reklama

Ústeckému hokeji hrozí zánik, město hledá cestu, jak pomoc

Fanoušci ústeckého klubu Fanoušci ústeckého klubu autor: Ondřej Besperát
Prvoligový klub je připraven kvůli finančním problémům nabídnout licenci jinému městu, v krajním případě rozpustit i A mužstvo

Ústí nad Labem - Ústeckému hokeji hrozí bezprostřední zánik. Pokud do poloviny ledna nezíská finanční podporu od města, je prvoligový klub připraven nabídnout licenci jinému městu, v krajním případě rozpustit i A mužstvo. Novinářům to dnes řekli zástupci privátní společnosti Hokej Ústí nad Labem, která seniorský hokej v krajském městě provozuje. Zastupitelé poslali klubu na příští rok dotaci 400.000 korun, čímž hokej vyčerpal podporu možnou dle evropského nařízení de minimis. Klub přitom počítal s částkou pět milionů.

Slavia po obměně kádru vyhrává. Bylo to těžké, teď ale šlapeme parádně, říká 22letý kapitán Knot Slavia po obměně kádru vyhrává. Bylo to těžké, teď ale šlapeme parádně, říká 22letý kapitán Knot Čtěte zde

Hokejový klub počítal v této sezoně s příspěvkem města ve výši 5,9 milionu korun. Dotace měla pokrýt třetinu rozpočtu na ročník 2016/17. Podle pravidel veřejné podpory de minimis mohou města podporovat profesionální kluby částkou 200.000 eur (zhruba 5,4 mil. korun) během tří let. Pět milionů už klub přitom získal letos. Podle jednatele pro ekonomiku Jiřího Zdvořáčka klub s pěti miliony počítal na zajištění sezony od ledna do dubna 2017. Klub chce od zastupitelů do poloviny ledna garanci, že pět milionů dostane.

"Pokud se tak nestane, bude náš klub nucen licenci na první ligu nabídnout jinému subjektu mimo město Ústí nad Labem a utržené peníze použije na dohrání letošní sezony a zbavení se veškerých závazků. Pokud do 25. ledna nebude uzavřena dohoda s žádným zájemcem o licenci, bude k tomuto dni ukončena činnost A mužstva a hráči nabídnuti do jiných klubů," informoval Zdvořáček o stanovisku valné hromady klubu.

S pětimilionovou dotací pro klub počítá jak sportovní koncepce krajského města, tak rozpočet města. Radnice ale musí najít cestu, jak klubu peníze poslat. Na posledním zastupitelstvu předložilo vedení města na stůl návrh na odkup podílu v hokejovém klubu. "Byla to nejčistší možnost, jak hokej podpořit," řekl ČTK náměstek primátorky Jiří Madar.

Za 2,8 milionu korun mělo město získat v klubu devatenáctiprocentní podíl. Kvůli řadě nejasností ale řada zastupitelů materiál nepodpořila. "Chceme podpořit hokej. Ale byl to tak lajdácky připravený materiál, který nešlo schválit. Chyběly informace o hospodaření společnosti, o tom, kdo drží licenci. Materiál byl navíc na stůl a kupovat za téměř tři miliony korun něco, o čemž prakticky nic nevím, prostě není možné schválit," řekl ČTK zastupitel Martin Mata (Vaše Ústí).

Podle Maty nebylo například jasné ani to, jak by se 2,8 milionu, za které by město podíl koupilo, dostalo do profesionálního hokeje. Podíl totiž chtělo koupit od spolku, který se stará o hokejovou mládež a zároveň má podíl v profesionálním hokeji. "Operace by byla taková, že mládež (spolek) by poskytla (Hokej Ústí nad Labem) půjčku a s.r.o. by to v době lepší finanční kondice splatilo," vysvětlil dnes Zdvořáček.

Trenérský štáb Kladna rozšířil zkušený Hořava. Pomůže nám s taktikou a tréninky, věří Patera Trenérský štáb Kladna rozšířil zkušený Hořava. Pomůže nám s taktikou a tréninky, věří Patera Čtěte zde

Společnost přiznává, že kvůli starým závazkům skončila v posledním účetním období ve ztrátě 1,4 milionu korun. "V letošním roce, pokud dostaneme peníze od města, tak máme rozpočet naplněný a vyrovnaný. Pokud bychom nesehnali další sponzory a plnění nad rámec rozpočtu, tak skončíme ve stejné ztrátě 1,4 milionu korun," doplnil Zvořáček, podle kterého je i přesto firma v dobré finanční kondici.

Vedení města svolá kvůli finanční krizi klubu v lednu mimořádné zastupitelstvo a předloží možnosti, jak do klubu peníze do výše pěti milionů dostat. "Těch variant je mnoho, i kombinací, od půjčky, přes porušení de minimis, kombinace reklamy, odkoupení klubu, infrastruktura. Myslím, že ten materiál se rok chystá a bude připravený," dodal Madar.

reklama