reklama

Z televizního experta se stal hokejový bafuňář. Pořád říkají, že jsem blázen, směje se Hosták

Bývalý hokejový expert České televize Martin Hosták je od června generálním manažerem zlínského hokeje. Bývalý hokejový expert České televize Martin Hosták je od června generálním manažerem zlínského hokeje. autor: ČTK
Jako hokejový expert by vyčetl Zlínu neatraktivní hokej, jako jeho nový generální manažer ale způsob získávání bodů nechá plně na trenérech. Martin Hosták přebral tradiční extraligový klub v nelehké finanční kondici, v řadě věcí ale zůstává neoblomný: Když zahraniční hráč, tak naprostá špička. Talent Chytil by měl zůstat v extralize ještě dva roky. I s podprůměrnými finančními možnostmi se dá hrát čtvrtfinále. To říká Hosták v rozhovoru pro Aktuálně.cz a odhaluje vize, které má se Zlínem do budoucna.

Zlín - Dlouhá léta elektronickou tužkou ve studiu České televize maloval, jak by se hokej měl správně dělat. Jeho hlas v roli experta doprovázel tuctové extraligové mače i ty největší bitvy o medaile na mistrovství světa. Teď bude za svou práci sám hodnocen a kritizován. Oblíbený hokejový expert a spolukomentátor Martin Hosták se stal generálním manažerem Zlína. 

Novým generálním partnerem zlínských hokejistů bude Aukro Novým generálním partnerem zlínských hokejistů bude Aukro Čtěte zde

"Každý mi říká, že jsem blázen. Ale mě ta práce baví, bude to dobré," říká s pozitivním úsměvem, kterým doprovází celý rozhovor pro Aktuálně.cz. 

Přitom by jiným asi bylo při pohledu na stav, v jakém zlínský klub přebíral, spíše do pláče. K dispozici kádr zralý na baráž, do toho těžká díra v rozpočtu po odcházejícím partnerovi. 

Za měsíc ve službě už toho ale Hosták dle svých slov stihl vyřešit docela dost. Klubu vtiskl novou identitu, a i když ne za velký balík peněz, dojednal i vstup nového generálního partnera. Aukro Berani Zlín chtějí pod vedením bývalého hokejisty hrát čtvrtfinále a tím vize nekončí: "Teď řešíme životně důležité věci, které tady vůbec nefungovaly. Do dvou měsíců snad klub stabilizujeme, do tří let chci hrát o medaile a snad za tu dobu budeme mít i přesnější představu o rekonstrukci stadionu," říká Hosták. 

Doteď jste práci klubů hodnotil jako expert. Jaké to je být na druhé straně?

"Já už byl v představenstvu Hradce Králové v první lize, nějakou představu o té práci jsem měl. Horší už je, že úplně neznám zlínské prostředí. Nejsem tolik spjatý s městem. Kolem klubu se ale motá spousta lidí z představenstva nebo z radnice, ti mají kontakty a znají partnery. Nasměrovali mě, takže jsem na první schůzky nechodil jen tak na blind. Z toho pohledu to bylo jednoduché, horší bylo, že tady přede mnou nějaký čas práce s partnery chyběla. Musíme teď řešit životně důležité věci, které v klubu vůbec nefungovaly."

Také v létě vyšlo na povrch, že jste kvůli ekonomickým problémům museli zkrouhnout hráčům platy na polovinu.

"Věděl jsem o tom, ty platy se snížily, ještě než jsem přišel, a to z preventivních důvodů. Neměli jsme manažera a neviděli na množství peněz, které budeme mít k dispozici. Nevidím v tom problém, dělalo se to jen s některými hráči s jejich souhlasem. Všechny peníze jsme jim už navíc doplatili. Ve chvíli, kdy jsem přišel, jsem začal řešit partnery a rozpočet se začal naplňovat velmi rychle. Partnerům musím poděkovat, málokterý z nich svou podporu ukončil, všichni nám chtěli pomáhat."

