Třinec vyloupil Zlín, Litvínovu stačil na Spartě jediný gól

14. 10. 2014 19:31
Šlágr 12. kola hokejové extraligy mezi Spartou a Litvínovem rozhodla jediná branka hostujícího Písaříka, výhra 1:0 posunula Severočechy na druhé místo.
Třinec nedal Zlínu šanci, na jeho ledě zvítězil 4:0
Třinec nedal Zlínu šanci, na jeho ledě zvítězil 4:0 | Foto: Lukáš Filipec

Praha -  Jediný gól přinesl šlágr 12. kola hokejové extraligy. Litvínov v přímém souboji o druhé místo fotbalovým výsledkem 1:0 porazil Spartu, když o výsledku rozhodl už v 16. minutě Pavel Písařík. Brankář Pavel Francouz udržel podruhé čisté konto.

V suverénních výkonech pokračuje vedoucí Třinec. Oceláři vyhráli ve Zlíně 4:0, když hned dva góly vstřelili ve vlastním oslabení. Slezané ve čtvrtém z posledních pěti duelů neinkasovali.

Ani dnes neukončili hokejisté Vítkovic svou sérii porážek. O všechny body je tentokrát obrala Mladá Boleslav, která v Ostravě zvítězila 1:4. Severomoravané tak prodloužili svou šňůru bez jakéholiv zisku na šest zápasů.

Až na osmý pokus získali všechny tři body hokejisté Brna, kteří rozstříleli Slavii 7:1. Dvě branky Komety vstřelil útočník Petr Ton. Slavia v posledních třech duelech nebodovala.

Dramatickou bitvu Pardubic s Plzní pro sebe rozhodli Východočeši až v 59. minutě, kdy svůj únik přetavil ve vítěznou trefu na 3:2 Petr Sýkora.

Až v závěru se rozmotala tajenka také v Olomouci, kde vyhrál Hradec Králové 4:2.

Premiérový gól a hned vítězný

Sparta byla v úvodu utkání s Litvínovem aktivnější, ovšem ze své převahy vytěžila pouze šance Hlinky a Saboliče. Pražané se pak ubránili při Přibylově vyloučení, ale osm vteřin po jeho návratu na led inkasovali. Piroš se šikovně natlačil z rohu před branku, přihrál volnému Písaříkovi, který se radoval ze své premiérové extraligové branky.

V úvodu druhé třetiny se tlačila za vyrovnáním Sparta, ale pak převzali iniciativu Severočeši a Novotný měl práci hlavně při závaru první formace Vervy. Spartu dostaly zpět do tlaku přesilovky, ale své šance neproměnila. Kumstát po Pechově přihrávce trefil Francouze a na litvínovském gólmanovi ztroskotali také Rolinek, Ďaloga či Sabolič.

V úvodu třetího dějství zakončoval po Hlinkově přihrávce z dobré pozice Barinka, ale zamířil jen do Francouze. Tuhý boj velké šance nenabízel ani při zkrácených přesilovkách na obou stranách. Litvínov sice při vyloučeních Dvořáčka a Piskáčka svůj náskok nezvýšil, ale ve zbytku vedení nepustil. Litvínovského brankáře při závěrečném náporu nepřekonali Buchtele, Hlinka ani tečí při power play Kumstát.

Třinec se dvakrát trefil v oslabení

Zlín i Třinec si hned na úvod vyzkoušely přesilovou hru, otevřít skóre v nich ale nedokázaly. Balaštík se neprosadil ani při hře čtyři na tři, Kašíka na druhé straně nedokázal překonal Irgl. Samostatnou akcí se zkoušel prosadit Ondráček, ale trefil Hamerlíkův beton. Ve druhé třetině se do brejku dostali Okál s Holíkem, ale svoji šanci zakončili nepřesnou přihrávkou. Skóre tak v 28. minutě otevřel hostující Rufer, který tečoval puk těsně pod horní tyč.

Když se poté neujal pokus Urbance, udeřil Třinec podruhé. V početní nevýhodě obral Marušáka na obranné modré čáře o puk Adamský a v samostatném úniku se trefil mezi Kašíkovy betony. Možnost zvýšit vedení hostů měl ještě v závěru druhé třetiny Žejdl, ale nedokázal trefit odkrytou branku Beranů.

