Trpký konec na MS. Češi ve čtvrtfinále s USA schytali debakl

Aktualizováno 2. 1. 2016 23:01
Čeští junioři se neprobojovali do semifinále mistrovství světa už jedenáct let, tentokrát jim nekompromisně zatarasily cestu Spojené státy.
Radost amerických juniorů.
Radost amerických juniorů. | Foto: Reuters

Praha - Ačkoliv čeští junioři vstupovali do čtvrtfinále proti Spojeným státům jako outsideři, takový příděl nikdo nečekal. Svěřenci kouče Jakuba Petra prohráli vysoko 0:7 a pojedenácté v řadě nedokázali na mistrovství světa postoupit do semifinále. Pod zmar Čechů se nejvýrazněji podepsal hvězdný Auston Matthews, který vsítil hattrick.

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

"Chtěli jsme co nejdéle držet stav 0:0 a pokusit se dát gól z brejků. Jsou hodně silní na puku v útočném pásmu a dneska nekompromisně trestali každé naše zaváhání," řekl po klání trenér Petr. "Do druhé třetiny jsme vstoupili aktivně, ale zase jsme udělali chybu u modré čáry. Když z toho dali Američané třetí branku, tak už to byla hra kočky s myší. Zápas nám celkově ukázal, že máme problém v předbrankovém prostoru. Je to chyba naší organizace hry."

Češi neodehráli první třetinu špatně, Američané ale od samotného začátku potvrzovali svou kvalitu a český tým po celý zápas do žádných výraznějších příležitostí nepouštěli. Gólový účet USA odstartoval v 6. minutě Schmaltz pěknou bekhendovou trefou pod horní tyč, o deset minut později zakončil tlak v pásmu Česka po důrazu na brankovišti Dvorak.

Nepomohlo ani střídání brankářů

Svěřenci Jakuba Petra vstoupili do druhé třetiny s brankářem Stezkou, který nahradil mezi tyčemi Vaněčka. Pro českou dvojku to byly první minuty na šampionátu. Čeští reprezentanti začali další dvacetiminutovku aktivnějším pojetím a snažili se o důraznější hru, jejich snahu o návrat do zápasu ale překazil třetím gólem USA Matthews.

Talentovaný americký střelec se prosadil i o pět minut později, když využil americkou přesilovku, a bylo v podstatě rozhodnuto – 0:4. Hra Česka se poté rozpadla. Český tým mohl korigovat výsledek z krátké přesilové hry, v oslabení ale ujel Eansor a ten v samostatném úniku našel mezeru mezi Stezkovými betony.

Debakl mohl být i vyšší

V závěrečné třetině to už byl z české strany zmar. Američané dále trestali jakékoliv zaváhání v české defenzivě, z další početní výhody zkraje třetiny dokonal Matthews hattrick a stav 0:6 už zaváněl silným debaklem. V 49. minutě nastřelil Hitchcock po své individuální akci horní tyč, což ještě pro jistotu ověřoval videorozhodčí.

Krátce poté ale se ale Američané opět prosadili, když se z voleje opřel do rány Debrincat a s jeho střelou do horního rohu neměl Stezka šanci.  Utkání se poté už jen dohrávalo, čeští reprezentanti do 20 let na favorita nestačili a po prohře 0:7 končí ve čtvrtfinále. Na šampionátu obsadili páté místo.

MS juniorů ve Finsku

USA - Česko 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Schmaltz (Boeser), 16. Dvorak (Carlo, Milano), 25. Matthews (Borgen), 30. Matthews (Schmaltz, Werenski), 39. Eansor, 41. Matthews, 52. Debrincat (Donato, Macinnis)Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Iverson - Chatrand-Piche (oba Kan.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3115.

Sestava Česka: Vaněček (od 21.Stezka) – Sklenička, Mašín, Zbořil, Ščotka, Rašner, Hronek, Mikliš – Pastrňák, Špaček, Smejkal – Zacha, Lakatoš, Veselý – Stránský, Chlapík, Kaše – Voženílek, Ordoš, Šoustal – Tomášek. Trenér: Jakub Petr.