Chci vybudovat značku. Budeme Berani

Čím jste vůbec Zlínské zaujal, že vás oslovili? Člověka z druhé strany republiky, který v tu chvíli šel do ne úplně zajištěného klubu, a navíc nezná zdejší prostředí.

"To by mě taky zajímalo (usměje se). Prostě mi volal (viceprezident klubu) pan Zbožínek, jestli se do toho nechci pustit. Vím, že jsem nebyl první volbou, spíš člověkem na seznamu v nějaké řadě. A také vím, že přede mnou tuhle funkci více lidí odmítlo. To mě trošku zaráželo. Říkal jsem si: Proč? Vždyť ten klub je dlouhodobě stabilní."

Robert Záruba a Martin Hosták Martina Hostáka z minulosti dobře znáte jako experta České televize. Jeho názory okořenily ještě zápasy Čechů na květnovém MS v Paříži. Foto: Zuzana Hronová

Jestli to nebylo varování. Neměl jste z toho obavy?

"Bylo to varování. Však mně říká každý, že jsem blázen. Ale taky musím říct, že už to začínají říkat stále méně. Takže to bude dobrý! Překvapuje mě, jak moc mě ta práce baví. Akorát jsem teda teď dost jednoznačně zaměřený na jednání s partnery, to je alfa omega mých prvních dní. Všechny musím objet, vysvětlovat jim vizi, některá jednání nevyjdou napoprvé. Měnili jsme generálního partnera, to byla taky složitá jednání. Řešili jsme logo i nový název klubu. Strašně moc věcí."

Jak jste vůbec sám, třeba z pozice hokejového experta a nestranného diváka, před svým příchodem vnímal klub?

"Že je daleko ode mě z Hradce, není tady moderní zimák, takže je tady v zimě pořádná kosa. Taky že se tady nehrál moc atraktivní hokej, ale že jsou tady zase všude kolem hodně milí a příjemní lidé. Bylo to tady vždycky takové domácí, přátelské. A to jsem si ověřil i teď z manažerského křesla."

Rodí se fenomén budoucnosti? Hokej pohltil univerzity v Česku. Hráči dřou jako profíci Rodí se fenomén budoucnosti? Hokej pohltil univerzity v Česku. Hráči dřou jako profíci Čtěte zde

Co budete dělat s tím neatraktivním hokejem?

"To nechám na trenérech. Řekl jsem si, že jim nebudu do práce kecat, a zatím se mi to docela daří. Fanoušek ten hokej navíc vnímá vždycky jinak než expert televize nebo nezaujatý divák; ti chtějí vidět atraktivní hokej, hezké akce. Fanoušek chce vidět, jak se ti kluci bijou na ledě za klub, za znak, že jsou těmi jejich Berany. To je úkol našich hráčů, aby to tam dole nechali. Pak jim bude odpuštěno, i když se občas prohraje."

Novým generálním partnerem se stala firma Aukro, jejíž název se promítl i do názvu klubu. Podle informací Aktuálně.cz za pět milionů korun na sezonu. Právě hodnota tohoto kontraktu se hodně diskutovala, podle mnohých měla být vyšší. Je to důkaz, jak těžko se shání peníze do sportu?

"Peníze do sportu se shání těžko, to je známá věc. My jsme teď navíc byli v situaci, kdy jsme potřebovali extrémní pomoc. Jednali jsme v nouzovém režimu, protože musíme platit výplaty, výrobu ledu a nikdo se nás neptá, kde na to vezmeme. Zády se k nám neotočila ani firma PSG, která z názvu klubu odchází. Takže jestli je to málo peněz? My teď řešíme jakékoliv peníze. Doufám, že situaci klubu do dvou měsíců stabilizujeme a začneme pracovat na dalších sezonách, kdy to bude lepší. Budeme mít jistější pozici a na jednání více času. Když se všechno začne řešit v červnu a liga začíná v září, jste nějak omezeni."