Po šedesáti sekundách třetí části ale se už ale Oceláři prosadili. A opět v oslabení: tentokrát zlínské obraně ujel Orsava a svoji akci zakončil vydařenou bekhendovou kličkou. Z tlaku soupeře se Zlín nemohl vymanit, v přesilovce si Kašík ani nestihl oddychnout a poté musel lapat po dechu i při šanci Rákose, se kterou si ale poradil. Kindlovu šanci zastavil až faul Kotvana, ale domácím to přesto nepomohlo. Na konci trestu urostlého beka skóroval Irgl. Třinec tak vítězně zvládl reprízu semifinále play off minulé sezony.

Ton pomohl ke kanonádě Brna dvěma góly

Brňané povzbuzeni nedělním dvoubodovým ziskem v Mladé Boleslavi svého soupeře přehrávali větším důrazem i kombinační přesností. Už v 5. minutě Vondráčkova střela minula branku, kotouč se ale odrazil od zadního mantinelu ke Koreisovi, jenž jej pohotově vrátil do sítě. Ke zvýšení náskoku pomohla domácím hrubá chyba obránce Valacha. Před vlastní brankou promáchl hokejkou nad stojícím kotoučem a dojíždějící Wasserbauer snadno překonal Furcha podruhé.

Přes zlepšenou hru Moravanů se Slavia se Slavia postupně dostala do tempa, získala územní převahu a často zakončovala. Všechny střelecké pokusy ale pochytal pozorný brankář Čiliak. Z tlaku se dostali Brňané až po rychlém protiútoku Hrušky. Po jeho přihrávce Ton překonal snadno brankáře Furcha. Za 82 sekund při přesilovce přidal obránce Ptáček tvrdou střelou od modré čáry čtvrtý gól a bezmocného Furcha nahradil Adam Svoboda.

Odpor Slavie zároveň výrazně ochabl a režii zápasu převzala Kometa. Převahu vyjádřili Brňané dalšími třemi góly v poslední třetině. Po sólovém úniku skóroval Ton, svoji premiérovou branku v extralize zaznamenal Kusko a střelecký účet uzavřel Kempný.

Vítkovické trápení prodloužila Boleslav

Vítkovicím už od začátku nešlo zhola nic. Z každé akce bylo jasné, že na týmu po šňůře proher leží těžká 'deka'. Hráčům odskakovaly puky, vázla kombinace, chybovali v rozehrávce. Klimenta jim mohl už ve čtvrté minutě ještě přitížit, když se mu otevřel prostor na levém křídle a doslova trefil nachystanou Dolejšovu lapačku. Domácí si z velké herní bídy nepomohli ani v přesilovkách, na což diváci reagovali nespokojeným pískotem.

Po třetí promarněné přesilovce se naděje Ostravanů začaly hroutit, hostům stačilo jen počkat na jejich chyby. Stehlíkovo zaváhání potrestal Pacovský, který mu sebral puk v pásmu a ve 22. minutě zblízka zavěsil nad Dolejšovo rameno. Už za dvě minuty vyprodukoval další hrubku v rozehrávce za vlastní brankou Čerešňák a Jarůšek pohodlně překonal Dolejše podruhé. Zmar domácích dovršil půl minuty před koncem druhé části Trška, který bombou od modré čáry v přesilovce vstřelil stejně jako Jarůšek svůj první extraligový gól.

Teprve v třetím dějství měla hra Vítkovic extraligové parametry. Ze zbytků sil ještě soupeře přitlačili a Vandas nekompromisní střelou pod břevno snížil. Kontaktní gól měl deset minut před koncem na hokejce Huna, ale ze dvou kroků nepřehodil ležícího Ritticha. Domácí se tak "stylově" definitivně pohřbili další chybou v útočném pásmu, po níž se Boleslav dostala do přečíslení a Musil zápěstím vymetl horní růžek.

Drama v Pardubicích rozhodl Sýkora

Pardubicím se skvěle vydařil nástup do zápasu, který dokázaly zúročit vedoucí brankou. Sýkora nejprve dvakrát před brankou promáchl, ale při druhém střídání domácích se už radoval Havlík, který ranou od modré trefil svůj první extraligový gól. Inkasovaná branka donutila Plzeňské k útočné aktivitě, postupně si vytvořili střeleckou převahu a v 18. minutě se dočkali vyrovnání. To na útočné modré upadl jeden z pardubických beků a protiútok kompletní třetí formace zakončil důrazný Dvořák.

