reklama

Semifinále? Jen zázrakem. Osmnáctka neporazila USA už 14 let

Na MS osmnáctiletých hraje i Kristian Reichel. Syn slavného otce zatím posbíral tři body (0+3). Na MS osmnáctiletých hraje i Kristian Reichel. Syn slavného otce zatím posbíral tři body (0+3). autor: ČTK
Dá se říct, že česká hokejová osmnáctka prohrála se Slovenskem na MS dvakrát – ztratila federální derby a přišla o přijatelnějšího soka pro čtvrtfinále, tedy Švédsko. Teď musí bojovat o postup se superfavority ze Spojených států. I podle výsledků z minulých let se zdá, že bitva je už předem ztracená.

PrahaČeská osmnáctka na mistrovství světa nezářila, ale ani nezasluhovala ostrou kritiku. Až do prohry se Slováky, kdy promrhala náskok 3:1 a v početních výhodách nabízela šance soupeři. "Budou z toho noční můry. Máme přesilovku a oni nám jedou dvakrát sami na branku," řekl webu hokej.cz Filip Zadina.

V noci po utkání ho noční můry mohly probouzet i kvůli tomu, že ve čtvrtfinále narazí na americké superfavority. Dá se říct, že Češi prohráli se Slovenskem dvakrát – ztratili federální derby a přišli o přijatelnějšího soka pro čtvrtfinále, tedy Švédsko.

Postup přes domácí Spojené státy by se rovnal zázraku. Američané už léta kosí mládežnické výběry Česka, nešetří především osmnáctku, kterou na světovém šampionátu porazili jedenáctkrát v řadě. Čeští hráči naposledy slavili v roce 2002.

Na USA neměl ani ročník s Pastrňákem

Že jsou hokejisté USA v této věkové kategorii takřka k neporažení, poznalo před dvěma roky i senzačně stříbrné mužstvo. David Pastrňák, Jakub Vrána, Pavel Zacha a další tehdy prohráli oba duely se zámořskou velmocí. Jak ve skupině (0:3), tak ve finále (2:5).

Loni na vzájemné klání došlo ve čtvrtfinále. Výsledek? Debakl 2:7. O jak nerovný souboj šlo, dokládá poměr střel z úvodního dějství – 3:20.

Pokud vysoká porážka přijde i tentokrát, málokdo bude překvapený. Ano, svěřenci Roberta Reichela zahráli solidně proti Finsku i Kanadě, ale Američané zatím doslova ponížili každého protivníka, o čemž vypovídá skóre 30:4 z pouhých čtyř zápasů.

Spojené státy přitom oproti loňsku nemají superhvězdu jako Austona Matthewse. Spoléhají spíš na vyrovnanost jednotlivých řad a sehranost, která pramení z toho, že většina týmu spolu nastupuje celý rok. Výrazné individuality se však přeci jen najdou. Clayton Keller či Logan Brown můžou snít o první desítce červnového draftu.

Pokud v Grand Forks nepovstanou nečekaní hrdinové, získají američtí mladíci titul potřetí v řadě a posedmé z posledních osmi turnajů.

Reichelovu partu táhne 16letý Zadina

To Češi jsou krůček od toho, aby znovu skončili bez medaile. Jestli nepřijde zázrak, stříbro staré dva roky bude mezi nedávnými úspěchy osmnáctky nadále osamocené.

Ne vše ale musí v českém fanouškovi prohlubovat skepsi. Na zámořském mistrovství vzbuzuje naději hned několik tuzemských hokejistů, možná největší dojem dělá pardubický útočník Filip Zadina. Přestože na draft půjde až za dva roky, patří k lídrům mužstva.

Počtem střel (22) předčí všechny spoluhráče, se statistikou 4+1 vede tabulku českých střelců. V 16 letech něco takového nesvedli ani Pastrňák nebo Zacha.

Zadina zatím skóroval ve všech duelech. Překoná i amerického gólmana? Čtvrtfinálový zápas s největším favoritem turnaje začíná v pátek brzy ráno (2:30 SEČ).

reklama