Sparta zdrhla zbytku extraligy, Třinec popáté v řadě vyhrál

Aktualizováno 12. 1. 2014 20:38
Hokejisté Sparty mají důvod k oslavám.
Hokejisté Sparty mají důvod k oslavám. | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Dalších sedm zápasů má v neděli na programu hokejové Tipsport extraliga v rámci kompletního 38. kola.

Sparta se dostala do trháku

V prvním z odpoledních duelů porazil Třinec 4:2 Pardubice a vyhrál popáté v řadě, ve druhém pak zvítězili hokejisté Slavie 2:0 na ledě Karlových Varů. Gólman Furch si připsal šestou nulu v sezóně.

V problémech je naopak druhý celek tabulky HK Mountfield, který prohrál čtvrtý duel z posledních pěti, když po výsledky 2:5 nestačil v Liberci na domácí Bílé Tygry.

I díky porážce hradeckého celku odskočila pražská Sparta do sedmnáctibodového trháku, když na svém ledě porazila Zlín 2:1 a připsala si ve 38. kole již 27. výhru za tři body.

Ve večerních duelech se nejdříve mistrovská Plzeň díky výhře 5:3 nad posledním Chomutovem dotáhla bodově na druhý Mountfield, Kometa vydřela výhru 3:2 na ledě Kladna a v nejvyrovnanějším duelu kola pak vyhrály Vítkovice 2:1 na nájezdy na ledě Litvínova.

Třinec porazil Pardubice díky přesilovkám

V Třinci zůstal domácí veterán Varaďa znovu jen na střídačce v roli nehrajícího asistenta kouče Jiřího Kalouse a už po 75 sekundách skládal poklonu Orsavovi, který z první vážné situace zakončil pohlednou kombinaci druhé řady Ocelářů.

Hosté ale vysoko forčekovali a důsledné napadání stálo i v pozadí vyrovnávacího gólu: Zohorna se v páté minutě za brankou zmocnil puku a než se Hrubec stihl přesunout, bryskně ho zezadu zasunul k tyči. Po dřívějších utrápených utkáních na domácím ledě si dnes Třinečtí nemohli naříkat na nepoměňování šancí.

Zohornu napodobil v 10. minutě Polanský a obratným manévrem zpoza branky po patnácti vteřinách zužitkoval přesilovou hru. A skóroval tak i v třetím utkání sezony proti Východočechům. Pardubická odpověď ale přišla vzápětí. Po domácí chybě ve středním pásmu prolétl třineckou obranou Nahodil a tváří v tvář si smlsnul i na Hrubcovi.

Gólové dostihy pak ustaly. Třinec měl po dvou třetinách výraznou střeleckou převahu 28:11, ale tak jasný obraz hry vůbec nebyl. Hostům ale překřížil závěrečnou cestu k bodům Vašíček, který se dal tři minuty před koncem vyloučit a těsně před koncem třetí početní výhodu v zápase využil Růžička.

Slávisté vyhráli díky perfektní obraně

Slávisté začali na západě Čech aktivněji, větší příležitosti si však vytvořil pouze Bednář, který nejprve ve 4. minutě nepřekonal bekhendovou střelou z bezprostřední blízkosti připraveného Závorku a o několik minut později nasměroval střelu pouze mimo tyče karlovarské branky.

Do vedení šli Pražané ve 24. minutě, střelu Jelínka ještě gólman domácích dokázal špičkou betonu vykopnout, ale na následující dorážku Stránského již byl krátký. Navýšit skóre na dvoubrankový rozdíl mohl ve 31. minutě Skokan, jeho střelecký pokus ale Závorka zázračně vyrazil.

I v závěrečném dějství Pražané obětavě a urputně bránili těsný náskok a vyráželi do nebezpečných protiútoků. Spolehlivě chytající domácí gólman si vybral jedinou slabší chvilku, která však skončila brankou. Ve 47. minutě nahodil Růžička puk od červené čáry, který k překvapení všech zaplul do pravého horního rohu domácí branky.

