Němci porazili USA gólem těsně před koncem, Slováci tak žijí i po dalším debaklu

Aktualizováno 15. 5. 2016 18:17
Německá hokejová reprezentace porazila Američany 3:2, když vítěznou branku vstřelil Holzer půl minuty před koncem.
Němci překvapili Američany a obrali je o všechny tři body.
Němci překvapili Američany a obrali je o všechny tři body. | Foto: Reuters

Petrohrad - Německá hokejová reprezentace porazila Američany 3:2, když vítěznou branku vstřelil obránce Holzer půl minuty před koncem základní hrací doby. Němci tak vystřídali svého soupeře na třetím místě tabulky a mají blízko k postupu do čtvrtfinále.

Překvapivý výsledek navíc trochu nahrál Slovákům, kteří sice v nedělním večerním utkání utrpěli debakl 0:5 od Finska, ale pořád je ve hře o postup do čtvrtfinále. Potřebují k tomu v úterním zápase porazit za tři body právě Ameriku. Pokud Němci v pondělí porazí Maďary, zajistí si třetí pozici.

Duel s USA rozehráli lépe Němci, už po 61 odehraných vteřinách se proti pravidlům provinil Wideman a jeho podražení potrestal úspěšně dorážející Hager.

V 11. minutě sice gólman Greiss přečkal závar před brankou, ale následná hra ve čtyřech na obou stranách sedla lépe Američanům - Compher načasoval dokonale přesnou přihrávku před brankoviště na McCabea a ten vyrovnal. Němci ale přispěchali s odpovědí už za dvě a půl minuty, kdy napřáhl Ehrhoff a propálil Condona.

V nástupu do druhé třetiny měli Američané k dispozici ještě 36 vteřin přesilovky, což jim stačilo na vyrovnání. Z kruhu pro vhazování vypálil talentovaný Matthews a trefil se přesně k tyči. Obrat mohly přinést šance Larkina a aktivního Matthewse, ale Greiss v těchto chvílích čaroval.

Zámořský výběr byl aktivnější rovněž ve třetím dějství, jenže Foligno a Fasching je do vedení poslat nedokázali a místo tří bodů nakonec zůstaly Američanům zcela prázdné ruce. Holzerovo nahození zápěstím proplachtilo skrze clonící hráče, přes něž Condon neviděl, a zajistilo výhru Němcům.

Finové se rozstříleli až před sirénou

První třetina utkání Slovenska proti Finsu byla oboustranně hodně vlažná a oba gólmani dohromady v ní zasahovali pouze sedmkrát. Přesto byly k vidění tři velké příležitosti. Už ve čtvrté minutě mohl otevřít skóre Sallinen, gólman Július Hudáček byl už překonaný, ale zachránila ho pravá tyč. Jen chvilku poté si na něho nepřišel Mikaael Granlund, stejně dopadl na druhé straně i Bartánus.

Od druhé části již Finové povýšili svou hru na vysoký standard, který na turnaji dosud předváděli. Tečujícího Komarova i šanci Pihlströma sice ještě skvěle vychytal Hudáček a velkou možnost měl i Lušňák, jemuž sebral radost pohotový Saros, ale pak už se Finové prosadili.

Mikko Koivu střílel v přesilovce po ledě, patrně na teč pro své spoluhráče, ale puk nechtěně tečoval Daňo a zvedl ho pod horní tyč. Jen o 40 vteřin později si Pihlström dojel nahození od Sallinena a mezi betony Hudáčka, který nejspíš čekal pokus o blafák, zvýšil na 2:0.

Do té doby nadšeně bojující Slováci začali viditelně uvadat. A nakonec z toho byl stejný debakl, jaký inkasovali v předchozím souboji s Kanadou. Ve třetí třetině ukončil jejich marnou snahu nejprve v signalizované výhodě Barkov, v čase 59:45 se mezi střelce zapsal Jussi Jokinen a ještě 12 sekund poté vylepšil svou výtečnou bilanci na turnaji talent Laine. Slovensko oproti tomu nedalo gól už 143 minut a 34 sekund.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

MS v hokeji 2016:

Skupina B, Petrohrad:

Německo - USA 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Hager (Schütz, Boyle), 14. Ehrhoff (Schütz, Hager), 60. Holzer (M. Goc) - 11. McCabe (Compher, Murphy), 21. Matthews (Nelson). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Wehrli - Fluri (oba Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 7:3. Využití: 1:1. Diváci: 4798.

Německo: Greiss - Reul, Müller, Holzer, Ehrhoff, Boyle, Akdag, Ankert - Kink, M. Goc, Seidenberg - Noebels, Draisaitl, Macek - Schütz, Hager, Gogulla - Reimer, Kahun, Flaake. Trenér: Marco Sturm.

USA: Condon - Murphy, McCabe, Warsofsky, Skjei, Wideman, Hanifin, Santini - Maroon, Larkin, Foligno - Nelson, Matthews, Vatrano - Motte, Compher, Hendricks - Schroeder, Hinostroza, Wood - Fasching. Trenér: John Hynes.

Slovensko - Finsko 0:5 (0:0, 0:2, 0:3)
Branky a nahrávky:
32. M. Koivu (Lindell, Aho), 32. Pihlström (Sallinen, Pokka), 47. Barkov (Hietanen, Jaakola), 60. J. Jokinen (Hietanen, Barkov), 60. Laine (Barkov). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Wiegand (Švýc.) - Kilian (Nor.), Ritter (USA). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:2. Diváci: 5679.

Slovensko: J. Hudáček - Sekera, Marinčin, Švarný, Meszároš, Mikuš, Graňák - Jurčo, Réway, Bakoš - Dravecký, Lušňák, L. Hudáček - Cehlárik, Marcinko, Skalický - Daňo, Bartánus. Trenér: Zdeno Cíger.

Finsko: Saros - Pokka, Lindell, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Ohtamaa, Kivistö - Laine, Barkov, J. Jokinen - L. Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Pyörälä, Koskiranta, Aho - Pihlström, Sallinen, Rantanen. Trenér: Kari Jalonen.