reklama

To je pech. Mazanec září v NHL, ale do Soči jet nesmí

Marek Mazanec se může v brankovišti Predators klidně přetrhnout, ale jedno má už teď jisté: Na olympiádu do Soči jet nemůže. Marek Mazanec se může v brankovišti Predators klidně přetrhnout, ale jedno má už teď jisté: Na olympiádu do Soči jet nemůže. autor: ČTK
Alois Hadamczik kroutí hlavou: v létě na širší nominaci pro olympiádu nenapsal jméno Marka Mazance. A ten je teď náš nejlepší gólman v NHL.

Praha - Už čtrnáct odchytaných zápasů v NHL, výborné výkony a ze všech stran samá chvála. Marek Mazanec v zámoří září a v Nashvillu si při zranění jedničky Pekka Rinneho buduje poměrně jasnou pozici, aktuálně je podle statistik dokonce lepší než jiný Čech v soutěži, Ondřej Pavelec.

Jenže to je, z pohledu reprezentace, pořádný pech.

I kdyby se totiž Marek Mazanec v brankovišti Predators třeba přetrhl, na olympiádu do Soči už jet stejně nemůže. Trenér Alois Hadamczik ho v létě nezapsal mezi gólmany na širokou nominaci. A s tím už teď nejde nic dělat. I když si Mazanec o nominaci vyloženě říká.

"Kdybych mohl, na nominaci bych Mazance dopsal"

Kdo to mohl čekat? Asi tak nějak teď kroutí Hadamczik hlavou nad tím, jak Mazanec v zámoří prorazil a všechny tak mile překvapil. "Loni byl v Plzni půl sezony dvojkou a letos šel do neznáma na farmu. A teď chytá," přemýšlí kouč.

Kdyby prý teď Hadamczik mohl tu širší nominaci upravit, přidal by na ní jen jediné jméno: právě borce, který na jaře v jednadvaceti letech nakonec dovedl Plzeň až k historickému titulu a teď chytá v NHL tak skvěle, že ho liga vyhlásila nejlepším nováčkem listopadu.

"Projevil se ve velmi dobrém světle a chytá teď velmi dobře. Uvidíme, jestli takovou výkonnost udrží v NHL i dlouhodobě," naznačil Hadamczik, že má Mazance alespoň pro příští reprezentační akce, třeba květnové mistrovství světa v Bělorusku, v merku. Že teď už na něj zapomínat nebude.

Paradoxně to pro Mazance může být dobře, alespoň se na startu kariéry může soustředit jen na své výkony. I když ho v Americe všichni chválí, středem mediální pozornosti rozhodně není. Vše se točí kolem olympiády a Češi vzhlíží na úplně jiná jména:

Pavelec je jednička, Neuvirth má změnit tým

Ondřej Pavelec, Jakub Kovář, Alexander Salák a Petr Mrázek. To jsou borci, kteří teď o olympiádu hrají. Jeden z nich ale zůstane doma, v letadle do Soči jsou pro gólmany jen tři místa.

"Ondřej Pavelec pojede jako naše jasná jednička," zopakoval ve středu v Praze Hadamczik novinářům, že o klíčovém postu má už dlouho jasno. Teď musí vyřešit jiný rébus: kdo bude gólman číslo dva a číslo tři. Okolnosti mu ale těžkou volbu docela usnadňují.

Mazanec jet nesmí, Vokoun onemocněl, se Štěpánkem se už zjevně nepočítá. "A Neuvirth zase v Americe nechytá tolik, jak jsme před sezonou čekali. Myslím, že by měl změnit tým, aby se v kariéře posunul dál," třídil na prstech seznam možných adeptů Hadamczik.

A tak se teď zdá, že Pavelce doplní tandem z Evropy. Jakub Kovář si o to vyloženě řekl výkony na Karjala Cupu, Alexander Salák zase dostane hodně prostoru za čtrnáct dnů na dalším turnaji Euro Hockey Tour v Soči. Hadamczik ho postaví do brány dvakrát. A podle toho se pak nejspíš rozhodne. Petr Mrázek musí spíš doufat, že mu dá Detroit více prostoru (včera ho kvůli zranění jedničky Howarda povolal Detroit zpátky k prvnímu týmu - čtěte ZDE). Pokud by se měl ale brzy vrátit zpátky na farmu a v NHL moc nechytat, bude to mít složité.

Hadamczik pořád sleduje Mrázka. I on má šanci

"S trenérem Hadamczikem jsem ještě nemluvil osobně ani po telefonu. Vůbec nevím, jaké jsou mé šance," říkal Mrázek v úterním rozhovoru pro Aktuálně.cz - čtěte ZDE. V AHL nabral v minulých týdnech vynikající formu, Grand Rapids vychytal už devět vítězství v řadě a sám se rychle vyšplhal na druhé místo brankářských statistik celé soutěže. 

"Mrázek pořád šanci má. O jeho formě víme, v Americe ho sleduje můj asistent František Musil a podává mi o něm zprávy," řekl ve středu Hadamczik.

Definitivní nominaci na olympiádu oznámí na tiskové konferenci 7. ledna. Měsíc před začátkem turnaje.

reklama