Martin Hosták a Václav Liška Martin Hosták nové logo a partnera klubu představil spolu se zakladatelem Aukra Václavem Liškou. Aukční portál byl ve Zlíně založen. | Foto: ČTK

Jak jste se tedy nakonec dopracovali k úplně novému názvu Aukro Berani Zlín?

"Nemáme vybudovanou značku jako Sparta nebo Slavia. Takže když jsem přišel a viděl, že nemám ani generálního partnera, vytvořil jsem název Berani Zlín. Nejvíc, co teď partnerovi můžeme nabídnout, ale je být v našem názvu. Myslím, že to je pro něj cenné, bude v médiích, televizi i rádiu. Aukro Berani Zlín je možná trochu krkolomné, jenže oni v názvu chtěli mít Aukro a já tam chtěl berana."

Chci, ať Chytil zůstane dva roky. A do NHL odchází jako hotový hráč

Abyste ale název klubu neměnili každé tři roky, jak tady bývalo zvykem…

"To je právě to, co se mi nelíbí. Aukro má opci na další dvě sezony, tak doufám, že ji využije. Pokud ne, bude pro mě prvotním cílem najít partnera, který Berany v názvu bude respektovat. Ale na druhou stranu, teď mě nechytejte za slovo, asi by nešlo mít třeba název Barum Continental Berani Zlín."

Účet, prosím. Extraliga zkasíruje NHL, do Česka za hráče přitečou miliony. Nejvíce shrábne Chomutov Účet, prosím. Extraliga zkasíruje NHL, do Česka za hráče přitečou miliony. Nejvíce shrábne Chomutov Čtěte zde

Jak velkou injekcí ve vaší situaci byl draft a následná smlouva pro Filipa Chytila od New York Rangers, za kterou dostanete 260 tisíc dolarů (přibližně šest milionů korun), tedy více než od hlavního partnera.

"To byla vítaná injekce a svým způsobem velká klika. Věděli jsme, že bude draftovaný na pomezí prvního a druhého kola, ale není pravidlem, že se takoví hráči podepisují hned. Kádr jsme stavěli na nějakém rozpočtu. Já chci mít ale tým silnější, hrát v extralize se Zlínem lepší roli. A peníze za Filipa nám k tomu pomohou. Navíc potřebujeme na zimáku udělat spoustu věcí. Hodně teď diskutujeme o nové multifunkční kostce, o rekonstrukci celého stadionu raději ani nemluvím. To v rámci rozpočtu klubu stejně nezvládneme."

Když ještě zůstaneme u Filipa Chytila: zůstane ve Zlíně nebo zmizí na startu sezony za mořem?

"Už jsem o tom jednal s manažerem Rangers Jeffem Gortonem. Jejich postoj je takový, že Filip určitě pojede na začátku září na nováčkovský kemp, a pokud by je extrémně zaujal, bude pak pokračovat i v přípravném kempu. Já to ale říkám roky, a teď rozhodně ne proto, že by se mně to zrovna hodilo, ti kluci od nás odcházejí do zámoří strašně brzy."

Jak to myslíte?

"Já vidím Filipa ještě dva roky v extralize. Letos na poměrně slušné pozici ve Zlíně, tak aby nebyl úplně vůdčí, ale zároveň dostal dost času hrát a prosazovat se. A v příští sezoně bych si už klidně uměl představit, že pokud doroste, nabere sílu a bude pracovat jako teď, stane se jedním z lídrů našeho týmu, to už by o něm určitě uvažovali i trenéři reprezentací. Jakmile přeroste extraligu, je teprve čas odejít do NHL jako hotový hráč. Myslím, že extraliga takhle hokejisty připravit umí. Švédové nebo Finové to tak dělají běžně, už asi dvacet let. Jim hráči v sedmnácti do juniorek tolik neodcházejí."

