Sparta slaví, Plzeň i Třinec dostaly na úvod play off lekce

Petr Ton překonává v nájezdu vítkovického brankáře.
Suverénní vítěz základní části měl proti Vítkovicím jediný cíl, hned v prvním zápase vyhrát.
Sparta se už v první přesilovce dočkala vedení. Při Stehlíkově trestu ve čtvrté minutě skončilo za Šindelářovými zády Pilařovo nahození od modré čáry.
Sparťanský útočník Jan Buchtele (47) "tančí" kolem Michala Barinky.
Po pasáži bez šancí v 15. minutě vystřelil po odpískání na Pöpperleho Svačina, což vyvolalo emoce. Vítkovický útočník dostal osobní desetiminutový trest, domácí Pech dvě minuty za hrubost a hosté hráli přesilovku.
Aktualizováno 18. 3. 2014 20:51

Praha - Prvními zápasy byly dnes rozehrány všechny čtyři čtvrtfinálové série hokejové Tipsport extraligy. A hned ve dvou úvodních se zrodilo překvapení.

V základní části druhý Třinec prohrál doma 0:4 s Pardubicemi, jen o chlup lépe si vedou výsledkově obhájci titulu z Plzně, kteří prohráli s Kometou Brno 1:4. Hokejisté Zlína pak porazili Mountfield 2:1 v prodloužení.

Zápas Sparty s Vítkovicemi, který ovládli domácí po výsledku 3:2, jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Favorizovaná Sparta dřela a Vítkovice nakonec přetlačila

Sparta se hned v první přesilovce dočkala vedení. Při Stehlíkově trestu ve čtvrté minutě skončilo za Šindelářovými zády Pilařovo nahození od modré čáry. Vyrovnání se dočkali Ostravané v 19. minutě, kdy tečovaná střela Stehlíka od modré čáry zapadla k levé tyči.

Ve druhém dějství nejdříve Sparta nevyužila přesilovku, ale ve 28. minutě už slavila vedení. Nahození Tomáše Rachůnka od modré čáry tečoval před Šindelářem Přibyl. Těsně po polovině utkání získala Sparta dvoubrankový náskok, když Ton překonal hostujícího gólmana v úniku blafákem do forhendu.

Do třetí třetiny vstoupily Vítkovice aktivně a po minutě a půl trefil Roman tyč a vzápětí zakončil jen do boční sítě Kudělka. Neuspěl ani Roman, který pak ale ve 49. minutě připravil snížení. Zpoza branky našel Svačinu, jenž forhendem trefil odkrytý prostor branky. Sparta mohla náskok pojistit, Šindelář ovšem všechny její další pokusy včetně Přibylovy šance pokryl. Hosté následně nevyrovnali ani ze šance Šedivého, ani při závěrečné power play.

Pardubice nedaly Třinci i přes únavu žádnou šanci

Únavu z pětizápasové série se Slavií Pardubice vstřebaly obdivuhodně. Papírové předpoklady v duelu s rozjetým Třincem začaly obracet naruby hned po 114 sekundách, když Zohorna ukázkovým švihem pod horní tyčku zručně využil přesilovku pět na tři.

K tomu se Východočechům povedlo přistřihnout domácím křídla ve středním pásmu, zahajovací tlak Ocelářů se proto dostavil až v polovině první části s několika vyloučeními soupeře. V početní výhodě se Třinec přece jen nastěhoval do útočného pásma a Hudáček v deváté minutě reflexivně zlikvidoval dvě gólové rány Poláka a Zíba. Nejlepší herní pasáž Ocelářů ale vyrovnání nepřinesla.

Pardubice možná ani netušily, že nejhorší mají za sebou. Perfektní hrou ve středním pásmu zápas ve druhém dějství ovládly a rozhodly. Po pohledné přesilovkové kombinaci hosté zvýšili v 25. minutě zásluhou Cetkovského. Hosté následně spoléhali na brejky a jeden takový proměnil ve 39. minutě Nosek. Definitivní KO uštědřil domácím po úniku nejlepší hráč utkání Sýkora.

Obhájcům titulu z Plzně vstup do play off nevyšel

Plzeňští vstoupili do utkání aktivněji. V deváté minutě putoval na trestnou lavici Tomáš Svoboda, ale při jeho vyloučení skórovali paradoxně hosté. Po zaváhání Dudy na útočné modré čáře totiž zužitkoval přečíslení dvou na jednoho po přesné přihrávce Čermáka Hruška. Gól inkasovaný v oslabení Plzeň viditelně poznamenal a Kometa převzala iniciativu.

