Třinec slaví historický triumf. Poprvé vyhrál extraligu

12. 4. 2011 20:20
HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel 5:1
Martin Růžička (vlevo) přijímá gratulace od Lukáše Krajíčka.
Martin Růžička (vlevo) přijímá gratulace od Lukáše Krajíčka. | Foto: Marian Ježowicz

Praha - Hokejisté Třince slaví historický triumf. Poprvé v historii se stali domácími hokejovými mistry a střídají na extraligovém trůnu Pardubice.

V pátém utkání porazili na domácím ledě Vítkovice 5:1, celkově finálovou sérii proti regionálnímu rivalovi ukořistili v poměru 4:1 na zápasy.

Povedl se jim tedy unikátní kousek, když k vítězství v základní části přidali i triumf v play off.

Na Vítkovice tak po loňském stříbru znovu zbyly medaile stejné hodnoty.

Čtětě také:
Páté finále Třinec-Vítkovice jsme sledovali ŽIVĚ
Vítkovice překazily korunovaci. Třinec padl na nájezdy

Oceláři potvrdili, že se nezvládnutým závěrem čtvrtého utkání nenechají z cesty za titulem vykolejit, a vlétli na svého soupeře i přesto, že už po 26 sekundách museli pykat za příliš mnoho hráčů na ledě. Ve 2. minutě se při přečíslení ve vlastním oslabení řítil na Málka Růžička a umístěnou střelou pod víko potvrdil svůj instinkt střeleckého zabijáka letošního play off.

Smutek ze špatného rozjezdu však Vítkovice dlouho nesužoval, neboť už za půl minuty ještě v té samé přesilovce pálil z první přesně Ovčačík.

Zběsilý průběh utkání pokračoval pětiminutovým vyloučením Kohna, který musel pod sprchy po sražení Káni. Podle všeho se však jednalo o čistý bodyček, i když z vítkovického forvarda crčela krev. Jenže dlouhá přesilovka hostům spíše uškodila. Příliš toho během ní nevymysleli, a tak se Oceláři v poklidu ubránili.

Ocelářům nevyužité přesilovky nevadily

Vzápětí pohrdli další velkou výhodou také Třinečtí, když nevyužili dvouminutovou převahu pět na tři. Slezany to však tolik mrzet nemuselo, protože na konci úvodní třetiny přece jen šli do vedení zásluhou Květoně.

Martin Růžička překonává Romana Málka.
Martin Růžička překonává Romana Málka. | Foto: Lenka Rybaříková

Další rána pro Vítkovické přišla po přestávce, když jim rozhodčí oznámili trest ve hře pro Ujčíka. Skvělou příležitost sice domácí znovu nevyužili, ovšem také tentokrát se radovali chvíli po vypršení trestu. Hrabal nahodil na Málka, a tomu kotouč nešťastně prošel až do sítě.

Vítkovice vsadily vše na jednu kartu, ale kromě tlaku a velké šance Klimka příliš Hamerlíka neohrozily. Naopak Třinečtí mohli podnikat rychlé kontry a z jednoho takového zvýšil po přihrávce Zagrapana Hrňa.

Konec druhé části začaly provázet vítězné chorály a když v 52. minutě pečetil triumf po krásné přihrávce od Krajíčka Peterek, mohl se celý Třinec zaslouženě ponořit do mistrovských oslav.

Finále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
2. M. Růžička, 19. D. Květoň (Seman, Peterek), 27. Hrabal, 38. Hrňa (Zagrapan, Koudelka), 52. Peterek (Krajíček, D. Květoň) - 3. Ovčačík (Pohl, Trnka). Rozhodčí: Baluška, Ország (oba SR) - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:5, navíc Kohn 5 min. a do konce utkání - Ujčík 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Krajíček, Lojek, Richter, Seman - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, Adamský - Kohn (8. Orsava), Polanský, Polák - Hrňa, Zagrapan, Koudelka. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.
Vítkovice: Málek - Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Bartoň, Ficenc - Huna, Burger, J. Sýkora - Pohl, Vrána, Klimek - Ujčík (21. Kucsera), Húževka, Káňa - Šedivý, Strapáč, Hlinka. Trenéři: Trličík a Moták.