Příští sezona jim může změnit život. Patnáct Čechů, kteří mají šanci prosadit se v NHL Příští sezona jim může změnit život. Patnáct Čechů, kteří mají šanci prosadit se v NHL Prohlédněte zde

Jestli to ale není tím, že kluby z NHL třeba těm českým nevěří, že by dokázali hráče připravit.

"Třeba je to historicky dané, že se klubům v NHL slíbilo, že jejich hráč bude hrát a nakonec to špatně dopadlo. Jestliže pro ně první nebo druhá volba v draftu nevyjde, je to pro ně průšvih, ztracený rok. Myslím ale, že v tom mají dost prsty i agenti, kteří ty kluky cpou do zámoří takhle brzo. Rozhodující slovo má samozřejmě klub, ten čerpá z nějakých informací. Podobný příběh čekám i u Martina Nečase v Brně. U nás má Filip Chytil v uvozovkách trošku lepší pozici, protože nemáme tak nabitý kádr jako Kometa. Oba se ale mohou takhle připravit třeba na MS dvacítek, což je pro ně TOP příběh letošní sezony."

Vy jste schopni Filipu Chytilovi nabídnout odpovídající místo v sestavě, zajistit mu, že bude hrát?

"Manažer Rangers mi řekl: 'Potřebuju, aby hrál. Jestli bude u vás hrát extraligu, za nás je to super.' Co jsem se bavil s našimi trenéry, všichni počítají s tím, že prostor dostane. Já už to říkal i jemu. Dva roky. Teď zažil rozkoukávací sezonu, nyní se stane významným hráčem Beranů a za rok klidně TOP útočníkem naší první lajny. Z toho se dá odpíchnout ke kariéře krásně."

Nor, Švéd nebo Francouz. Extraliga bude rozmanitá. Ale bude lepší? Posily jsou jen levnější než Češi Nor, Švéd nebo Francouz. Extraliga bude rozmanitá. Ale bude lepší? Posily jsou jen levnější než Češi Čtěte zde

Podařilo se vám díky penězům za Chytila zajistit rozpočet. Dá se nějak napříč ligou porovnat?

"Plánovaný rozpočet už asi naplněný máme, už vidím prostor ho navýšit na straně výdajů, což by byly případné posily. Téměř půlku výdajů klubu tvoří mandatorní výdaje, tj. led, cestování, výzbroj pro hráče. Ty musíte zaplatit vždycky. A pak jde o to, kolik peněz si zajistíte na hráče, jaké posily si můžete dovolit. Porovnávat by se napříč ligou proto měly balíky na odměny pro hráče. Tady si myslím, že budeme v lize spíše podprůměr. To odhaduju, samozřejmě nevidím do rozpočtů ostatních."

Nedávno jste přitom řekl, že chcete hrát čtvrtfinále.

"Samozřejmě, proč ne? To chce hrát každý…"

Průměrní hráči ze zahraničí? Ať si je přivádějí jiní, my to dělat nebudeme

Jako televizní expert byste ale ještě před pár týdny možná zapochyboval, jestli na to váš kádr má.

"Asi bych řekl, že tenhle kádr je tak na hranici desítky, to máte pravdu. Ale já věřím, že už jen ty prognózy hráče nakopnou, aby hráli líp. Hrát prostředek tabulky, udělat předkolo. A pak už čtvrtfinále vůbec není nereálné. S tím, co máme, nemůžu slibovat medaili, ale čtvrtfinále reálné je."

Zkraje týdne jste řekl, že možná brzy oznámíte posilu, a mluvil jste o přestupové bombě. Kdy bouchne?

"To nevím. Ještě se to tvoří, třeba mi bouchne na hlavu, když to nedopadne. Už o tom raději nechci mluvit, protože si tím akorát zase naběhnu. Dokud se nepřiblížím k něčemu konkrétnímu, už raději nebudu nic říkat. To, co jsem avizoval a vypadalo velice dobře, byl hráč ze zahraničí. Ta jednání se ale zbrzdila, zrovna to řeším."