Navíc v 15. minutě získala po dvou faulech Indiánů početní výhodu pět na tři, v níž po přesné bekhendové příhře Němce zvýšil Hruška opět ranou bez přípravy pod břevno na 2:0. Do druhé části vstoupili Indiáni o poznání aktivněji, leč inkasovali potřetí, když se prosadil z čistého nebe nenápadnou tečí v 26. minutě Němec.

Plzeňský kouč Razým poté stáhl hru na tři útoky a domácí se dočkali snížení na 1:3, když dobrou práci Dvořáka na brankovišti korunoval dorážkou Ján Sýkora. Naděje domácích na zvrat ale definitivně zmrazil další povedenou tečí opět hostující kouzelník jménem Němec. Plzeňští zareagovali nasazením náhradníků a Kometa už svůj povedený zápas v poklidu dovedla k vítězství.

První zápas v Zlíně potvrdil vyrovnanost soupeřů

Úvodní buly ve valašské metropoli vhodil Vladimír Vůjtek starší, jenž ve Zlíně dříve působil, poprvé jej dovedl do finále extraligy a v současné době je trenérem slovenské reprezentace. Na začátku zápasu zasahoval brankář Kašík po střele Šimánka, která skončila na vnější síťce. Vzápětí Mertl neusměrnil skákavý puk.

V dalším průběhu rozjásal tribuny Balaštík, když v přesilovce po pasu Köhlera skóroval do odkryté branky. Královéhradečtí se pokoušeli o brejky, ale spolehlivého Kašíka nepřekonali. V úvodu třetí části domácí ubránili nápor hostů. Poté se hra přelévala na obě strany. Když Tesařík nezamířil přesně, tak se na opačné straně postaral o vyrovnání Pospíšil. Vyrovnaný zápas tak dospěl do prodloužení.

Na začátku nově nastavované dvacetiminutovky nebezpečně vystřelil Čech, ale Kantor si s jeho pokusem poradil. Rozuzlení zápasu přišlo vzápětí, když minelu v hostující obraně potrestal proměněným brejkem Ondráček.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Oceláři Třinec - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. T. Zohorna (Sýkora), 25. Cetkovský (Kolář, T. Zohorna), 39. T. Nosek (Tybor), 54. Sýkora (Cetkovský). Rozhodčí: Husička, R. Polák - Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:2. Diváci: 4564. Stav série: 0:1.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Zíb, od 55. navíc Krejčí, Foltýn - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, V. Polák - D. Květoň, Rákos, Rufer - Peterek, Hrňa. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, V. Kočí - Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Nahodil, Semorád - Mozer, Moučka, Číp. Trenéři: Venera a Říha ml.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. J. Sýkora (M. Dvořák) - 11. J. Hruška (Čermák), 15. J. Hruška (V. Němec), 26. V. Němec (T. Svoboda), 46. V. Němec (Kuboš). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5483. Stav série: 0:1.

Plzeň: Machovský - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Boháč, Mozík, Frolo, od 53. navíc Moravčík - Kratěna, Martin Straka, J. Sýkora - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Lev - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule - od 53. navíc Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Brno: Čiliak - Miller, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - H. Zohorna, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - J. Svoboda, Koreis, Burian - Vondráček, P. Mrázek, Pivko. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

PSG Zlín - Mountfield Hradec Králové 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Balaštík (Köhler), 65. J. Ondráček (Marušák) - 48. Pospíšil (Tvrdík, Pláněk). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 5520. Stav série: 1:0.

Zlín: Kašík - Marušák, Horák, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Matějíček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Z. Okál, Holík, F. Čech - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Jank, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Tvrdík, Pospíšil - L. Květoň, Knotek, Podlešák - Švihálek, Červený, Švagrovský. Trenér: Draisaitl a Kučera.

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Pilař (Piskáček), 28. Přibyl (T. Rachůnek, Forman), 31. P. Ton (Rolinek, Polášek) - 19. R. Stehlík (Huna, Roman), 49. Svačina (Roman). Rozhodčí: Pešina, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3, navíc Svačina (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7191. Stav série: 1:0.

Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Polášek, Philipp, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek - Forman, Přibyl, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Vítkovice: Šindelář - Dudáš, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, R. Stehlík, Štencel - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, E. Němec, Kolouch - J. Káňa, Szturc, Šedivý. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Hokejová extraliga, skupina o umístění - 4. kolo:

Litvínov - Kladno 4:2 (2:0, 1:1, 1:1), Chomutov - Karlovy Vary 3:5 (2:2, 0:1, 1:2).

11. Litvínov 56 20 8 7 21 122:129 83
12. Karlovy Vary 56 20 3 5 28 127:163 71
13. Kladno 56 12 7 3 34 109:165 53
14. Chomutov 56 6 0 10 40 100:206 28