reklama

Tři zápasy trápení? Český tým čeká nejtěžší možný úvod MS

České hokejisty čeká na úvod MS trojice těžkých soupeřů: Slovensko, Švédsko a Kanada. České hokejisty čeká na úvod MS trojice těžkých soupeřů: Slovensko, Švédsko a Kanada. autor: Reuters
České hokejisty čeká na úvod MS trojice těžkých soupeřů: Slovensko, Švédsko a Kanada.

Praha - Tak náročný vstup do mistrovství světa čeští hokejisté nepamatují. V úvodních třech zápasech narazí svěřenci Vladimíra Růžičky na tři papírově velmi těžké soupeře.

Slovensko, Švédsko i Kanada, s nimiž se Češi od pátku do pondělí postupně utkají, patří v žebříčku IIHF do elitní osmičky.

Kompletní program šampionátu si prohlédněte zde.

"Je důležité, abychom měli dobrý start," uvědomuje si český kouč. "Těžké zápasy máme hned na začátek, papírově slabší mužstva nás čekají později. Určitě to ale nebude ani pak jednoduché. Když si vzpomenu na Německo (v roce 2010), tak jsme prohráli s Norskem. Žádný zápas nesmíme podcenit."

Experti v dobrý začátek moc nevěří

Jak ukazuje níže uvedená tabulka, Češi mají kladnou bilanci za poslední dva roky pouze se Slovenskem. A to platí i pro velké akce.

"Máme neskutečně těžký začátek. Bojím se, abychom nebyli po třech zápasech bez bodu," říká s obavami i trochou nadsázky expert Aktuálně.cz Pavel Richter.

"Základní skupina není lehká a zpočátku se budeme trápit," tipuje jeho další z oslovených legend Jiří Holeček. "Ale zase je lepší, když se budeme trápit s těmito silnými celky a třeba proti nim něco uhrajeme než potom s Nory a dalšími," nachází v nelehkém pořadí zápasů pozitivum Holeček.

To Vladimír Martinec, který coby asistent trenéra reprezentace zažil spíše snadnější vstupy do turnajů, je naopak mírným optimistou. "Myslím si, že mančaft má na to, aby vyhrál co nejvíc zápasů. Věkově je složen dobře," míní.

Tipovat, kolik v prvních třech zápasech získá tým bodů, ale nechce. "Každý zápas je jinačí, je otázkou, jak dobře to půjde. Může se to zvrtnout na jednu i druhou stranu."

Těžký úvod si z velké části hokejisté zapříčinili sami, sedmým místem na loňském šampionátu. Podle Holečka je však každopádně systém, který připouští takovýto los, špatný. "Měli by začínat nasazení s nenasazenými," má jasno ´Fakír´.

Souhra a stmelení

Sami hráči se na obtížnost losu už příliš ohlížet nechtějí. "Nedá se nic dělat. Je jedno, jestli začínáte se silným, nebo se slabým. Všechny zápasy chcete vyhrát," burcuje útočník Jakub Klepiš.

"Potřebujeme vstoupit do turnaje dobře a pokusit se vyhrávat. Mohu fanouškům slíbit, že budeme za každé situace bojovat," prohlašuje kapitán Tomáš Rolinek.

Síla soupeřů má být podle všeho až na druhém místě. "Řada hráčů se vůbec nezná a bude chvíli trvat, než se mužstvo sehraje," podotýká Holeček. Právě souhra a stmelení kolektivu jsou proto hlavními prioritami týmu.

"Nás ty těžké na začátku můžou jedině prověřit a utužit do dalších bojů," říká Klepiš, jenž nastoupí v útoku spolu s Jaromírem Jágrem a Vladimírem Sobotkou.

Je co zlepšovat

Přestože český tým skončil na nedávných Švédských hrách druhý, příliš dobrý dojem nezanechal. Od Ruska schytal šestigólový výprask a také v dalších zápasech dělal dost chyb. Navíc ofenziva postrádala dravost i nápady.

Právě na větší přímočarosti bude muset podle Richtra celek zapracovat. "Musíme zlepšit tlak do brány. Málo střílíme, zvlášť v přesilovkách hrajeme moc kombinačně. To se už dneska moc nenosí, spíš se pálí ze všech pozic."

Kouč Růžička si je nedostatků vědom a slíbil zlepšení. "Budeme vycházet z obranné hry. Dělali jsme hodně chyb v obranném i středním pásmu, obrovské chyby. Hodně jsme inkasovali v oslabení, přesilovek bylo málo a nedali jsme góly. Musíme toho hodně zlepšit," dodal Růžička.

Srovnání s prvními třemi soupeři:

Zápasy s ČR za poslední dva roky (z českého pohledu) Výsledky v přípravě
Česko -------------- DEN: 4:0, 2:0, NOR: 6:2, 5:1, SUI: 1:3, 2:1, SWE: 3:2, RUS: 0:6, FIN: 1:2sn
Slovensko MS´12: 1:3**, PŘ: 0:3, 2:3, OH´14: 5:3** RUS: 1:3, 4:3, FRA: 2:4, 3:1, FIN: 0:3, 2:1, LAT: 5:3, NOR: 3:2pp
Švédsko MS´12: 1:4*, 4:3**, EHT´12/13: 3:1, 0:4, 2:0, 0:1, MS´13: 1:2*, EHT´13/14: 0:3, 0:6, 2:1sn, 3:2, OH´14: 2:4* SUI: 4:1, 3:4sn, DEN: 5:2, 6:2, NOR: 6:1, CZE: 2:3, FIN: 2:3sn, RUS: 2:0
Kanada MS´13: 1:2* SUI: 4:0

* - ve skupině

** - v play off

reklama