Třinec nastřílel deset gólů Kometě, Slavia udržela naději

FOTO 100. derby. Legendy přinesly Slavii štěstí
Jubilejní sté hokejové derby pražských S mělo slavnostní předehru.
Derby si nenechali ujít ani početné davy fanoušků obou táborů.
Diváků se v O2 aréně sešlo více než deset tisíc.
Slavia si před zápasem uvědomovala, že jí jde o všechno. Jedině bodový zisk jí zachovával reálnou šanci na postup do předkola play off.
2. 3. 2014 17:43
Třinec v 50. kole extraligy smetl Kometu 10:2, Slavia v derby porazila Spartu 3:2 v prodloužení.

Praha - Hokejisté Třince pokračují ve famózní jízdě závěrem extraligy. V 50. kole rozstříleli Kometu Brno 10:2 a připsali si osmou výhru v řadě.

Nadále exceluje také Zlín, jenž prodloužil svou vítěznou sérii na šest utkání. Dnes zvítězil v Plzni těsně 2:1 a pojistil si přímý postup do play off.

Naději na předkolo si udržela Slavia, která v jubilejním stém pražském derby udolala v prodloužení Spartu 3:2. Pořádně jí pomohlo Kladno, které překvapivě vyhrálo 3:2 v Litvínově. Ten má tak na slávisty náskok už jen tří bodů.

Pátým vítězstvím v řadě si definitivně zajistil účast ve vyřazovacích bojích Liberec, Severočeši porazili 3:1 Vítkovice, kterým definitivně unikl přímý postup do čtvrtfinále.

Ten slaví Hradec Králové, jenž si v období trápení připsal povinnou výhru 2:0 nad Chomutovem. Uspěly i Pardubice, když vyhrály v Karlových Varech 4:1.

Hattrickem zazářil Růžička

Rozjetý Třinec s Brnem překvapivě už ve 2. minutě prohrával, když skóre otevřel důrazný Němec. Jenže Oceláře inkasovaný gól nerozhodil a trpělivým náporem bušil do soupeře, až v 7. minutě vyrovnal Orsava.

Obrat o chvíli později dokonal Peterek a od druhé třetiny propuknul gólostroj Slezanů naplno. Hattrickem se na něm podílel Růžička a v 52. minutě završil vzývanou desítku Květoň. Třinec neztratil na domácím ledě ani bod od 3. prosince.

Slavia stále bojuje o play off

Slávisté se do lídra soutěže překvapivě zakousli a už v 5. minutě šli do vedení, když se pod víko trefil Krenželok. "Sešívaní" pokračovali v náporu a sparťané si za úvodní třetinu připsali jen čtyři střely.

Lepší to z jejich strany bylo po přestávce, kdy ve 25. minutě srovnal při signalizované výhodě Philipp. Jenže nerozhodný stav vydržel jen chvíli, protože slávisty poslal opět do těsného náskoku Wharton. Velké štěstí měl při Klimkově šanci Svoboda, za nějž před brankovou čárou zaskočil Štich.

Na druhé straně se činil Novotný, který zmařil tutovky Langhammera a Vrdlovce. Nakonec šlo derby přece jen do prodloužení, při přesilovce pět na tři vyrovnal Kubát. Z nastaveného času se však odehrála pouhá půlminuta, po krásně provedeném sólu rozhodl Kadlec.

Zlín otočil v Plzni

Zlín dostal v Plzni už v úvodní třetině příležitost pětiminutové přesilovky za Dudův nešetrný faul, ovšem sehrál ji bídně. Brzy musel z utkání odstoupit zraněný Vlasák a domácí byli nuceni udělat změny v sestavě. Přesto Západočeši dokázali vstřelit úvodní branku, ve 25. minutě využil chybu hostů Mozík. V dalších šancích Plzně vychytal Horčička Kašpaříka a Pletku.

Krátce po uplynutí poloviny utkání srovnal po Veselého zadovce Čajánek a před druhou přestávkou zafungovala tradiční spolupráce Lešky s Balaštíkem, když druhý jmenovaný využil spoluhráčovu přihrávku od zadního mantinelu.

Plzeň se hnala za vyrovnáním, ale Moravané využívali její otevřené obrany k rychlým brejkům. Sice žádný neproměnili, ovšem nakonec je to mrzet nemuselo.

Kladno zkomplikovalo situaci Litvínovu

Čtyři zápasy v řadě nevstřelilo Kladno ani gól, ovšem v Litvínově se trefilo už ve třetí minutě. Pohotovou dorážkou se o to zasloužil Tenkrát. Také Verva se úvodního gólu dočkala brzy, v 7. minutě po kombinaci Lukeše a Jánského skóroval Hübl.