Liberec zvládl souboj s Mountfieldem díky Bartekovi

Hráči Mountfieldu i Liberce vstoupili do utkání ospale, první střelu na branku si připsal až v sedmé minutě hostující Mertl. Tempo se poté zvýšilo a první početní výhodu dokázali Bílí Tygři zásluhou Barteka proměnit ve 13. minutě ve vedoucí gól. V závěru třetiny sehráli Nedvěd s Vampolou ukázkově přečíslení a druhý jmenovaný zvýšil náskok domácích.

Na začátku druhé třetiny se v dobré pozici objevil hostující Švihálek, ale Melicherčík byl na místě. Hůře už se vedlo Kantorovi na druhé straně, když nedosáhl na střelu Barteka a vyhnal tak domácího gólmana z branky. Gólu se poté dočkali i hosté, když Knotek využil dlouhou přesilovou hru.

Od začátku třetí třetiny chyběl v liberecké sestavě Petr Nedvěd, jeho místo zaujal v elitním útoku Zacha. Hosté začali tlačit, Melicherčík ale odolával. Hostující trenér sáhl už 57. minutě k power play a risk hostům nevyšel. Bartek střelou do prázdné branky dovršil hattrick. Ještě ani neutichly ovace a Kacelta překonal Urban. Gól hostí na 2:5 už jen kosmeticky upravil konečné skóre.

Spartě pomohl rychlý nástup

Holešovičtí poprvé udeřili už v 70. vteřině utkání, když Buchtele uvolnil Kumstáta, který zblízka prostřelil Kašíka. Pöpperle střelecké pokusy hostů kryl a do první velké šance se dostal až ve 12. minutě Köhler, sparťanský brankář jeho únik také zlikvidoval.

Domácí přidali druhý gól hned z protiútoku. Kašík vyrazil Klimkovu střelu jen před sebe a Přibyl jej snadno přehodil. Ve 26. minutě propadl Pöpperlemu puk pod lapačkou, ale Fořt se k dorážce nedostal. Pražané měli šance při Kubišově trestu, ale Kumstát ztroskotal na Kašíkovi a Simon minul. Stav se neměnil při vyloučení Přibyla ani při trestu zlínského Valenty.

Hned po 12 vteřinách třetí třetiny hosté snížili po chybě Krejčíka, který přihrál přímo na hůl Veselého a ten pohotově překonal Pöpperleho, na více ale již hosté nedosáhli.

Litvínov přišel o domácí vítěznou šňůru

Po minutě ticha, jíž oba týmy uctily památku Karla Guta, se Litvínov vrhl na soupeře s velkou vervou. Hned ve druhé minutě měl dvě slibné příležitosti Černý, při jeho druhé střele Svačina úmyslně posunul branku a svým prohřeškem ještě umocnil nástup domácích.

Následovalo ostřelování hostující branky, v níž se Šindelář hodně zapotil. Domácí i nadále hýřili aktivitou, vedoucí trefy se ale dočkali po několika šancích Vervy hosté, když Vandas zakončil ve 48. minutě přečíslení 2 na 1.

Hostům závěr značně zkomplikoval Barinkův faul vysokou holí, za který šel v 57. minutě pykat na čtyři minuty. Velké šance měli Gerhát a Černý, ale když už to vypadalo, že se skvělý Šindelář dočká první nuly v sezoně, vyrovnal při power play domácích Trávníček. Prodloužení výsledek nezměnilo.

Nájezdy pak začínal Kolouch a skvěle proměnil, Trávníček, Kucsera, Lukeš, Roman a Jánský neuspěli a Litvínovští tak přišli osmizápasovou domácí vítěznou sérii.

