Extraliga plná "důchodců"? Týmy už zase nemusí stavět mladíky

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 9. 2015 6:03
Extraligové kluby podle upraveného pravidla nově nemusí nasazovat hráče ve věku 20 až 22 let. A také to mnohdy nedělají. Na startu minulé sezony naskočilo těchto hokejistů kolem 45, letošní počet je nižší o celou třetinu. Plánované omlazení extraligy má tudíž zádrhely.
Lukáš Doudera
Lukáš Doudera | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Trenéři v letošním ročníku hokejové extraligy už tolik nedumají nad zápasovou sestavou. Ruce jim rozvázalo upravené pravidlo, podle kterého už nemusí nasazovat hráče ve věku 20 až 22 let. A také to mnohdy nedělají.

Na startu minulé sezony naskočilo těchto hokejistů do hry kolem 46, letošní počet je nižší o celou třetinu.

"Je to vůle klubů, kolik těchto hráčů budou nasazovat," říká šéf extraligy Josef Řezníček. "Hráči v tomto věku v extralize hrají, ale pokud je kluby se zavedením nového pravidla nemusejí používat, tak si dovedu představit, že to nedělají. Je to jejich možnost. Kdo mohl, tak si samozřejmě nasmlouval starší hráče."

Pro zopakování – loni druhým rokem platilo pravidlo, podle něhož mohly týmy naskočit do utkání jen s dvěma brankáři a 15 hráči bez věkového omezení. Pokud ale nechtěly hrát pouze na tři útoky, musely sestavu doplnit třemi hokejisty ve věku 20 až 22 let a dvěma juniory.

S prvním skupinou měly kluby největší potíže, a proto se po dvouleté zkoušce pravidlo mění. Nyní můžou trenéři počítat s 18 hráči do pole bez věkového omezení. A pokud chtějí ještě širší sestavu, můžou sáhnout po dvou juniorech. Tak by to mělo platit i do budoucna.

Odchodům nejde zabránit

"V tuto chvíli o tom nejsou žádné diskuse a ani nedostáváme žádné výtky, takže toto pravidlo určitě může vydržet nějakou dobu,“ míní Řezníček. "Je jen otázka, jak s ním kluby budou pracovat. Pokud budou juniory nasazovat a odrazí se to i na úrovni reprezentační osmnáctky a dvacítky, tak podle mě nebude třeba dělat nějaké změny.“

Jedním z prvotních záměrů pravidla však bylo řešit také úbytek extraligových mladíků a dát jim perspektivu jistějšího místa mezi domácí elitou. To aby nemuseli odcházet. Změní se to teď?

"Když hráč chce odejít do zahraničí – lépe řečeno do kanadské nebo americké juniorky –, tak tam prostě odejde a my tomu nemůžeme zabránit," ví Řezníček. "K tomu ale zase slouží kontrakt s NHL, který by měl našim klubům zajišťovat nějaké finanční kompenzace."

Přesně jde v přepočtu o téměř šest milionů korun za jednoho hráče. V létě si tímto způsobem vydělala Plzeň (byť se o zisk musela dělit se Spartou a Mladou Boleslaví): útočník Dominik Simon zamířil do Pittsburghu a obránce Vojtěcha Mozíka zlákalo New Jersey.

"Kluby dneska přesně ví, co mají dělat, aby tady ty hráče udržely a vychovaly k přímému přestupu do NHL," tvrdí Řezníček.

K omlazování extraligy nedojde

Do zámoří se vydal i pardubický Michael Špaček. Řada juniorů však zůstala, na startu ročníku se jich objevilo zhruba stejně jako loni, přičemž alespoň jednoho nasadila většina klubů. Nejvíc se činil Třinec, v jehož dresu okusil hru mezi dospělými Lukáš Doudera, Michael Foltýn a Radim Matuš.

"To pravidlo jsme dělali z toho důvodu, že mladí kluci hodně utíkali,“ vysvětluje Řezníček. "Dvacítka tím pádem měla málo hráčů. Dneska je to podle mě tak, že hráči, kteří nemají úplně ty ambice odejít do NHL a jsou na pomyslné hraně, tak tu zůstávají a budou se v extralize rozvíjet. To je jednoznačně přínos.“

Po "vyřazení“ hráčů ve věku 20 až 22 let se však mnohem hůř hovoří o výrazném omlazování soutěže. "K tomu určitě nedojde,“ přiznává šéf extraligy. "Je zapotřebí i nějaký samočisticí mechanismus. Pokud kluby mají dostatek financí, budou si nasmlouvávat dražší a dražší hráče. Pokud ne, musí svoje smluvní závazky přizpůsobit takové výši, na kterou budou mít. Což je šance pro mladé.“

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport
 

Právě se děje

Další zprávy