Hned zkraje druhé části trefil Schleiss nenápadnou střelou tyč. Na dlouhou dobu to však byla největší šance zápasu. Oba týmy si sice místy vytvořily tlak, ten ale nedokázaly nebezpečně zakončit. Diváky tak rozproudil pouze tvrdý zákrok Simona na Špačka, který se z ledu zvedal hodně těžko, ovšem v utkání pokračoval. Gólovou radost domácím přinesl až Endál, který z hranice brankoviště dotlačil kotouč do sítě.

Pardubice pak měly dvě dobré šance na to, aby těsné vedení rozšířily, ale proti se postavil vynikajícími zákroky Machovský. Ten nejprve zlikvidoval Tyborovo trestné střílení a poté skokem na poslední chvíli sebral radost Radilovi. A tak Plzeň zásluhou třetí formace znovu trestala, Dvořákovu nahrávku usměrnil za Halászova záda Tomáš Sýkora.

Když už se zdálo, že zápas bude muset rozhodnout prodloužení, nechali plzeňští obránci za svými zády neobsazeného Petra Sýkoru, který nájezd zakončil přesnou ranou mezi Machovského betony. Pokus hostů o závěrečný nápor při hře bez brankáře překazil faulem Dvořák.

Zápas obratů pro Mountfield

Olomouc začala tradičním domácím náporem, ovšem bez gólového efektu. Ve 14. minutě se před Kantora dostal sám Hrňa, s pukem se však dostal z ideální pozice. Poté z dobré pozice přestřelil Dlouhý a Hanáci toho litovali. V závěru první dvacetiminutovky byli domácí počtvrté vyloučeni a Mountfield už přesilovku využil. Vydareného střelu mimo dosah Trvaje tečoval Kudrna. Druhou třetinu začal lépe Hradec, Vydraný trefil tyč. Na druhé straně nebezpečně střílel po Paterově přihrávce Cibák, ale Kantor byl u tyče včas. Poté Trvajovi opět pomohla branková konstrukce, tentokráte po střele Mertla.

Hosty to mrzelo o to více, že z protiútoku připravili Kucharczyk s Maroszem ideální pozici pro Cibáka a slovenský forvard trefil odkrytou branku hostí. Ve 33. minutě se do velké šance dostal Hrňa, při zakončení byl ale faulován Vašíčkem a sudí nařídili trestné střílení. Hrňa jej zvládl výborně a Kantora překonal střelou nad lapačku. Kohouti se snažili odejít do kabin s vedením, přežili přesilovku Hradce a velkou šanci Kukumberga. V čase 39:33 ale hosté dokázali vyrovnat, když se poprvé v hradeckém dresu trefil Skokan.

Ve třetí části se oba týmy snažily hlavně dobře bránit. První šance přišla až po šesti minutách, Cibák ale bekhendem puk přes Kántorův beton nepřehodil. V 55. minutě se na ose v útočné třetině ocitl kapitán hostí Šimánek, naštěstí pro Hanáky přestřelil. V 57. minutě se hosté dostali do vedení. Tečovaná střela Dietze skončila za zády Trvaje. Trenéři Fiala s Dopitou si vzali necelou minutu před koncem oddechový čas, hráli power play, ale vyrovnat se Olomouci nepodařilo. Naopak na konečných 4:2 upravil Knotek.

Výsledky 12. kola hokejové extraligy:

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 28. Rufer (Linhart, Kreps), 31. Adamský, 41. Orsava (Adamský, Galvas), 57. Irgl (Polanský, Nosek). Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Bryška, Skopal. Vyloučení: 7:8, navíc Linhart, Rákos (oba Třinec) oba 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 3603.

Zlín: Kašík - Marušák, O. Horák, Tesařík, Urbanec, Řezníček, Kotvan - Ondráček, Leška, Köhler - Okál, Čajánek, Veselý - Šťastný, Holík, Říčka - Balaštík, Sedláček, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, M. Doudera, Nosek, Linhart, Trončinský - Rufer, Kreps, Dravecký - Irgl, Polanský, Adamský - Rákos, Žejdl, Orsava - Jašek, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Vítkovice Steel - BK Mladá Boleslav 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 48. Vandas (Šenkeřík, M. Hlinka) - 22. Pacovský, 24. Jarůšek (Klimenta), 40. Trška (D. Výborný, Robar), 53. Musil (M. Látal). Rozhodčí: R. Čech, Wagner - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 4088.