Po změně stran byli hosté opět lepším týmem, proti Tenkrátovi "chemiky" zachránila tyč, Martynkův únik na druhé straně zlikvidoval Cikánek. Také za ním se otřásla branková konstrukce po ráně Posmyka. Z gólu se radoval až Tenkrát, jenž poslal hosty znovu do vedení.

Ve 47. minutě situaci Litvínovu ještě více zkomplikoval Hořava, který zvýšil na 3:1. Deset minut před koncem vstřelil gól naděje Posmyk, ale vyrovnat se už domácím nepodařilo.

Hradec rozhodl v přesilovkách

V Hradci se střetly dva trápící se celky, podle toho také utkání vypadalo. V nezaživném střetnutí se favorizovaní domácí prosazovali Chomutovu jen obtížně a zachránit jej musely přesilovky.

V 18. minutě se po perfektní Pospíšilově přihrávce prosadil zblízka Tvrdík. Po změně stran pak přidal druhou branku nejlepší střelec Mountfieldu Šimánek, který využil přihrávku Mertla zpoza brány. Brankář Kantor vychytal své sedmé čisté konto v sezoně.

Slepené góly ve třetí třetině

Vítkovice chtěly v Liberci zastavit svůj propad, ovšem na rozjeté Bílé Tygry nestačily. Skóre přitom mohly otevřít při dlouhé přesilovce pět na tři, jenže neuspěly. Naproti tomu domácí si s touto početní výhodou věděli rady. Dělovkou od modré propálil Šindeláře Bartek. Hosté zareagovali rychle, když další přesilovku už využil Húževka.

Libereckým výhru zajistil skvělý nástup do třetí třetiny. V rozmezí osmi vteřin si nejprve hosté sami srazili do brány odraženou střelu Výtiska a poté se přesně k tyči trefil Valský. Na tuto ránu Ostravané už nezareagovali a definitivně přišli o šanci na přímý postup.

Konec šancí pro Vary

Karlovy Vary hrály proti Pardubicím o teoretickou šanci na postup do předkola, jenže brzy bylo jasné, že Energie bude v play off chybět. V 6. minutě prošel za Závorku dalekonosný projektil Ďalogy a v 17. minutě využil přesilovku Endál.

V závěru třetiny mohli domácí odpovědět, ovšem Hruška v jasné příležitosti minul Zaťovičovu nahrávku a Buc nastřelil jen tyč Salfického branky. Gól naděje tak přišel až ve 35. minutě, kdy snížil Hruška.

Pardubice však byly lepší zaslouženě znovu odskočily na rozdíl dvou branek. Své sólo proměnil Sýkora. Při power play domácích pak definitivně rozhodl Nosek.

Výsledky 50. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - PSG Zlín 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. Mozík (M. Dvořák, T. Sýkora) - 31. Čájánek (Veselý, Zámorský), 39. Balaštík (Leška). Rozhodčí: Pešina, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7, navíc Duda (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 5174.

Plzeň: Machovský - Slovák, Seman, J. Jeřábek, Boháč, Mozík, Frolo - Kratěna, Martin Straka, J. Sýkora - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Lev - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule. Trenéři: Razým a Michal Straka.
Zlín: Horčička - Zámorský, Řezníček, Marušák, Urbanec, Matějíček, Tesařík - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Okál, Holík, F. Čech - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 10:2 (2:1, 4:0, 4:1)
Branky a nahrávky: 7. Orsava (Linhart), 10. Peterek (Hrňa, Zíb), 28. Hrňa (Peterek, Bonk), 33. Galvas (Polák, Bonk), 36. Zíb (Bonk, D. Květoň), 36. Martin Růžička (Rákos), 47. Martin Růžička, 48. Adamský (Roth, Hrubec), oň), 36. Martin Růžička (Rákos), 47. Martin Růžička, 48. Adamský (Roth, Hrubec), 52. Martin Růžička (Polanský, Linhart), 52. D. Květoň (D. Nosek, Foltýn) - 2. V. Němec (Dlapa, J. Káňa II), 50. Vondráček (Čermák, Kováčik). Rozhodčí: Kubuš, Müllner (oba SR) - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:5, navíc Foltýn 10 min. - Miller 5 min. a do konce utkání, Burian 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4596.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Zíb, od 50. navíc Krejčí, Foltýn - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Rákos, Rufer - Peterek, Hrňa. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Brno: Čiliak (28. Trvaj) - Dujsík, Jan Hanzlík, Kováčik, Dlapa, Kuboš, Žižka, Miller - Vondráček, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - P. Mrázek, Raška, Wasserbauer - H. Zohorna, Koreis, Burian - od 41. navíc Š. Novotný. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

HC Slavia Praha - HC Sparta Praha 3:2 v prodloužení (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Krenželok (Sklenář, Klhůfek), 27. Wharton (Sklenář), 61. Kadlec (Valach, A. Svoboda) - 25. Philipp (Kubát, J. Hlinka), 55. Kubát (T. Rachůnek, J. Hlinka). Rozhodčí: Šindler, Hribik - Ondráček, Štofa. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 10.320.

