reklama

Nejen Jágr a spol. V Soči budou rozhodovat i čeští sudí

Rozhodčí Antonín Jeřábek v akci. Rozhodčí Antonín Jeřábek v akci. autor: Lukáš Drštička
Vladimír Šindler a Antonín Jeřábek budou rozhodovat hokejové zápasy na olympiádě v Soči.

Praha – Dva měsíce před začátkem hokejového turnaje na olympiádě v Soči se český hokej může začít radovat z moc dobré zprávy: Mezinárodní hokejová federace IIHF už zná jména rozhodčích, které vyšle na olympiádu do Soči a mezi nimi nebudou chybět ani dva čeští profesionálové Vladimír Šindler a Antonín Jeřábek.

Český hokej bude mít dokonce zastoupení i v ženském turnaji, na který byly delegovány čárové rozhodčí Ilona Novotná a Zuzana Svobodová.

"Mít zástupce mezi sedmi nejlepšími rozhodčími v Evropě by byl pro český hokej obrovský úspěch," řekl v  telefonickém rozhovoru s Aktuálně.cz Pavel Halas - šéf českých rozhodčích a v tomhle případě především také člen šestičlenné komise IIHF, která seznam rozhodčích sestavovala.

Právě Halas se velkou měrou podílel na tom, že se takové pocty českým sudím dostane. Sám jména všech delegovaných sudí za Evropu znal už od čtvrtečního večera. To se zrovna vracel z klíčové schůze ve Švýcarsku, kde IIHF o své nominaci definitivně rozhodla. Oficiálně se veřejnost jména nominovaných dozvěděla až v pondělí odpoledne.

Český hokej bude mít hlavního arbitra na takhle velkém a ostře sledovaném turnaji poprvé po osmi letech. Naposledy řídil jako hlavní rozhodčí olympijské utkání Vladimír Šindler v roce 2006 v Turíně a spolu s ním by si měl velkou premiéru teď odbýt také ve světě uznávaný Antonín Jeřábek.

Čárový Blümel čtvrtou olympiádu v řadě nepřidá

Čárový Petr Blümel na poslední olympiádě ve Vancouveru pískal zápas o bronz a má na svém kontě i starty na Hrách v Salt Lake City a Turíně, podle všeho ale letos zůstal stejně jako další hlavní sudí Martin Fraňo těsně pod čárou. I tahle jména na širším seznamu rozhodčích, ze kterého IIHF v průběhu podzimu vybírala, přitom figurovala.

To, že se českému hokeji povedlo do Soči své rozhodčí dostat, podtrhává vzrůstající pověst tuzemských sudí ve světě a navazuje na velké úspěchy z minulých let. Vždyť třeba právě Antonín Jeřábek pískal finále obou posledních světových šampionátů ve Švédsku a Finsku a za výkony v obou duelech sklidil ze strany IIHF velkou pochvalu.

"Všechny nominované rozhodčí jsme v rámci výměnných programů a dalších mezinárodních akcí letos viděli pískat alespoň dvakrát. I na základě těchto výkonů jsme se při sestavování nominace rozhodovali," vysvětloval Halas. Velký vliv ale podle něj měly hlavně zkušenosti a výkony z posledních velkých akcí, jako byly mistrovství světa či olympiáda právě ve Vancouveru.

Šindler jede podruhé, Jeřábka čeká velká premiéra

To by potvrzovalo nominaci zkušeného Šindlera a o žádném překvapení tady nemůže být řeč ani v případě talentovaného Jeřábka. V hokejovém prostředí jen málokdo pochyboval o tom, že by jméno tohoto uznávaného českého rozhodčího na olympiádě chybělo. Olympijský zápas sice ještě na rozdíl od svého kolegy Jeřábek nikdy neřídil, i bez této zkušenosti si ale na mezinárodní scéně brzy vypracoval skvělou pověst a je považován za jednoho z nejlepších rozhodčích na celém světě. Před rokem si ho dokonce pozvalo na přípravný kemp do Kanady i vedení NHL, takhle dobré renomé Jeřábek českému hokeji v posledních měsících dělal.

Poslední dvě léta se v jeho souvislosti mluví také o zájmu Kontinentální hokejové ligy, Jeřábek ale ruské peníze zatím vždy odmítl a prodloužil smlouvu s Českým svazem, i když poté v rozhovorech několikrát přiznal, že ho šance pískat zahraniční ligu láká. Smlouva, která ho váže mezi extraligové mantinely, mu skončí znovu v létě.

A to už bude mít v životopise za sebou pravděpodobně i první olympijské hry. O tom, že pojede do Soči, zřejmě tušil už v pátek, ale raději o tom ještě nechtěl vůbec mluvit, aby tu dobrou zprávu nezakřikl. Na Hry do Ruska IIHF pošle sedm hlavních rozhodčích a osm čárových. Tu druhou polovinu z celkem 28 aktuálně nejlepších rozhodčích na světě pak doplní borci z Ameriky. Taková byla podmínka NHL, když v létě IIHF slibovala, že na čtrnáct dnů zastaví soutěž a pošle do Soči své hokejisty.

O nasazování do zápasů NHL rozhodovat nebude

"My jsme na naší nominaci pak taky začali v srpnu pracovat. Tehdy jsme sestavili širší nominaci a všechny rozhodčí pozvali na předolympijský kemp do Magglingenu ve Švýcarsku, kde jsme je připravovali na různé výklady pravidel," řekl Halas. "V průběhu podzimu jsme seznam hlavních rozhodčích zúžili na dvanáct a z nich ve čtvrtek vybrali těch konečných sedm jmen. Obdobně jsme postupovali i v případě čárových rozhodčích."

I když IIHF nominaci rozhodčích na turnaj ovlivní jen z poloviny a zbytek doplní vedení NHL, v Soči to budou právě Evropané, kteří budou mít v rozhodování o tom, kteří rozhodčí odpískají důležité zápasy, navrch.

„O turnaj v Soči se bude starat šest delegátů, kteří budou mít nasazování rozhodčích na utkání na starost. V tom týmu budou tuším dva zástupci z NHL a čtyři z IIHF. Ti budou v průběhu turnaje určovat, kdo bude jednotlivá utkání pískat,“ nastínil Halas s tím, že na turnaji určitě nebude předem platit to, že kdo píská pravidelně NHL, bude ve výhodě.

Klidně se tak může stát, že Antonín Jeřábek nemusí v Rusku odpískat jen zápasy základních skupin. V případě, že zopakuje výkony z posledních dvou šampionátů, by mohl klidně řídit i zápasy, ve kterých se budou rozdělovat medaile. Pomoc by mu mohly i výsledky: finále posledních dvou světových šampionátů pískal mimo výborných výkonů také proto, že se do bojů o zlaté medaile neprobojovali čeští hokejisté.

reklama