Třinec a Litvínov nezaváhaly, Zlín s Kometou opět padly

Aktualizováno 5. 10. 2014 20:28
Karlovy Vary porazily v 9. kole extraligy Brno 4:1, Plzeň vyhrála nad Zlínem 5:2. Třinec smetl Hradec Králové 6:0 a Litvínov udolal Olomouc 3:1.
Třinecká ofenziva opět drtí extraligu, hattrickem proti Mountfieldu se blýskl Martin Adamský | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Finalisté loňského play off extraligy se v nové sezoně dál trápí. Mistrovský Zlín prohrál v 9. kole na ledě Plzně 2:5, když už v první třetině prohrával o tři góly. Bez bodů tak zůstal už posedmé z úvodních osmi duelů.

Padla také Kometa, která si z Karlových Varů veze porážku 1:4 a natáhla svou šňůru porážek na pět. Hrdinou zápasu byl Petr Koblasa, jenž dvěma góly v závěrečné části definitivně rozhodl o výhře Západočechů.

Ve vítězných sériích naopak pokračují oba lídři - Třinec a Litvínov. Oceláři doma smetli Hradec Králové 6:0, když se hattrickem blýsknul Martin Adamský. Chemici pak udolali 3:1 Olomouc. Obě mužstva mají 22 bodů, Třinečtí jsou sice o skóre lepší, ovšem Litvínov má zápas k dobru a ještě neprohrál.

Třetí porážku v řadě zaznamenala Mladá Boleslav, která doma nedokázala vstřelit gól Slavii, s níž prohrála 0:4.

V dalších utkání Sparta zdolala Liberec 4:2, Pražané vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů. A stejným výsledkem porazily Pardubice trápící se Vítkovice.

Třinec neměl s Hradcem slitování

Přes dvě těžké Kudrnovy střely zkraje zápasu sehráli Hradečtí ve Slezsku svou nejhorší třetinu v dosavadní sezoně. Už v páté minutě je 'načal' Růžička, který se na levém křídle jako nůž máslem dostal přes Beránka a zavěsil nad Kacetlovu lapačku.

Třinec rychle ovládl dění na ledě, což bylo vidět i při vyloučení Irgla. Víc než Hrubec se totiž musel ohánět Kacetl, který zlikvidoval příležitosti Rufera a Orsavy. Rufer pak raději přenechal roli zakončovatele znovu Růžičkovi, který jeho pas z rohu kluziště jen sklepl do sítě. A když ve 12. minutě pokořil Orsava Kacetla potřetí, bylo prakticky rozhodnuto.

Kouč Draisaitl do druhé třetiny vyměnil brankáře, jenže hradecké mužstvo to za obratem nenastartovalo. Maximem byla Mertlova tyčka v oslabení. To už přišly chvíle Adamského, jenž mezi 34. a 50. minutou nasázel čistý hattrick. Druhou hlavní hvězdou zápasu byl gólman Hrubec, který potřetí z posledních pěti zápasů vychytal nulu a je 122 minut bez obdrženého gólu.

Varům dal klid dvougólový Koblasa

Utkání v Katlových Varech se rozjíždělo hodně opatrně. Tempo a úroveň zápasu se ale změnilo ve 14. minutě, kdy po Balánově vyhraném buly zajistil domácím vedení Pšurný. O dvacet sekund později už Západočeši vedli 2:0. Kverka ve středním pásmu obral o puk Erata a z těžkého úhlu prostřelil hostujícího gólmana. Trenéři hostů na to zareagovali změnou v brankovišti a místo Faltra poslali na led Čiliaka.

O dvě minuty později hosté snížili, když svojí předchozí chybu napravil Erat. Jeho pokus Závorka sice vyrazil, ale pohotově dorážející Svoboda vstřelil kontaktní gól. Na vyrovnání však už Brňané nedosáhli, šance Erata, Němce i Ptáčka zlikvidoval Závorka, Svobodově střele se zase postavila do cesty tyčka.

Ve třetí třetině se hra Západočechů zlepšila a podařilo se jim Kometě brankově odskočit. Ve 44. minutě se vyplatil důraz před brankou Koblasovi a tentýž hráč o chvíli později přidal z mezikruží definitivní pojistku.