Slavia Praha: A. Svoboda - Kadlec, Šenkeřík, Valach, Wharton, Knot, Holub, Štich - P. Jelínek, Žejdl, Tomica - Krenželok, Langhammer, Sklenář - Stránský, Klhůfek, J. Doležal - Vrdlovec, T. Doležal, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Sparta: F. Novotný - Pilař, Polášek, Kubát, Sičák, Švrček, Piskáček, Philipp - P. Ton, J. Hlinka, Simon - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Divíšek, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Steel 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 24. Bartek (Nedvěd, Gřegořek), 42. Výtisk (Filippi, Hunkes), 42. Valský (T. Urban, Čakajík) - 26. Húževka (Burger, Barinka). Rozhodčí: Turčan, Horák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:9, navíc K. Jass - J. Stehlík oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4821.

Liberec: Lašák - Hunkes, Vitásek, Gregořek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Derner - Vampola, Nedvěd, Filippi - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - K. Jass, Bulíř. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Vítkovice: Šindelář - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Pastor, Štencel - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Valčák, E. Němec, Kucsera - J. Káňa, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Mountfield Hradec Králové - Piráti Chomutov 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Tvrdík (Pospíšil, Ptáček), 26. Šimánek (Mertl, Kudrna). Rozhodčí: Jeřábek, Wagner - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:0. Diváci: 3898.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Frühauf, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Jank - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Tvrdík, Pospíšil - Škoda, Červený, Podlešák - Švihálek, Marha, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Chomutov: Martin Růžička - J. Mrázek, Pulpán, M. Jass, J. Stehlík, Lojek, Krstev, Bartejs, Šulák - Bartečko, Jaroslav Svoboda, Bomersback - D. Hruška, J. Straka, Kubinčák - Šagát, Račuk, Hřebejk - Balej, Kämpf, O. Kaše. Trenéři: Beck, Martínek a R. Kaše.

HC Verva Litvínov - Rytíři Kladno 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Hübl (Jánský, Lukeš), 50. Posmyk (Ručinský, Hanzl) - 3. Tenkrát (Havlíček), 44. Tenkrát (T. Kaberle, Havlíček), 47. M. Hořava (Tenkrát, Majeský). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:7, navíc Trávníček (Litvínov) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 4346.

Litvínov: Francouz - Pavlík, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Stříteský - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, Trávníček - Majdan, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Kladno: Cikánek - David Růžička, T. Kaberle, L. Procházka, Gutwald, Majeský, P. Hořava, Jankovič - Rudovský, Zagrapan, Kuchler - Tenkrát, Havlíček, M. Hořava - Dalecký, Lukáč, Eberle - Strnad, Machač, Bajaruns. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

HC Energie Karlovy Vary - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 35. R. Hruška (Pohl, Gulaši) - 6. Ďaloga (Radil, T. Zohorna), 17. Endál (Kolář, P. Sýkora), 39. P. Sýkora (Číp, Ďaloga), 59. T. Nosek. Rozhodčí: Polák, Hradil - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:5, navíc Bičánek (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 2684.

Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Šmach, J. Drtina, Gulaši, Dresler - Pohl, R. Hruška, Zaťovič, Schusser - Micka, Roman Vlach, Kytnár - Zucker, Vachovec, R. Dlouhý - V. Tomeček, Buc, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.
Pardubice: Salfický - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, V. Kočí, Korím - P. Sýkora, T. Zohorna, Endál - Radil, T. Nosek, Pjanov - Kolář, Mozer, Semorád - Zdráhal, Moučka, Číp. Trenéři: Venera a Říha ml.

1. Sparta Praha 50 34 1 6 9 207:95 110
2. Třinec 50 28 3 2 17 155:124 92
3. Plzeň 50 26 5 3 16 129:114 91
4. Zlín 50 23 6 5 16 131:114 86
5. Hradec Králové 50 20 10 6 14 119:105 86
6. Brno 50 25 4 2 19 122:118 85