Vítkovice: Dolejš - Čerešňák, Štencel, Zíb, Klok, Stehlík, Pastor, Šenkeřík, Kovář - Šedivý, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, E. Němec - Kucsera, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Mladá Boleslav: Rittich - Vidmar, Stříteský, Kučný, M. Hruška, Trška, Robar, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - Pabiška, D. Výborný, Jarůšek - Rys, Vrbata, Pacovský - Lenc, Musil, M. Látal. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Kometa Brno - HC Slavia Praha 7:1 (2:0, 2:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 5. Koreis (Vondráček, Burian), 14. Wasserbauer, 29. P. Ton (J. Hruška), 30. Ptáček (Kempný, V. Němec), 43. P. Ton, 51. Kusko (Wasserbauer, P. Mrázek), 58. Kempný (Vondráček, Koreis) - 56. Barák (T. Doležal). Rozhodčí: Lacina, Šindler - Kis, Lučan. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 6604.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Jan Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Malec - P. Ton, V. Němec, J. Hruška - T. Svoboda, L. Čermák, Ostřížek - Vondráček, Koreis, Burian - P. Mrázek, Kusko, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.
Slavia: Furch (30. A. Svoboda) - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Knot, Štich, Barák - Stránský, Klhůfek, Sklenář - M. Čermák, Vas, T. Doležal - Bednář, Weissmann, Poletín - Babka, Andres, J. Doležal. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Škoda Plzeň 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Havlík (Nahodil, Benák), 38. Endál (Ščotka), 59. P. Sýkora (Tybor) - 18. M. Dvořák (Johnson, T. Sýkora), 51. T. Sýkora (M. Dvořák). Rozhodčí: Homola, T. Horák - Suchánek, Brejcha. Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 7246.

Pardubice: Halász - Čáslava, Ščotka, Havlík, Benák, Kočí, Gregorc, Mojžíš - P. Sýkora, T. Zohorna, Marcinko - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, M. Špaček, Semorád - Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Plzeň: Machovský - Kadlec, Pulpán, Mozík, Jeřábek, Kubka, Moravčík - Kratěna, Lev, Pletka - Balej, Divíšek, J. Sýkora - M. Dvořák, T. Sýkora, Johnson - Schleiss, Simon, Kubalík. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.

HC Sparta Praha - HC Verva Litvínov 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 16. Písařík (Piroš, Jurčík). Rozhodčí: Hejduk, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:4, navíc Klimek (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 5747.

Sparta: F. Novotný - Hrbas, Barinka, Polášek, Piskáček, Ďaloga, J. Mikuš - Kumstát, Pech, Rolinek - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Klimek - Dvořáček, Volek, J. Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.
Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, T. Pavelka, Zeman - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Ručinský - Šrámek, Piroš, Jurčík - Písařík, Smolka, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

HC Olomouc - Mountfield Hradec Králové 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 27. Cibák (Kucharczyk, Marosz), 33. Hrňa z tr. střílení - 18. Kudrna (Vydarený, Šimánek), 40. Skokan (Pláněk, Dej), 57. Dietz (Kukumberg), 60. Knotek (Dej, Kukumberg). Rozhodčí: Hradil, R. Polák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 3913.

Olomouc: Trvaj - Majeský, Varůbalík, Houdek, Skrbek, Škůrek, Ondrušek, Rašner - Cibák, Marosz, Kucharczyk - Buc, Patera, Zuzin - Laš, Matai, Hrňa - R. Dlouhý, Herman, Diviš. Trenéři: Fiala a Dopita.
Hradec Králové: Kantor - Slovák, Vydarený, Pláněk, Dietz, Plášil, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Kukumberg, Dej - P. Beránek, Knotek, Červený - Pospíšil, Nedvídek, Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

1. Třinec 12 10 0 1 1 44:14 31
2. Litvínov 10 7 2 0 1 33:15 25
3. Pardubice 12 7 1 1 3 33:26 24
4. Hradec Králové 12 7 1 0 4 31:26 23
5. Sparta Praha 12 7 0 0 5 38:26 21
6. Mladá Boleslav 12 5 0 2 5 34:38 17