Plzeň Zlín načala už v první třetině

Plzeň vlétla na Zlín zostra. Tým PSG sice přečkal oslabení, ale v 9. minutě dostal Indiány do vedení po nahození od modré čáry svým premiérovým extraligovým gólem Moravčík. Poté gólman Štůrala dokázal vyrazit ránu nekrytého Tomáš Sýkory z mezikruží. Centr třetího plzeňského útoku si vše vynahradil ve 13. minutě, kdy tečí Kubkova nahození zvýšil na 2:0.

Hosté nestíhali bránit lépe se pohybující hráče Plzně a o necelé tři minuty později při vyloučení Říčky přidal po rychlé přesilovkové kombinaci třetí gól Kratěna. V závěru třetiny ovšem Zlín po vyhraném buly snížil, když Kotvanův pokus díky nešťastné teči domácího hráče skončil za zády Machovského, ovšem ve 26. minutě vrátil třígólový náskok domácím po krásném pasu Moravčíka Kubalík.

Po druhé pauze utkání zdramatizoval Řezníček, jehož střela ve 42. minutě skončila díky zakrytému Machovského výhledu v síti. Domácí poté viditelně znervózněli a na pohodě jim nepřidalo ani Divíškovo neproměněné trestné střílení. Zkušený útočník si ale vše vynahradil v poslední minutě, kdy pečetil výhru Západočechů trefou do prázdné brány.

Boleslav Slavii neodemkla

Mladá Boslavl sice o víkendu potvrdila příchod brankáře Málka, dnes však dostal přednost mezi třemi tyčemi Valent. Hrdina předešlého duelu kapituloval poprvé v 9. minutě. Domácí nejprve nevyužili dvě své přesilové hry, poté v oslabení inkasovali. Skóre otevřel maďarský útočník Vas, který si tak připsal první extraligovou trefu.

Domácí pak měli optickou převahu, ale Klimenta řešil přečíslení dvou na jednoho nepřesnou střelou a k vyrovnání nevedla ani individuální akce Jarůška, který se začlenil do boleslavské sestavy po hostování v první lize. Při prvním startu v extralize nastoupil v elitní formaci s Výborným a Pabiškou. Vedení Slavie navýšil 97 vteřin před koncem první třetiny Micka, jenž dorážel po brejku Miloslava Čermáka.

Boleslav se neuměla přes pečlivou defenzivu hostů prosazovat, v největší šanci selhal Pabiška. Důležitý krok k výhře udělali hosté 62 vteřin po začátku třetí třetiny, kdy Valach střelou od modré zvýšil náskok Slavie na 3:0. Boleslavští hráči pak působili dost zaraženě, brzy poté jim nepomohla ani přesilovka při trestu Knota. Jednu z mála výraznějších boleslavských šancí ve třetí třetině neproměnil v 52. minutě Bárta, který z úhlu netrefil poloprázdnou branku. Vedení hostů navíc pět minut před koncem navýšil při přesilovce Sklenář.

Litvínov byl i bez Ručinského stoprocentní

Severočeši nastoupili bez zraněných Ručinského a Jánského, už po dvaceti sekundách se ale mohli dostat do vedení. Lukeš vystřelil z otočky, Vošvrda puk vyrazil pouze na Hüblovu hůl, ten ale zblízka poslal puk těsně vedle pravé tyčky. Další šance neproměnili Šrámek a Pavelka, v osmé minutě se už domácí dočkali. Hostující obránce natlačil Gerháta na svého brankáře, ten nemohl chytat, čehož využil Martynek a bez problémů skóroval.

V polovině utkání se prosadili také hosté. O vyrovnání se postaral bekhendovým blafákem Marosz. Severočeši ale i nadále hráli aktivně a v 33. minutě šli opět do vedení, když využili početní výhodu. Martynek dorazil do branky Kubátovu střelu.

Do třetí části nenastoupil Lukeš a domácí tak přišli o dalšího klíčového útočníka. V 45. minutě měl Zuzin obrovskou šanci vyrovnat, ale Francouz se bleskurychle přesunul a výtečně zasáhl. Domácí byli pod tlakem, ale hostům se tentokráte nedařilo v koncovce. Francouze nepřekonali Laš ani Hrňa. V 54. minutě přišli domácí o dalšího forvarda, když po střetu se Skrbkem odstoupil Hanzl, vítězství ale udrželi. V 59. minutě Olomouc odvolala brankáře a poslední slovo měl Piroš.

Pardubice vyhrály i čtvrtý domácí zápas

Pardubický Kolář sice v první gólové šanci neuspěl, ale v 8. minutě vyslal Nahodil do sóla Tybora a ten rychlou střelou propálil Dolejše. Oba pardubičtí útočníci bodovali už v sedmém utkání v řadě. A výrazně se podíleli i na další gólové produkci svého týmu.

