reklama

Tým Evropy na těžké cestě za stmelením. Zatrénuje si s ochrankou Bílého domu?

Zdeno Chára je ve 39 letech nejzkušenějším hráčem týmu Evropy. Bude nosit céčko? Zdeno Chára je ve 39 letech nejzkušenějším hráčem týmu Evropy. Bude nosit céčko? autor: Reuters
Zatímco zbylí účastníci Světového poháru řeší hlavně možnou sestavu či taktiku, tým Evropy má nyní docela jiné starosti, které souvisejí s olympijskou kvalifikací či národnostní rozmanitostí mužstva.

PrahaČeši nemusí mít ve skupině Světového poháru potíže jen s Kanadou a USA. Nestravitelným soustem může být i nevyzpytatelný tým Evropy. V něm vyčnívá řada hvězd, které ale pocházejí z různých zemí. Vytvoří jednolitou partu? První překážky nastraží už příprava.

Milan Michálek: Pokud nám zachytají brankáři, můžeme na Světovém poháru uspět Milan Michálek: Pokud nám zachytají brankáři, můžeme na Světovém poháru uspět Čtěte zde

Snadno může dojít k poněkud bizarnímu scénáři. Jen si to představte: Nor Mats Zuccarello bude s Francouzem Pierrem-Édouardem Bellemarem ostře bojovat o účast na jihokorejské olympiádě, načež oba (už jako spoluhráči) odletí do Québecu, aby zahájili přípravu na Světový pohár.

S tím se však počítá, případné spory snad vyřeší dialog na cestě přes Atlantik. Opravdový problém nastane, pokud se někdo zraní, přičemž pravděpodobnost není zrovna titěrná. Tým Evropy bude mít na olympijské kvalifikaci zhruba polovinu kádru. "V takových zápasech se může zranit kdokoliv, výrazně nám to pak zkomplikuje nominaci," ozývá se generální manažer výběru Miroslav Šatan.

Ten novou práci přijal bez rozmyslu, přestože věděl, že jde do rizika. Spolu se svými parťáky skládal mužstvo, od něhož se dá čekat úspěch, ale i propadák.

Dojde na trénink s ochrankou Bílého domu?

Brankář Thomas Greiss, obránci Zdeno Chára a Roman Josi, útočníci Mats Zuccarello, Anže Kopitar a Tomáš Tatar. To je síla, která může zatopit jakémukoliv mančaftu. Naladí se ale na správnou notu? Zatímco Kanaďané nebo Američané mezi sebou mají jistou chemii, hráči Šatanova týmu se znají hlavně ze vzájemného zápolení.

Největší favorit? Kanada

O vítězství na torontském Světovém poháru bude usilovat osm mužstev. Zřejmě největším favoritem je Kanada. Myslí si to také Miroslav Šatan, Zdeno Chára a Marián Hossa. Peter Bondra však nesouhlasí a největší sílu podle něj má Severní Amerika do 23 let.

Právě se zámořskými mladíky sehraje tým Evropy dva ze tří přípravných zápasů na prestižní akci. V generálce ho pak otestuje Švédsko.

Už zhruba za měsíc se sejdou na přípravném kempu, dorazí 23 mužů z osmi různých států – Slovenska, Německa, Dánska, Švýcarska, Slovinska, Francie, Rakouska a Norska. A aby toho nebylo málo, realizační tým utvoří kromě Evropanů také Kanaďané a Američan.

Nesourodá družina se bude tmelit pouze v Severní Americe. Nejdřív okusí Québec, poté se přesune do Washingtonu, kde pro ni Peter Bondra, ikona tamních Capitals, chystá překvapení. "Dostal jsem úkol, abych vymyslel způsob, jak se lépe poznat," prozradil skaut mužstva, jenž se nyní přesunul na post Šatanova asistenta. "Máme naplánovaný den volna, během kterého chceme zorganizovat různé aktivity. Možná to bude návštěva Bílého domu, možná si zatrénujeme s jeho ochrankou."

Kapitánem může být Chára

Bondra se prestižního Světového poháru účastnil jako hráč jen v roce 1996, o osm let později chyběl, ale stále mohl sledovat své krajany, jak zápolí s těmi nejlepšími. Tentokrát jich na ledě uvidí maximálně šest, neboť NHL, organizátor turnaje, usoudila, že čistě slovenský tým by fanoušky netáhl.

"Kdyby nás bylo třicet nebo čtyřicet, bylo by to zklamání. Musíme si však přiznat, že je nás jen hrstka," uznal Marián Hossa, jeden z mála Slováků v nejlepší lize světa.

České sousedy může těšit alespoň to, že v týmu Evropy mají nejvíc hokejistů, přičemž na dresu jednoho z nich, toho nejzkušenějšího, by mohlo přistát céčko. Řeč je o Zdenu Chárovi, který je dlouhodobým kapitánem Bostonu. "Jestli mě zvolí, bude to pro mě další pocta," řekl deníku Šport 39letý lídr.

reklama