Tygři ve Švédsku vystrčili drápy! Porazili vládnoucí Frölundu a slaví úchvatný postup

Aktualizováno 7. 11. 2017 22:24
Hokejisté Liberce ukončili vítěznou sérii švédské Frölundy a dokázali vítěze posledních dvou ročníků Ligy mistrů vyřadit. Obránce Martin Ševc se na vítězství 6:4 po prodloužení podílel čtyřmi body, trefil se i reprezentant Ladislav Šmíd.
Liberec porazil Frölundu na jejím ledě 6:4 po prodloužení a postoupil do čtvrtfinále Ligy mistrů. | Foto: Milan Kammermayer

Göteborg - Hokejisté Liberce vyřadili v osmifinále Ligy mistrů vítěze posledních dvou ročníků Frölundu. Po domácí porážce 2:3 dnes zvítězili v Göteborgu v základní hrací době v dramatické bitvě 5:4 a o postupu rozhodl v nastavení v čase 61:01 v přesilové hře útočník Michal Bulíř. Bílí Tygři si při čtvrté účasti zahrají poprvé čtvrtfinále, v němž se utkají s Curychem, který vyřadil britský Nottingham.

Liberec se proti přemožiteli pražské Sparty z únorového finále minulého ročníku představil bez hlavního kouče Filipa Pešána, který se věnuje povinnostem u reprezentační dvacítky. Tým vedl asistent Karel Mlejnek.

V úvodu se Bílí Tygři ubránili při Lakatošově trestu, ale v sedmé minutě se už domácí radovali z vedení. Z levé strany téměř z rohu překvapil Januse z těžkého úhlu Widerström. Zvýšit náskok mohl Lias Andersson, ale situaci zachránil útočník Špaček. Potom Frölunda zahrozila i v oslabení, ale liberecký gólman Ehnovu ránu kryl. Bílí Tygři svou další početní výhodu v 19. minutě už využili díky Ševcově tvrdé ráně.

Ve druhém dějství po 82 vteřinách fauloval Nyberg v šanci Lakatoše, který ale nařízené trestné střílení neproměnil. Na Janusovi následně ztroskotal Lasch, který pak ve 32. minutě při Bartovičově vyloučení vrátil z levého na pravý kruh přihrávku Olofsonovi a Frölunda po přesné ráně znovu vedla. Liberecký gólman si ještě ve druhé části poradil s šancemi Westerholma i Emanuelssona a po pauze také s nebezpečným pokusem Rosseliho-Olsena.

Následně Liberec stav otočil. Ve 44. minutě obránce Šmíd objel branku, přihrál před ni a domácí si srazili puk za Mattssonova záda. Za pět minut dostal prostor k zakončení mezi kruhy bek Plutnar a prostřelil gólmana Frölundy mezi betony.

V 51. minutě při Bakošově trestu sice vyrovnal zblízka bekhendem Grundström, ale hned za 19 vteřin vrátil Liberci náskok Vantuch. Po Ševcově nahození překonal Mattssona rovněž bekhendovým pokusem. V 55. minutě rozjásal domácí Lasch, finalistovi tří dosavadních ročníků obnovené Ligy mistrů to ale nepomohlo.

Liberec sáhl při pobytu Vlacha i Lundqvista na trestné lavici k power play a 50 sekund před koncem v pěti proti čtyřem skóroval povedenou ránou Bakoš. Po Vlachově návratu na led hráli hosté přesilovku a v nastavení ji tři vteřiny před plánovaným návratem kapitána Frölundy zužitkoval Bulíř. Z pravého kruhu trefil bližší horní roh Mattssonovy branky.

Hokejová Liga mistrů - osmifinále play off, odveta:

Frölunda HC - Bílí Tygři Liberec 4:6 v prodl. (1:1, 1:0, 2:4 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Widerström (S. Hjalmarsson, S. Stalberg), 32. V. Oloffson (Lasch, Almquist), 51. Grundström (J. Lundqvist, Lasch), 55. Lasch (J. Lundqvist, Grundström) - 19. Ševc (Bakoš, L. Krenželok), 4. Šmíd (L. Krenželok, Jašek), 49. Plutnar (Ordoš), 51. Vantuch (Ševc, Havlín), 60. Bakoš (Ševc, P. Jelínek), 62. Bulíř (Bakoš, Ševc). Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Vinnerborg - Pihlblad, Waldejer (všichni Švéd.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:2. Diváci: 1570. První zápas: 3:2, postoupil Liberec.

Frölunda: Mattsson - R. Dahlin, Almquist, Nyberg, Donovan, Sigalet, Gunnarsson, Lerebäck - Lasch, J. Lundqvist, Rosseli-Olsen - S. Stalberg, S. Hjalmarsson, Emanuelsson - Grundström. L. Andersson, V. Olofsson - Friberg, Ehn, Westerholm - Widerström. Trenéři: R. Rönnberg, P. Johansson a Lundskog.

Liberec: Janus - Havlín, Ševc, Plutnar, Šmíd, Jánošík, Pyrochta, Jánošík - Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Bulíř, Lakatoš - J. Stránský, J. Vlach, Ordoš - Bartovič, Vantuch, D. Špaček - A. Dlouhý. Trenér: Mlejnek.

Hokejová Liga mistrů - osmifinále play off, odvety:

Tappara Tampere - JYP Jyväskylä 3:2, první zápas: 1:3, postoupilo Jyväskylä; Brynäs IF - Adler Mannheim 2:1, první zápas: 3:2, postoupil Brynäs; Växjö Lakers HC - EC Red Bull Salcburk 5:3, první zápas: 1:2, postoupilo Växjö; EHC Red Bull Mnichov - SC Bern 2:5, první zápas: 3:2, postoupil Bern; Nottingham Panthers - ZS Curych Lions 0:3, první zápas: 1:3, postoupil Curych.