Sparta dostala lekci, Třinec smetl v prvním semifinále Zlín

Aktualizováno 2. 4. 2014 21:53
Hokejisté Komety senzačně vyloupili led pražské Sparty hned na úvod semifinálové série.

Praha - Do čistě moravské semifinálové série hokejové Tipsport extraligy vstoupili lépe hokejisté Třince, kteří na svém ledě smetli Zlín po výsledku 4:0. Domácí o své výhře rozhodli ve druhé třetině, ve které vstřelili všechny své góly.

Překvapení se zrodilo v Praze, kde brněnská Kometa zaskočila vládce základní části extraligy Spartu a po výhře 5:2 se tým z moravské metropole ujal vedení v sérii 1:0 na zápasy.

Zápas mezi Spartou a Kometou Brno jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Zápas začal ve Werk Aréně hodně opatrně

Zahajovací duel v Třinci se zprvu nesl spíše v opatrném rytmu. Nikdo se nikam nehnal a převládala snaha neudělat zbytečnou chybu. Pár zajímavých momentů se seběhlo pouze při nerovném počtu hráčů. Zlín se v šesté minutě ve své první přesilovce zapomněl v ofenzivě, ale Ruferův výpad z levého křídla Štůrala kryl.

Dvacetiminutové vyčkávání bylo klidem před bouří, která přišla v druhém dějství. Třineckým klíčem k první výhře se staly přesilovky. Čtvrtá početní převaha už znamenala vedoucí gól, který sekundu před koncem Marušákova trestu vstřelil Trončinský.

Oceláři po prvním gólu jakoby ztratili zábrany. S jejich výtečným pohybem si soupeř nevěděl rady, a tak musel faulovat. Paradoxně Leška mohl v oslabení po samostatném nájezdu vyrovnat, ale jedinou šanci Zlína za otevřeného stavu mu ve 25. minutě Hrubec zmařil.

Heslo "nedáš-dostaneš" se opět potvrdilo v praxi

Hosté vzápětí v oslabení nepovedeně střídali: všichni čtyři hráči se vydali na lavici a Růžička i díky pohotovému pasu gólmana Hrubce své sólo od modré čáry bezpečně proměnil bekhendovou kličkou. Sotva Zlín ubránil další oslabení, nechal před Štůralou zapomenutého Poláka, který si gólmana vychutnal dlouhým bekhendovým blafákem.

Třetinu snů Oceláři vyšperkovali tři minuty před jejím koncem další lahůdkovou kombinací. Po sérii křížných přihrávek a Polákově střele už Štůrala vytahoval puk zpoza čáry. Poslední dvacetiminutovka se už de facto dohrávala a domácí Hrubec si při přesilovce hosti 5 na 3 v poslední minutě potvrdil výbornými zákroky první nulu v sérii.

Sparta hrála hokej, Kometa střílela branky

Kometa měla hned v úvodu výhodu přesilové hry, Sparta se ale v pohodě ubránila a do první šance zápasu se dostal po brejku Ivan Rachůnek. Čiliaka však nepřekonal a slovenský gólman si následně poradil i s několika dalšími nebezpečnými střelami.

Ve 12. minutě si první přesilovku zahráli Pražané, ale rovněž se v ní neprosadili. S jejím koncem se navíc do přečíslení dva na jednoho dostali Zohorna s Pivkem a zajistili Kometě vedení. Sparta byla dál aktivnější, i díky dalším početním výhodám soupeře přehrávala, vyrovnat se jí ale nepodařilo.

Naopak se podruhé prosadila Kometa, když zmatku před Pöpperlem využil do prázdné branky zakončující Tomáš Svoboda. Až poté se domácím povedlo využít jednu ze šancí. Padesát sekund po druhém úspěchu hostů snížil na 1:2 Jaroslav Hlinka.

Ani v poslední třetině hosté nepolevili v tempu

Pak mohla Sparta hned několikrát vyrovnat, svou střeleckou převahu ale nezúročila. Naopak potřetí inkasovala. Hosté se dostali do dalšího přečíslení dva na jednoho a Kováčik překonal Pöpperleho potřetí.

Obraz hry se nezměnil ani v závěrečné dvacetiminutovce, Brno s pozorným Čiliakem v zádech se soustředilo na obranu a Sparta se tlačila do útoku. Snížit se jí ale nedařilo i proto, že nedokázala využít další přesilovku. Kometa byla mnohem efektivnější. V 52. minutě překonal Pöpperleho podruhé Zohorna a prakticky zajistil hostům první výhru v sérii.

Sparta sice ještě v přesilovce pět na tři umocněné odvoláním brankáře snížila na 2:4, v pokračující klasické výhodě ale potrestal pokračující risk kouče Jandače střelou do prázdné branky Hruška. Série na čtyři vítězství pokračuje ve čtvrtek v Praze.

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápasy:

HC Oceláři Třinec - PSG Zlín 4:0 (0:0, 4:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 22. Trončinský (D. Nosek, Martin Růžička), 26. Martin Růžička (Polák, Hrubec), 31. Polák (Bonk, D. Květoň), 37. Polák (Rákos, D. Nosek). Rozhodčí: Hodek, Hradil - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:0. Diváci: 4402. Stav série: 1:0.

Třinec: Hrubec - D. Nosek, Galvas, Zíb, Linhart, Trončinský, Krejčí, od 38. navíc Matyáš - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Rákos, Matuš - Rufer, Peterek, Hrňa. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Zlín: Štůrala - Zámorský, Urbanec, Marušák, Kotvan, Řezníček, Horák - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, Čech. Trenéři: Rost. Vlach a Jurik.

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 28. J. Hlinka (Piskáček, P. Ton), 56. Buchtele (Pilař, P. Ton) - 14. H. Zohorna (Pivko), 27. T. Svoboda (Vondráček, Kempný), 35. Kováčik (J. Káňa II, V. Němec), 52. H. Zohorna (Pivko, Kováčik), 57. J. Hruška. Rozhodčí: A. Jeřábek, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9812. Stav série: 0:1.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Krejčík, Philipp, Kubát, od 21. navíc Polášek - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek - Forman, Přibyl, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Brno: Čiliak - Miller, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - Jakub Svoboda, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - H. Zohorna, Raška, Pivko - Vondráček, Koreis, Burian. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.