reklama

Favorit? Třinec bude rád za play off, neměl pouštět Kalouse, míní experti

Podívejte se, jak si extraligové týmy vedou v polovině sezony... Podívejte se, jak si extraligové týmy vedou v polovině sezony... Foto: Milan Kammermayer
Hokejový Třinec měl znovu vládnout extralize a později dobývat titul, ale místo toho paběrkuje na desátém místě. Nepomohla výměna trenérů, tak vedení zkouší razantní změny v kádru. Pomůžou? Na to jsme se zeptali expertů Milana Antoše a Marka Sýkory.

Praha – Vyměnili trenéry, jenže přišel ještě větší sešup. Nyní představitelé hokejového Třince zkoušejí nakopnout mužstvo vyhazovem loňských opor. Podaří se jim dostat favorita extraligy z desátého místa?

Propad se čekal od mistrovského Litvínova, který přes léto ztratil řadu opor, ovšem třinečtí finalisté měli znovu soupeřům nadělovat výprasky. Tým, který loni vytvořil ligový rekord třinácti výhrami v řadě, ztratil z ústředních postav jen útočníka Štefana Ružičku a beka Vladimíra Rotha, jenž se později vrátil.

Navíc přišel forvard Vladimír Svačina, který doplnil soupisku plnou reprezentantů. Když v říjnu z Floridy dorazil ještě Tomáš Kopecký, vzbuzoval kádr Ocelářů možná větší respekt než loni.

Jenže tou dobou už Slezané nehráli Ligu mistrů (skončili v prvním kole play off proti švédskému Jönköpingu) a doma neuspěli v polovině z tuctu zápasů. Zmar vyvrcholil debaklem 0:6 v Olomouci, která jinak střílí góly jen stěží.

"Hráči to na začátku podcenili. Najednou chtěli zabrat, ale ono to pořád nešlo," myslí si expert Milan Antoš, extraligový mistr z roku 2003. Třinečtí se potýkali i se zraněními, v jednu chvíli jim chybělo sedm hráčů včetně prvního brankáře. "Mohl to být problém, ale vždycky postavili tři dobré lajny, což by na extraligu mělo stačit," namítá Antoš.

Noví trenéři změnu (zatím) nepřinesli

Další facku, kterou Ocelářům v půlce listopadu výhrou 7:0 uštědřily Vítkovice, neustáli trenéři. Jiří Kalous a jeho asistent Václav Varaďa rezignovali, přičemž vedení jim v tom nebránilo.

"Jirka Kalous, který tam odvedl kus práce, chtěl udělat něco, aby týmu pomohl. Myslím si ale, že jeho rozhodnutí nebylo rozumné," říká Antoš. "Management měl reagovat úplně jinak a problém řešit s hráči, ne s trenérem. Byla obrovská chyba, že ho odvolali. Měli zachovat takovou trpělivost jako třeba Zlín, který Rosťu Vlacha drží, protože ví, že lepšího trenéra nesežene."

Antošovi dává za pravdu realita. René Mucha a Marek Malík, kteří tápající mužstvo převzali, v něm loňskou mašinu neprobudili. Alespoň zatím. Z osmi zápasů vyhráli jen dva, byť tři klání ztratili až v prodloužení nebo nájezdech.

Krize je tedy hluboká a oba noví trenéři působí na lavičce profesionálního klubu vůbec poprvé. Mucha doteď vedl třineckou osmnáctku a bývalý hráč NHL Malík dělal asistenta kouče v druholigovém Frýdku-Místku.

Klepiš a Hrňa? "V Kanadě by je vyhnali dřív"

"Je to pro ně plácnutí do vody. Určitě něco za sebou mají, ale když mužstvo prochází těžkými chvílemi, spíš pomůže trenér, který má zkušenosti," tvrdí Antoš.

Ani další expert, bývalý úspěšný trenér Marek Sýkora, příliš nevěří, že nové duo Oceláře vyléčí: "Dostali se do složité situace, podle mě bude pro Třinec úspěch, pokud vůbec postoupí do play off. Obrat není otázka týdne, klidně to může být otázka měsíců."

Mucha s Malíkem však mají důvěru nadřízených, kteří se teď snaží řešit krizi změnami v kádru. Naposledy vyhodili dvě loňské opory – Jakuba Klepiše (letos 1+11) a Erika Hrňu (3+8). "Čekal jsem, že takhle špičkoví hráči se budou prosazovat, ale oni úplně vyhasli," všímá si Sýkora. "V Kanadě by je vyhnali ještě dřív, než to udělali v Třinci, kde ještě dost dlouho čekali. Je to zkrátka selhání hráčů, problémy v kabině bych za tím neviděl."

Druhou půlku základní části odstartují Oceláři v pátek proti Chomutovu, kam má mimochodem namířeno odpadlík Klepiš.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

reklama