U dospělých tabulky snad změníme, cizinci ale musí přicházet dál. Extraliga je potřebuje, říká Bříza U dospělých tabulky snad změníme, cizinci ale musí přicházet dál. Extraliga je potřebuje, říká Bříza Čtěte zde

Když říkáte, že máte na odměny v rámci extraligy podprůměrný balík peněz, jak se vám tým doplňuje? Půjdete jako jiní cestou zahraničních hráčů?

"Když zahraniční hráč, tak první dvě lajny. To jsem několikrát řekl a to platí, nikoho jiného sem nebudu tahat. To ať klidně dělají ostatní, my to dělat nebudeme. Jestliže přivedu do Zlína hráče ze zahraničí, musí to být hráč typu Bukartse, který tady bude hrát úplný TOP. Trošku mě tohle štve. Jsme asi jedinou ligou v Evropě, kde máme cizince, kteří nasbírají třeba deset bodů za sezonu. V zahraničí by se s takovými nikdo nemazlil, skončili by. Chci být v tomhle opatrný, proto i Ralfs Freibergs z Lotyšska přišel zatím jen na zkoušku. Hrál sice na MS, působil v KHL, takže předpoklady má, ale neznáme ho blíž. Jsem rád, že na zkoušku přistoupil, a doufám, že se předvede."

Vize tří let: Medaile a rekonstrukce stadionu

Jak si tedy máme představit tu bombu?

"To je dost relativní. Největší bomba by byla, kdybychom přivedli třeba Patrika Eliáše. Ale to je samozřejmě chiméra (směje se). Ať ale dokončím tu myšlenku hráčů ze zahraničí, jestli máme bombu shánět tam, musí to být borec do první lajny, který potáhne ofenzivu. Možná proto nám to i tak trvá dotáhnout. Hráči asi trochu váhají, ti nejlepší chtějí raději do klubu, který bude vyhrávat. My teď ty úplně titulové ambice nemáme."

Hosták bude manažerem hokejového Zlína. Do klubu chce přivést legendy Hosták bude manažerem hokejového Zlína. Do klubu chce přivést legendy Čtěte zde

Před svým nástupem jste řekl, že byste chtěl do klubu zapojit jeho legendy. Petr Leška, Petr Čajánek i Jiří Marušák ale vaši nabídku odmítli. Proč?

"Nedopadlo to, vycouvali z toho. Každému z nich jsem nabídl pozici, o které si myslím, že by mu vyhovovala. Ani jeden z nich ji neakceptoval, každý z jiných důvodů. Pro mě to ale není uzavřená kapitola. Petr Leška už si tady dokonce něco našel, bude asistentem u sedmé třídy a bude nám pomáhat s výchovou dětí. U těch dalších uvidím. Popravdě je teď mým hlavním cílem zabezpečit klub, až pak můžu řešit tyhle věci. Možná se někomu bude zdát hloupé, že se nevěnuju všemu najednou, ale to není v lidských silách."

Váš kontrakt není časově omezený. Jakou tedy máte vizi, kde by měl Zlín být pod vaším vedením třeba za tři roky?

"Za tři roky už doufám budeme zavedená značka Berani Zlín se stabilizovanou ekonomikou na výrazně vyšší úrovni. Budeme mít stabilizovaný kádr, který budeme schopni budovat s delší perspektivou než jedna sezona. Sportovně bych chtěl, aby se Zlín do tří let pohyboval kolem šestého místa a pošilhával po medailích. A taky doufám, že už budeme mít přesnější představu o rekonstrukci stadionu, třeba už dokonce budeme připraveni s tím začít. Já mám vize velké, vede k nim dlouhá cesta. Ale když vidím, jak lidi, partneři a město hokej ve Zlíně berou, věřím, že jsou reálné a podaří se nám je splnit."

reklama