Plzeň i Třinec prohrály, Budějovice zvládly bitvu o play-off

25. 1. 2013 19:50
Hokejisté Třince prohráli s Vítkovicemi 4:5 i přesto, že stáhli třígólové manko.
České Budějovice vyhrály pošesté v řadě a pomalu kráčí do play-off
České Budějovice vyhrály pošesté v řadě a pomalu kráčí do play-off | Foto: hokejcb.cz

Praha - Plzeň i Třinec prohrály v derby, Kladno ztratilo pozici mezi elitní šestici týmů a České Budejovice zvládly důležitý souboj o postup do předkola play-off s Pardubicemi. Takové bylo 43. kolo hokejové Tipsport extraligy.

Rozjetí Oceláři v něm chtěli znovu ukrojit část z náskoku vedoucí Plzně. S Vítkovicemi už ale po první třetině prohrávali 1:4 a přestože ve třetí třetině zvládli skóre vyrovnat, ze zápasu nemají ani bod.

Dvě minuty před koncem totiž Vítkovicím nabídla dvojnásobnou přesilovou hru vyhozením puku ven z hřiště největší hvězda extraligy Martin Růžička a Rudolf Huna přesnou trefou pečetil konečný výsledek na 5:4 pro Vítkovice.

Prohrála i Plzeň, už pošesté v řadě

V boji o Prezidentský pohár se ale ani po tomto kole nic nemění, Plzeň stále drží pětibodový náskok. To protože ani Indiáni dnes nedokázali zvítězit a v extralize prohráli už pošesté v řadě. Nad jejich síly byly v domácím prostředí po dlouhých čtyřech letech Karlovy Vary.

Energie, která ještě také živí alespoň teoretickou naději na play-off, rozklíčovala vyrovnaný duel ve třetí třetině. Brankou na konečných 3:2 rozhodl ve 47. minutě Petr Pohl.

Od desáté pozice ale i tak dělí Energii devět kol před koncem sedm bodů.

Kladno vypadlo z elitní šestky, Sparta už je pátá

Z výhry na ledě soupeře se raduje také pražská Sparta, která porazila Kladno 6:3 a posunula se už na pátou pozici právě před Rytíře.

Sparta měla celý zápas výraznou převahu, ale úvodní třetinu prohrála 2:3, když doplatila na mizerný výkon brankáře Marcela Melicherčíka, který zazmatkoval u první branky a pak své představení korunoval inkasovaným gólem po střele z poloviny hřiště.

V dresu Sparty tak dostal v průběhu zápasu poprvé příležitost Marek Pinc, hosté získali jistotu a zcela zaslouženě zápas otočili. Dvakrát se brankově prosadila čerstvá posila ze Lva Jaroslav Svoboda.

Kladno po dnešní prohře přišlo o pozici v elitní šestce a je sedmé. O skóre se před něj dokázal vtěsnat Litvínov, který veze bod ze Zlína za prohru 1:2 v prodloužení. To rozhodl v 63. minutě velezkušený obránce Radim Tesařík. Zlín je se stejně body jako Třinec třetí.

Pardubicím se vzdaluje play-off

Z hlediska postupových nadějí tu největší bitvu viděli diváci v Českých Budějovicích. Mountfield hostil jedenácté Pardubice, které potřebovaly nutně zvítězit, aby se přiblížily naději na postup do předkola play-off.

To se nepodařilo. Ve 4. minutě sice otevřel skóre zápasu hostující Bartek, jenže Mountfield gólem Langammera vyrovnal a tři minuty před koncem dal Pardubicím definitivní ránu na 2:1 Lukáš Květoň.

Budějovice vyhrály v lize už pošesté v řadě a rázem mohou pomýšlet i na pozici v elitní šestce. Na momentálně šestý Litvínov ztrácejí jen čtyři body.

Zajímavostí také je, že Budějovicím v posledních šesti zápasech stačily dva góly ke konečnému vítězství již počtvrté. Tak dobře teď jihočeská obrana funguje.

Pardubice nyní na desáté Vítkovice ztrácejí šest bodů. Mají ale domácí zápas s Třincem k dobru.

Krize pokračuje i v Brně. Kometa prohrála na Slavii

Mizerné výkony i nadále provázejí Kometu, která dnes prohrála počtvrté v řadě. Ani na Slavii dnes nebylo moc branek k vidění, v O2 areně rozhodli domácí o svém vítězství 2:1 až v samostatných nájezdech.

V nich rozhodl Vladimír Růžička mladší. Za hosty se jednou prosadil Vojtěch Němec, který se do Brna vrátil z Třebíče, aby zalepil díru po vyhozeném Tomáši Divíškovi.

43. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel 4:5 (1:4, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Klimenta (Polanský), 26. Klimenta (Polanský, Adamský), 27. Lojek (Adamský), 48. Ovčačík (M. Růžička, Varaďa) - 5. Svačina (Roman, Voráček), 5. R. Hruška (Ujčík, Kudělka), 14. Svačina (Roman, Sloboda), 17. Voráček (Malík, Szturc), 59. Huna (Sloboda, Svačina). Rozhodčí: Šír, Minář - Kostka, Bláha. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4619.

Rytíři Kladno - HC Sparta Praha 3:6 (3:2, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 13. Eberle (M. Látal, Lukáč), 18. D. Růžička (Lukáč, Macholda), 20. Eberle (L. Procházka, Patera) - 4. Ton, 17. Jar. Svoboda (Hovorka), 25. Forman (Milam, Gřegořek), 41. Milam (Gřegořek), 56. Jar. Svoboda, 59. J. Hlinka (P. Ton, Tenkrát). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3611.

Kladno: Chábera - L. Procházka, D. Růžička, Kameš, Piskáček, Drtil, Černošek, Macholda - Eberle, Lukáč, M. Látal - Dalecký, Patera, Kuchler - Valský, Melka, Kuchejda - Kubica, Strnad, Obdržálek. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Sparta: Melicherčík (18. Pinc) - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jar. Svoboda - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

HC Mountfield České Budějovice - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Langhammer (Ptáček, L. Květoň), 57. L. Květoň (Vydarený, Dej) - 4. Bartek (Somík). Rozhodčí: Polák, A. Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 3900.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Kolarz, Vráblík - Suja, Mertl, Šimánek - Dej, Kotalík, L. Květoň - Knotek, Langhammner, Škoda - Rousek, Červený, Švihálek. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Pardubice: M. Růžička - Benák, V. Kočí, Gawryletz, Mocek, Píša, Vašíček, Marušák, Ďaloga - Bartek, Rolinek, Somík - Endál, T. Zohorna, Cetkovský - Radil, Kousal, Buchtele - Tybor, T. Nosek, Semorád. Trenéři: Říha a Pospíšil.

PSG Zlín - HC Verva Litvínov 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Čajánek (Holík), 63. Tesařík (Čajánek) - 43. J. Černý (Brejčák). Rozhodčí: Müllner, Konc (oba SR) - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 4097.

Zlín: Horčička - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Urbanec - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Melenovský, Čech - Okál, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Baláž, Smolka, Ludvík. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Pletka (Kratěna, Jan Kovář), 29. Balej (Vlasák, Pletka) - 6. Zucker (Košťál), 24. Vachovec (Gulaši, Prošek), 47. Pohl (Roman Vlach, Košťál). Rozhodčí: Šindler, Hodek - Charvát, Lhotský. Vyloučení: 5:6, navíc Dvořák 10 min. - J. Doležal ml. 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5831.

Plzeň: Mazanec - Havíř, J. Jeřábek, Slovák, Jiří Hanzlík, Mozík, Boháč - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Kašpařík, Hollweg - Petruška, Lev, Johnson - od 26. navíc Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Karlovy Vary: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, Prošek, Gulaši, Gründling, Grman, J.Látal - Bicek, Pech, Zaťovič - Pohl, Roman Vlach, J. Doležal ml. - Zucker, Skuhravý, Košťál - Koblasa, Vachovec, Skladaný. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.

HC Slavia Praha - HC Kometa Brno 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávka: 21. Kadlec (Micka), rozhodující sam. nájezd V. Růžička ml. - 18. Erat. Rozhodčí: Kalivoda, Souček - Horinek, Pešek. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 4865.

Slavia: Furch - Kadlec, Kučný, Kuboš, Koma, Kolařík, Kempný, Šenkeřík - Micka, P. Jelínek, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, Alinč, Krenželok - Vrdlovec, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Brno: Falter - Žižka, Dujsík, Švrček, Bičánek, Kováčik, Malec - H. Zohorna, Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Erat, Petrovický, Holec - Koreis, Dočekal, Burian - na nájezdy navíc Němec. Trenéři: Venera, Oslizlo a Zubíček.

1. HC Škoda Plzeň 43 19 9 5 10 139:103 80
2. HC Oceláři Třinec 42 21 5 2 14 162:124 75
3. PSG Zlín 43 20 5 5 13 127:113 75
4. HC Slavia Praha 42 18 8 3 13 113:96 73
5. HC Sparta Praha 42 19 5 2 16 141:121 69
6. HC Verva Litvínov 43 17 6 4 16 132:124 67