmy zařadit opět na listinu volných hráčů a mohl si ho vybrat jakýkoliv další tým NHL s tím, že by mu platil jen polovinu příjmu 225 tisíc dolarů a zbytek by zůstal na bedrech Bruins.

"Byla to docela těžká situace. Volal mi můj agent a řekl mi to. Byl jsme zklamaný, že musím znovu na waiver list. Když uplynula lhůta, zavolal mi generální manažer (Peter Chiarelli) a řekl mi, že mám být za pět hodin na ledě v Bostonu. Snažil jsem se tak zapomenout na všechno, co se dělo, a jen se soustředil na zápas," řekl Tenkrát.

Premiéru za Bruins si podle svých slov užil. "Bylo to vzrušující. Byl to můj první zápas po návratu do NHL a bylo to úžasné," rozplýval se útočník, který odehrál v letech 2000 až 2002 za Anaheim a Nashville 114 utkání.

Další čtyři roky strávil ve finském Kärpätu Oulu, jen nakrátko si odskočil do ruského Chimiku Voskresensk. V létě už měl namířeno do švýcarského Bernu, ale na poslední chvíli se upsal v polovině června Bostonu.

Jenže v přípravném kempu se na jeho úkor prosadil do týmu talentovaný Phil Kessel a Tenkrát byl nabídnut dalším klubům. Když si ho nikdo nevybral, zamířil do Providence. Tam v sedmi utkáních zaznamenal devět bodů za dvě trefy a sedm přihrávek.

"Když jsem šel na farmu, tak jsem se s tím těžko smiřoval. Šel jsem do Ameriky hrát NHL. Nechtěl jsem se ale vzdát, šel jsem do nižší soutěže a tvrdě pracoval, abych dostal další šanci," řekl Tenkrát. Před dalším pobytem na farmě by ale prý už dal přednost návratu do Evropy.

reklama