Plzeňští jsou třetí již jen o skóre

Tým úřadujících mistrů vstoupil do utkání aktivněji a v 7. minutě se po nezištné přihrávce Martina Straky prosadil Boháč. Domácí se poté tlačili směrem dopředu za zvýšením náskoku, v 10. minutě ovšem po nahození Šagáta nechali Hrušku dorážkou srovnat na 1:1.

V 19. minutě získali hosté výhodu přesilové hry, zaváhání Josefa Straky ale naopak využil k samotnému úniku Lev a povedeným forhendovým blafákem ve vlastním oslabení upravil na 2:1. Začátek prostřední části si hosté zkomplikovali dvěma vyloučeními za sebou, což Indiáni ve 25. minutě potrestali.

V polovině utkání odpykával čtyřminutové vyloučení Duda, hosté ale přesilovku promarnili a navíc ve 31. minutě dobrou práci Dvořáka za brankou využil k trefě z brankoviště Tomáš Sýkora. Bodové naděje hostům vzala využitá plzeňská přesilovka ve 45. minutě, kdy po vyhraném buly propálil Růžičku obránce Slovák. Snížení Bartečka už bylo jen kosmetickou úpravou skóre.

Kladnu nepomohl ani nečekaný nástup Patery

V domácí sestavě se překvapivě objevil po zranění kapitán Patera. Hned na začátku měli navíc Rytíři velkou šanci dostat se do vedení při dlouhé přesilové hře 5 na 3. Jenže místo vedení sami následně při první přesilovce soupeře inkasovali z hole Němce. Chybu defenzivy Rytířů ale v závěru první části napravil vyrovnáním Černošek.

Hned na začátku druhé dvacetiminutovky ale získali hosté vedení zpět. Zohorna od bočního mantinelu našel na modré čáře najíždějícího Dočekala a ten mířil přesně. Domácí sice zbraně nesložili, opět ale dojížděli na mizernou koncovku.

Prosadil se až v závěrečné třetině Zagrapan, který se protáhl kolem mantinelu, obelstil Čiliaka a znovu vzkřísil kladenskou naději na zisk bodů. Ta ale zhasla o pět minut později, kdy byl vyloučen Tenkrát. Svoboda při přesilové hře dostal hodně času, aby si připravil puk a zkušeně zavěsil.

38. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Orsava (Hrabal, Bonk), 10. Polanský (Adamský, Roth), 37. Roth (Martin Růžička), 59. Martin Růžička (V. Polák, Bonk) - 5. T. Zohorna (T. Nosek), 11. Nahodil (Tybor, Ďaloga). Rozhodčí: Hodek, Husička - Flégl, Štofa. Vyloučení: 5:4. Využití: 3:0. Diváci: 4156.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Hrabal, Linhart, D. Nosek, Krejčí - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, V. Polák - D. Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Matuš, Rufer. Trenéři: Kalous a P. Marek.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Píša, Korim, Gregorc, Vašíček - P. Sýkora, T. Nosek, T. Zohorna - Kolář, Radil, Somík - Endál, Nahodil, Tybor - Moučka, Cetkovský, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Stránský (P. Jelínek), 47. V. Růžička ml. (Skokan). Rozhodčí: Turčan, T. Horák - Pešek, D. Jelínek. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 4787.

Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Kubka, J. Drtina, Šmach, Gulaši - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, Dlouhý - M. Látal, R. Hruška, Kytnár - Tomeček, Koblasa, Micka. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Slavia Praha: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Štich, Knot - Bednář, Žejdl, Krenželok - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, P. Jelínek, Tomica - T. Doležal, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Bartek (Gřegořek, P. Nedvěd), 20. Vampola (P. Nedvěd), 23. Bartek (Víšek, P. Nedvěd), 57. Bartek (Bulík, Víšek), 58. T. Urban (J. Vlach) - 33. Knotek (Červený, Mikuš), 60. Frühauf (J. Marek). Rozhodčí: Hradil, Mikula - Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 5596.