Vítkovice se rozjížděly pomaleji, ale postupně získaly střeleckou převahu. Hrozila zejména Romanova řada, která nastupovala v pořadí jako první. V 16. minutě také zařídila vyrovnání, když osamocený Huna parádní střelou potrestal špatné střídání soupeře. Ve 22. minutě si domácí vytvořili v přesilovce velký tlak, který krátce po vypršení Pastorova trestu zakončoval na zadní tyči důrazný Nahodil. A v polovině zápasu po obdobné akci navýšil pardubické vedení Sýkora.

Další zásah mohl přidat Semorád, ale nadějné přečíslení nevyužil, a tak udeřily Vítkovice, které se jinak nemohly dostat k potřebnému tlaku. Šedivý zkusil štěstí střelou zápěstím přes obránce a zacílil přesně. Víc už Vítkovičtí nestihli ani při dvouminutové hře bez brankáře. Výhru Pardubic navíc dokonal ranou do prázdné branky Tybor.

Sparta rozhodla v přesilovkách

Po úvodních šancích Sparty i Liberce odstartoval Vampola sérii čtyř vyloučení Bílých Tygrů a Sparta trestala. V osmé minutě při prvním oslabení Severočechů otevřel skóre dorážkou svého předchozího pokusu Klimek a připsal si už sedmou trefu v sezoně. Při dvou trestech Vitáska pak Bílí Tygři odolali, ale při vyloučení za špatné střídání 44 vteřin před pauzou inkasovali znovu. Rolinkovi střela nevyšla, i když mohl být rád, protože puk se dostal ke Kumstátovi, který dorážel do prázdné branky.

Na začátku druhého dějství hrál dvakrát v početní výhodě Liberec, ale Bakoš, Filippi ani Bulík své šance nevyužili. Na druhé straně měl po Rolinkově přihrávce šanci Kumstát a ve 35. minutě se ocitl zcela sám před Lašákem Hrbas, ale minul branku. Třetí přesilovku už Bílí Tygři zužitkovali. Při Pilařově trestu usměrnil Bulíkovu přihrávku za Novotného Škoula.

Zápletku přineslo paradoxně vyloučení libereckého Jelínka. Nejdříve totiž osamocený Vampola v oslabení vyrovnal, když dorazil svůj první pokus ze vzduchu a sudí si u videorozhodčího potvrdili, že nešlo o hru vysokou holí. Hosté se ale neradovali dlouho, protože Ďaloga se vzápětí trefil z pravého kruhu přesně k pravé tyči Lašákovy branky.

Půl minuty před koncem pojistil náskok Barinka, který při signalizované výhodě trefil prázdnou branku, když se po power play nestihl vrátit Lašák do branky. Snížil mohl ještě 18 sekund před koncem po Mikušově faulu Jelínek, ale trestné střílení neproměnil.

Výsledky 9. kola hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - Mountfield Hradec Králové 6:0 (3:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. M. Růžička (Kindl, Linhart), 8. M. Růžička (Rufer, Nosek), 12. Orsava (Žejdl, Rákos), 34. Adamský (Trončinský), 48. Adamský (Irgl), 50. Adamský (Polanský). Rozhodčí: Polák, R. Svoboda - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 8:8, navíc Rákos - Slovák oba 10 minut. Diváci: 3976.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Trončinský, M. Doudera, Nosek, Linhart, Galvas - Irgl, Polanský, Adamský - Dravecký, Kreps, Rufer - Rákos, Žejdl, Orsava - Jašek, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Hradec Králové: Kacetl (21. Pavelka) - Slovák, Vydarený, Pláněk, Frühauf, Jank, Dietz, Piegl - Kudrna, Mertl, Šimánek - Pospíšil, Knotek, Dej - Skokan, Kukumberg, Červený - Beránek, Nedvídek, Valcourt - Kopta. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 14. R. Pšurný (Balán), 15. J. Kverka ml., 44. Koblasa (Balán), 46. Koblasa (Šmach) - 17. T. Svoboda (Erat, E. Němec). Rozhodčí: Souček, Hodek - Gerát, D. Hynek. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 3627.

Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Deyl, T. Dvořák - D. Hruška, Balán, R. Pšurný - V. Tomeček, Skuhravý, Heizer - Koblasa, J. Kverka ml., Vachovec - Flek, R. Hruška, Štals. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.
Kometa Brno: Falter (15. Čiliak) - Ptáček, Kempný, Dlapa, Jan Hanzlík, König, Malec - P. Ton, L. Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, E. Němec, Erat - Dočekal, Holec, Burián. Trenéři: Kýhos a Pešout.

