reklama

Zachův trenér: Ať do Ameriky jde, otec mu akorát škodil

Pavel Zacha Pavel Zacha autor: ČTK
Sedmnáctiletý supertalent českého hokeje se prý musí vymanit z vlivu svého otce, říká Aktuálně.cz trenér Bílých Tygrů Pavel Hynek.

Liberec - Sedmnáctiletý Pavel Zacha prchá z Česka: Extraliga mu totiž není dobrá.

"To ale neřekl on, to řekl jeho otec," prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.cz trenér Bílých Tygrů Pavel Hynek. Podle něj by se teď měl mladý hokejista z vlivu svého táty konečně vymanit.

A tak je pro Zachu odchod do Kanady už v juniorském věku to nejlepší možné řešení. Byť tím český hokej přijde o dohled nad výchovou svého největšího talentu - více o plánovaném odchodu sedmnáctiletého Zachy do Kanady čtěte ZDE.

Zacha je největší český talent od dob Tomáše Hertla, v draftu NHL by se měl za rok umístit dokonce ještě výš než on. První odhady skautských organizací ho pasují do první desítky.

Jeho příběh je unikátní a kontroverzní zároveň. Jeho otec se kvůli kariéře syna vzdal práce právníka a kariéru Zachy juniora drží pevně v rukou. Dohlíží na jeho trénink, školu i životosprávu. Nastavil mu pevně daná pravidla, aby z něj vyrostl šampion, už v době, kdy malý Zacha ještě ani nerozuměl tomu, co dělá a co po něm táta chce.

Vliv otce Zachovi poslední rok škodil

"Jenže poslední rok to Zachovi víc škodilo," myslí si Hynek o unikátním vztahu syna s otcem i v Zachových sedmnácti letech.

Zacha celý loňský ročník trávil v kabině Bílých Tygrů s dospělými hokejisty, jenže na rozdíl od ostatních spoluhráčů mu byl otec stále za zády a musel ho poslouchat.

"Já jsem samozřejmě v zásadě proti, aby naši mladí hokejisté do zámoří odcházeli. Ale v případě Zachy jsem s tím počítal a myslím, že je to pro něj dobře. Potřebuje se vymanit z vlivu svého otce," prozradil Aktuálně.cz na rovinu Hynek.

Staví se tak proti hráčově otci - ten totiž označil odchod syna za nezbytný, protože mu Liberec nedá tolik prostoru, aby z něj mohl vyrůst nový Jágr. Jinými slovy v extralize nemá šanci vyzrát ve velkého hráče.

"Loni v tuto dobu jsem si spíše myslel, že bude lepší, aby Pavel zůstal v extralize a hrál za chlapy. Jenže postupně se ukázalo, že z hlediska všech aspektů, nejenom času na ledě, ale i třeba tréninkových možností, to není to nejlepší řešení. Proto jsme začali koukat po zámořské cestě," citoval minulý týden přesně Zachova otce server iSport.cz.

To bylo v době, kdy už se dávno rozjela jednání s týmem Sarnia Sting.

Zacha nastoupil za Bílé Tygry poprvé už v šestnácti letech v zápase European Trophy, loni jako sedmnáctiletý hned ve svém premiérovém extraligovém střídání vstřelil gól Třinci.

"Furt ho srovnával s Markovem, tomu nerozumím"

Nakonec Zacha za Bílé Tygry odehrál loni 38 zápasů, ve kterých vstřelil 4 góly a na další 4 přihrál, na ledě však nestrávil v průměru dohromady ani devět minut na zápas. Hrát teď Zacha (respektive jeho otec) nechce ani za prvoligové Benátky (farmu Liberce), kde by podle Hynka patřil ke klíčovým hráčům týmu.

"Já jsem s ním přitom do Liberce počítal na třetího centra. Potom, co Petr Nedvěd ukončil kariéru, by tady dostal mnohem větší prostor. Navíc by mohl chodit do Benátek, kde hrál už loni dvacet minut za zápas, a hrál by i za naši juniorku," říká Hynek.

"Jenže on měl jeho táta už v minulé sezoně představu, aby hrál třináct minut na zápas a v téhle dokonce sedmnáct. Furt ho srovnával s Markovem z Finska, tomu já úplně nerozumím," kroutí hlavou trenér Bílých Tygrů.

Podle něj je Zacha tak výjimečný hokejista, že se v NHL prosadí bez ohledu na to, jestli jeho cesta mezi nejlepší povede přes extraligu nebo zámořské soutěže.

Zacha O.K. Ale proč Pyrochta s Mašínem?

"Co je ale horší, jsou odchody jiných hráčů. Víc než odchod Zachy mě mrzí odchod Filipa Pyrochty. Jako sedmnáctiletého jsme ho hráli rok v Benátkách, u něj to rozhodnutí absolutně nechápu. Mohl tady hrát osm minut v chlapech, v Benátkách dalších dvacet. Nevím, co mu více můžeme nabídnout. Je to všechno jen o agentech: Tady měl prostor mezi muži i kvalitní servis," zlobí se Hynek.

Přitom to prý není jen problém Liberce.

"Podívejte se na Slavii. Jim odešel Dominik Mašín, přitom ve Slavii proběhla kádrová výměna a stoprocentně by tam hrál. U někoho to chápu, ale proč zrovna tihle dva?" kroutí hlavou Hynek.

"Svaz se snaží mladé hráče do extraligy dostat, zapracovat. Jsou tady na mládež jednou takové peníze jako kdysi, klobouk dolů, a oni stejně u první příležitosti odejdou. Není to o Kanadě. Pak je tady Finsko, Švédsko... A my jsme jako poslední volba, která na ně zbyde.

reklama