Oceláři prošli do osmifinále Ligy mistrů, Hradec nenasadil opory a skončil poslední

Aktualizováno 10. 10. 2017 22:53
Třinec je třetím českým klubem, který postoupil do osmifinále hokejové Ligy mistrů.
Radost Ocelářů z postupu
Radost Ocelářů z postupu | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Hokejisté Třince zdolali v závěrečném vystoupení v základní skupině D Ligy mistrů švédský celek HV 71 z Jönköpingu 3:0 a zajistili si po Kometě Brno a Liberci jako třetí český tým postup do play off. Kometa ve skupině B s jistotou další účasti v soutěži prohrála na ledě Malmö 0:3 a klesla za švédského soka na druhou pozici. Jako jediný neuspěl v soutěži Hradec Králové, který prohrál v přímé bitvě o postup v Bernu 2:5 a skončil ve skupině F poslední.

Oceláři mohli postup zpečetit už před týdnem ve Švédsku, kde jim stačily dva body, ale podlehli HV 71 1:2 po samostatných nájezdech. Dnes ve Werk Areně vykročili za postupem rázně a už po 68 vteřinách vedli. Polanský po přihrávce Adamského ještě před Petterssonem Wentzelem neuspěl, ale puk se odrazil ke Svačinovi, který zamířil přesně. V polovině úvodního dějství zvýšil Polanský, který po ideální přihrávce Adamského v přečíslení zamířil do odkryté branky. V závěru úvodní části vychytal Hrubec Sweata a v druhé třetině se Oceláři ubránili už ve čtvrtém oslabení v řadě.

Náskok jim udržel Hrubec i ve 43. minutě po Bengtssonově úniku ve vlastním oslabení. Nepřekonal ho ani Figren. Třinecký gólman se snažil ozdobit utkání vedle čistého konta v power play i gólem, ale pokus mu zmařil Pettersson Wentzel návratem do branky. Připsal si pak alespoň asistenci při gólu Adamského do prázdné branky.

"Výsledek i postup mě těší. Měli jsme výborný start, ve kterém nám pomohly dva rychlé góly. Švédský tým jsme posadili v první třetině na koně vyloučeními a opět nás výborně podržel brankář Šimon Hrubec," uvedl trenér Třince Václav Varaďa.

"Od druhé třetiny se hra srovnala a ve třetí jsme si už vítězství pohlídali. Povedlo se nám je i držet co nejdále od naší branky. Hráli jsme dobře systémově, každý hráč si plnil svoji práci. Zvládli jsme utkání i dobře takticky," dodal Varaďa.

Martin Adamský
Martin Adamský | Foto: Lukáš Filipec

Kometa si v silně kombinované sestavě připsala v Lize mistrů první prohru. Na brněnské straně dostalo volno čtrnáct hráčů. Doma zůstali i trenéři Libor Zábranský s Kamilem Pokorným a tým vedl pouze asistent Petr Haken. Ve Švédsku se z extraligového kádru představili pouze brankář Vejmelka, obránci Štencel, Barinka, Bartejs a Malec a útočníci Hynek Zohorna, Nahodil a Mallet. Sestavu doplnili mladíci z juniorky a prvoligové Třebíče.

Přesto držela Kometa se soupeřem krok a čisté konto téměř polovinu utkání. Poprvé se prosadil až ve 28. minutě Forsberg, který pohotově vrátil do sítě puk vyražený brankářem Vejmelkou. Od 31. minuty dostal v brněnské brance příležitost Dostál, kterého překonal v 50. minutě Setkov. Skóre uzavřel při power play střelou do opuštěné branky Händemark.

Hradec Králové ve středu doma zdolal Bern 5:4 a šel do zápasů o postup z druhého místa, ale sestava Mountfieldu potvrdila odmítavý postoj a nedůvěřivost klubového šéfa Miroslava Schöna k celému projektu Ligy mistrů. Chyběli v ní útočníci Bednář, Džerinš, Köhler, Koukal, Kukumberg a Šimánek, obránci Cibulskis, Gregorc, Graňák, Pláněk a Vydarený i brankář Rybár.

Hradečtí se sice před 13.689 diváky ujali na konci úvodního dějství vedení díky Vopelkovi, ale ve 22. minutě vyrovnal v přesilové hře Rüfenacht a o osudu utkání rozhodli ve druhé části Untersander, Pyörälä a Scherwey, který navíc v úvodu třetí třetiny upravil už na 5:1. Gólové rozloučení se soutěží zařídil Mountfieldu devět minut před koncem osmnáctiletý obránce Muška.

Liberec zakončí své účinkování ve skupině E ve středu od 19:45 v Davosu. Los osmifinále play off se uskuteční v pátek ve 12:00 v Helsinkách. První zápasy úvodního kola vyřazovací části se hrají v úterý 31. října, či ve středu 1. listopadu, odvety jsou na programu v úterý 7. listopadu.

Hokejová Liga mistrů

Skupina D:

HC Oceláři Třinec - HV 71 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Svačina (Polanský, Adamský), 10. Polanský (Adamský, Svačina), 57. Adamský (Hrubec). Rozhodčí: Stano (SR), Hradil - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 4115.

Sestava Třince: Hrubec - M. Doudera, Krajíček, Linhart, Bartko, D. Musil, Adámek, Jank - Rákos, Marcinko, Martin Růžička - Adamský, Polanský, Svačina - Hrňa, Cienciala, Irgl - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

Konečná tabulka:

1. Mannheim 6 5 0 0 1 26:12 15
2. Oceláři Třinec 6 4 0 1 1 20:10 13
3. HV 71 6 2 1 0 3 16:16 8
4. Esbjerg 6 0 0 0 6 7:31 0

Skupina B:

Malmö Redhawks - HC Kometa Brno 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávka: 28. Ch. Forsberg (N. Andersson), 50. Setkov, 60. Händemark. Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Sjöberg - Wernström, Dahmén (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:2. Bez využití. Diváci: 1328.

Sestava Brna: Vejmelka (31. Dostál) - Štencel, Barinka, Bartejs, Malec, Furch, Vágner, Mlčák - Mallet, Nahodil, H. Zohorna - R. Zohorna, Mlynář, Havránek - Horký, Střondala, Plášek - Gajarský. Trenér: Haken.

1. Malmö 6 4 0 1 1 23:17 13
2. Kometa Brno 6 2 3 0 1 18:15 12
3. KalPa Kuopio 5 2 0 1 2 19:18 7
4. Stavanger 5 0 0 1 4 9:19 1

Skupina F:

SC Bern - Mountfield Hradec Králové 5:2 (0:1, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 22. Rüfenacht (Scherwey), 27. Untersander (Ebbett), 33. Pyörälä (Noreau, Raymond), 40. Scherwey (Ebbett, Untersander), 44. Scherwey (Haas, Raymond) - 19. Vopelka (Červený, Dragoun), 51. Muška (Cingel, Jarůšek). Rozhodčí: Schrader, Stricker - Kaderli, Kovacs. Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. Diváci: 13.689.

Sestava Hradce Králové: J. Sedláček - F. Pavlík, Muška, Rosandič, M. Pohl, Barák, Čáp - Jarůšek, Cingel, Zigo - Vopelka, Dragoun, Červený - R. Pilař, Miškář, Jirásek - Kopta, J. Dvořák. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

1. Nottingham 6 3 1 0 2 18:17 11
2. Bern 6 3 0 0 3 21:16 9
3. TPS Turku 6 3 0 0 3 12:15 9
4. Mountfield Hradec Králové 6 2 0 1 3 18:21 7