reklama

"A přinese jídlo Kaberle?" Čech jako kurýr září, Kanaďané ho chtějí i na narozeniny

Tomáš Kaberle v dresu Toronta. Nyní v kanadské metropoli rozváží jídlo. Tomáš Kaberle v dresu Toronta. Nyní v kanadské metropoli rozváží jídlo. autor: ČTK
V Torontu je opět za hvězdu. Kdysi zářil coby obránce hokejových Maple Leafs, po zhruba měsíční praxi je Tomáš Kaberle opěvován také jako kurýr.

Místo přilby mu hlavu zdobí rouška, na rukách nosí mnohem tenčí rukavice než dřív. Kaberle při aktuální pandemii nového typu koronaviru pomáhá v rodinné restauraci jako kurýr.

Kanada podobně jako jiné země zareagovala na šíření nemoci covid-19 tvrdými opatřeními. Téměř ve všech provinciích platí, že lidé si do restaurace nesmí jít sednout. Jídlo si můžou akorát vyzvednout, případně objednat domů.

Kurýři tak mají o práci postaráno. Jedním z nich se v polovině března stal Kaberle, aby pomohl manželce Julii v rodinném podniku.

"Julia musela propouštět a dokonce přemýšlela o zavření podniku," popsal bývalý hokejista tehdejší situaci oficiálnímu webu NHL. "Hledala cestu, jak udržet provoz a zeptala se mě, jestli můžu pomoct. Řekl jsem, že jasně."

A tak Kaberle nastoupil do nové práce, kterou nikdy předtím nedělal.

"Lidé byli v šoku, když ho viděli," líčí Julia. "Říkali mu: 'Vás odněkud znám.' Já jsem dostávala e-maily s otázkami, jak je s restaurací spojený. 'Je to můj manžel,' odpovídala jsem. Neměli tušení."

Není divu, že Toronťané nového kurýra poznávali. Kaberle, jeden z nejlepších obránců v historii českého hokeje, strávil v kanadské metropoli většinu kariéry. Za Maple Leafs nasbíral 520 bodů, je druhým nejproduktivnějším bekem v klubových tabulkách.

Kariéru ukončil před čtyřmi roky v brněnské Kometě. Od té doby přičichl k trénování. S manželkou vychovává tři děti.

Nežádaný Rittich. S ním bych chtěl být v karanténě nejméně, líčí hvězda Nežádaný Rittich. S ním bych chtěl být v karanténě nejméně, líčí hvězda Čtěte zde

Když na něj zákazníci při rozvážce spustí, že ho odněkud znají, zakroutí hlavou. Pak vtipkuje, že ho možná znají z hokeje. Popularita 42letého kurýra každopádně stoupá.

"Lidé si teď u nás objednávají jídlo a ptají se: 'Může nám ho, prosím, přinést Tomáš?' Stal se z toho takový trend," říká Julia. "Dostáváme různé žádosti. Například někdo v domácí izolaci má narozeniny a chce je oslavit i tím, že mu Tomáš Kaberle přinese večeři ke dveřím."

Když slavný Čech s rozvážkami začínal, nechal se fotit, ale podpisy kvůli doporučenému odstupu dva metry odmítal. Teď ale nosí vlastní pero a také hokejové kartičky, na které se zájemcům podepisuje. Spolu s jídlem je pak nechává před dveřmi.

Určité procento tržeb posílá Julia jedné z torontských nemocnic. Kaberle prohlásil, že k částce přidá ze svého její desetinásobek.

"Doktoři, sestry a vůbec lidé v první linii jsou opravdovými hrdiny," podotýká hvězdný kurýr v souvislosti s pandemií. "Doktoři sotva spí, zůstávají v nemocnicích a kvůli karanténě ani nevidí rodinu. My jen chceme přispět svojí částí, pomoct, jak můžeme."

reklama