Liberec: Melicherčík - Čakajík, Derner, Gřegořek, Výtisk, Vitásek, Čutta, Říha - P. Nedvěd, Vampola, Bulíř - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - Jass, Zacha, Dušek. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Hradec Králové: Kantor (23. Kacetl) - Jank, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Čáp - Dej, Mertl, Škoda - Švagrovský, Knotek, Červený - Švihálek, Langhammer, Rousek - Suja, J. Marek. Trenér: Draisaitl a Kučera.

HC Sparta Praha - PSG Zlín 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Kumstát (Buchtele), 12. Přibyl (Klimek, I. Rachůnek) - 41. O. Veselý. Rozhodčí: Polák, Pavlovič - Frodl, Charvát. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 5327.

Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Sičák, Švrček, Kubát, Philipp, Polášek - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Zlín: Kašík - Marušák, O. Horák, Zámorský, Valenta, Matějíček, Řezníček - Okál, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Holík, F. Čech - Ondráček, Fořt, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Rytíři Kladno - HC Kometa Brno 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 19. Černošek (Bílek), 49. Zagrapan (Dragoun) - 4. V. Němec, 22. Dočekal (H. Zohorna), 54. T. Svoboda (V. Němec). Rozhodčí: Minář, Homola - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2850.

Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, Černošek, Doudera, P. Hořava, Jankovič - Bílek, Dragoun, M. Hořava - Tenkrát, Patera, Kuchler - Rudovský, Zagrapan, Havlíček - Eberle, Lukáč, Strnad. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Brno: Čiliak - Dujsík, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Žižka, Kuboš - Š. Novotný, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa - Dočekal, H. Zohorna, Burian. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

HC Škoda Plzeň - Piráti Chomutov 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Boháč (Martin Straka, Mozík), 19. Lev, 25. Martin Straka (Duda), 31. T. Sýkora (M. Dvořák), 45. Slovák (Kratěna, Kašpařík) - 10. D. Hruška (Šagát, Gajovský), 34. J. Straka (Havel, Balej), 51. J. Straka (Pulpán, Kubinčák). Rozhodčí: Hribik, Wagner - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 8:10. Využití: 2:2. V oslabení: 2:0. Diváci: 5008.

Plzeň: Mensator - Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Slovák, Marcel, Mozík, D. Boháč - Kratěna, Lev, Martin Straka - Duda, Vlasák, Pletka - Schleiss, Kašpařík, J. Sýkora - M. Dvořák, T. Sýkora, Holec. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Chomutov: Martin Růžička - Pulpán, Trefný, Lojek, J. Mrázek, Krstev, Bartejs, Havel - D. Hruška, Bartečko, Bomersback - Šagát, Gajovský, Hřebejk - Balej, J. Straka, Kubinčák - O. Kaše, Sikora, Račuk, od 51. min. navíc Kämpf. Trenéři: Beck, R. Kaše a Martínek.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Steel 1:2 po sam. náj. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 60. Trávníček (Posmyk, Ručinský) - 48. Vandas (M. Hlinka), rozhodující sam. nájezd Kolouch. Rozhodčí: A. Jeřábek, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 5051.

Litvínov: Francouz - Pavlík, Zeman, Stříteský, Šlégr, Posmyk, Kousalík - Jánský, Piroš, Ručinský - J. Černý, Gerhát, Lukeš - Martynek, Jurčík, Trávníček - Rapáč, Smolka, R. Pšurný. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Vítkovice: Šindelář - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Pastor, Bail - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, Szturc - Kucsera, Kolouch, E. Němec. Trenéři: Oremus a Šimíček.

1. Sparta Praha 38 27 1 3 7 156:73 86
2. Hradec Králové 38 16 9 3 10 94:82 69
3. Plzeň 38 20 3 3 12 99:88 69
4. Brno 38 19 3 2 14 96:83 65
5. Třinec 38 18 3 2 15 96:97 62
6. Vítkovice 37 16 4 3 14 115:105 59