HC Škoda Plzeň - PSG Zlín 5:2 (3:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Moravčík (M. Beran, Kubalík), 13. T. Sýkora (Kubka, Balej), 15. Kratěna (Divíšek, Lev), 26. Kubalík (Moravčík, Kubka), 60. Divíšek - 19. Kotvan (D. Řezníček, Holík), 42. D. Řezníček (Holík, Říčka). Rozhodčí: Šír, Hejduk - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4326.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Pulpán, Mozík, D. Boháč, Kubka, Moravčík - Kratěna, Simon, Lev - J. Sýkora, Divíšek, Pletka - Balej, T. Sýkora, Johnson - Schleiss, M. Beran, Kubalík. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.
Zlín: Štůrala - Marušák, O. Horák, Žižka, Urbanec, Kotvan, D. Řezníček - Balaštík, Leška, Veselý - Z. Okál, Čajánek, Köhler - Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík a Hrazdira.

BK Mladá Boleslav - HC Slavia Praha 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 9. Vas (Bednář), 19. Micka (M. Čermák, Weissmann), 42. Valach (Sklenář, Stránský), 55. Sklenář (Stránský, Holub). Rozhodčí: Šindler, Turčan - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:9. Využití: 0:2. Diváci: 4040.

Mladá Boleslav: Valent - Kučný, M. Hruška, Trška, Stříteský, Vidmar, Robar, R. Čermák - L. Pabiška, D. Výborný, Jarůšek - Klimenta, Broš, Mikulík - Rys, Musil, Lenc - Bárta, Kubica, M. Látal. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Slavia: Furch - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Knot, Štich, Barák - Bednář, Vas, Poletín - Stránský, Klhůfek, Sklenář - M. Čermák, Weissmann, Micka - Babka, Andres, Tomek. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

HC Verva Litvínov - HC Olomouc 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Martynek (Hanzl), 33. Martynek (Kubát, Hanzl), 59. Piroš (Martynek, Chaloupka) - 30. Marosz (Skrbek, Rác). Rozhodčí: Hribik, T. Horák - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:6, navíc Cibák (Olomouc) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5741.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Pavelka, Zeman - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Gerhát - Šrámek, Piroš, Jurčík - Písařík, Smolka, Kubinčák. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Olomouc:Vošvrda - Houdek, Skrbek, Vyrůbalík, Ondrušek, Rašner, Majeský, Škůrek - Diviš, Patera, R. Dlouhý - Rác, Marosz, Cibák - Hrňa, Matai, Laš - Jergl, Zuzin, Buc. Trenéři: Fiala a Dopita.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. Klimek (Réway, Polášek), 20. Kumstát (Rolinek, Barinka), 54. Ďaloga (J. Mikuš, Přibyl), 60. Barinka - 39. Škoula (Bulík, Bartek), 54. Vampola (Šimek, Valský). Rozhodčí: Lacina, Pešina - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5353.

Sparta Praha: F. Novotný - K. Pilař, Barinka, Polášek, Piskáček, Ďaloga, J. Mikuš, od 21. navíc Hrbas - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Klimek - Forman, Přibyl, Buchtele - Sabolič, Volek, Cingel. Trenéři: Jandač a Moták.
Liberec:
Lašák - Škoula, D. Kajínek, Gřegořek, Šimek, Vitásek, Voráček, od 21. navíc Plutnar - Bartek, Vampola, Valský - Bulíř, Filippi, P. Jelínek - Bakoš, T. Urban, Bulík - Kica, J. Vlach. Trenéři: P. Hynek a M. Černý.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Vítkovice Steel 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
8. Tybor (Nahodil, Havlík), 22. Nahodil (Radil, Tybor), 31. P. Sýkora (Tybor, Nahodil), 59. Tybor (Radil) - 16. Huna (Roman, Svačina), 51. Šedivý (Vandas). Rozhodčí: Homola, Fraňo - Charvát, Lhotský. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 7476.

Pardubice: Kristan - Čáslava, Ščotka, Havlík, Benák, Kočí, Gregorc, Korím - P. Sýkora, T. Zohorna, Semorád - Tybor, Nahodil, Radil - Kolář, M. Špaček, Cetkovský - Moučka, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a M. Říha ml.