reklama

Hokejové Utkání hvězd se vrací ve velkém stylu. I když na něm hvězdy budou chybět

Petr Čajánek, trenér Ernest Bokroš, Petr Leška, Jaroslav Balaštík a Igor Murín. Tohle je zlínská nominace na Utkání hvězd 2005 v Ostravě. Petr Čajánek, trenér Ernest Bokroš, Petr Leška, Jaroslav Balaštík a Igor Murín. Tohle je zlínská nominace na Utkání hvězd 2005 v Ostravě. autor: ČTK
Utkání hvězd, na kterém NHL každý leden ukazuje fanouškům své největší hvězdy, české extralize už jedenáct let chybí. Od nové sezony se chystá comeback ve velkolepém stylu. Turnaj týmů největších hvězd české a slovenské extraligy, rakouské EBEL a německé DEL. Premiérový díl nové hokejové show hostí Bratislava 17. února. To se ale jeví jako velký problém. Ve stejnou dobu totiž budou ti nejlepší hokejisté daných soutěží nikoliv na Utkání hvězd, ale na olympiádě v Jižní Koreji.

Praha - Poslední Utkání hvězd uspořádala Tipsport extraliga v roce 2006. Exhibičních zápasů se mezi týmy Moravy a Čech a později výběry české a slovenské extraligy dohromady v historii odehrálo jen deset. Po počátečním boomu v devadesátých letech totiž o ně přestával být zájem mezi diváky i samotnými hokejisty.

Extraliga: Program, výsledky, tabulky Extraliga: Program, výsledky, tabulky Prohlédněte zde

Teď se po dlouhých dvanácti letech chystá oživení jedinečného večera. Ředitel extraligy Josef Řezníček na dnešní tiskové konferenci potvrdil informace, které unikly ve středu ze Slovenska.

České kluby se k myšlence zápasů nejlepších hokejistů vracejí. A to nově v mnohem velkolepějším stylu, ve spolupráci s kluby slovenské extraligy, německé DEL a mezinárodní rakouské EBEL.

"Bude to turnaj čtyř lig. Hrát se bude tři na tři a týmy se budou skládat z dvanácti hráčů a dvou brankařů. To jsou takové předběžné rámcové věci. Příští týden by se k tomu měla konat v Bratislavě tisková konference," řekl dnes Řezníček.

Každý extraligový tým na nablýskanou akci vyšle jednoho ze svých hráčů. Jak a kdo je bude sestavovat, ale chtějí organizátoři oznámit až v příštím týdnu. 

V NHL, od které organizátoři formát (turnaj čtyř týmů tří proti třem) "obšlehli," sestavují týmy svým hlasováním fanoušci.

Akce se uskuteční v únoru. A jako první se na ni mohou těšit Slováci, iniciátoři celé akce. Hrát by se totiž mělo 17. února na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě. Tedy v nejmodernější slovenské aréně pro více než 10 tisíc diváků. Zároveň ale také ve městě, kde žádný profesionální klub ze slovenské nejvyšší soutěže nepůsobí. Jak je totiž známo, tamní Slovan hraje již několik let ruskou KHL.

Kubalík zaútočí na unikátní rekord. Extraliga to zítra rozbalí, tihle borci zkusí trumfnout kanonýra Kubalík zaútočí na unikátní rekord. Extraliga to zítra rozbalí, tihle borci zkusí trumfnout kanonýra Prohlédněte zde

Není to ale jediná zvláštnost a problém prvního ročníku All-star víkendu. Turnaj se totiž bude konat v přímé kolizi s olympiádou v Pchjongčchangu. To znamená, že největší hvězdy daných lig se kvůli své účasti na hrách Utkání hvězd stejně nezúčastní.

"Ta diskuse proběhla po mistrovství světa, kdy rozpisy soutěží jsou poměrně hotové a finalizované směrem k televizním právům a tak dále. Jestli se bavíme o dalším ročníku, tak si to budeme muset odsouhlasit v nějakém předstihu, abychom to mohli zanést do rozpisu a zvolit nějaké datum někdy v lednu. Vytvořit na to jeden volný víkend, kdy se nebude hrát extraliga. Pokud se to ujme, tak by to mělo rotovat po jednotlivých zemích," podotkl Řezníček, že si jsou všechny strany hrozící absence těch největších hvězd vědomy.

Ale jinak to jaksi udělat nešlo. 

Únorová akce v Bratislavě má organizátorům ale minimálně napovědět, jak velký zájem o podobnou akci bude. V Americe, potažmo i v Rusku, jde o divácky velice populární show. A v minulosti ji zažila i česká extraliga.

Vše vypuklo v roce 1996, kdy diváci ve Frýdku-Místku viděli Jiřího Dopitu, Romana Čechmánka, Vladimíra Růžičku, Jaroslava Špačka a další velikány.

Na přelomu tisíciletí však akce začala postupně upadat. Hokejisté často posílali omluvenky, byť měli účast ve smlouvě povinnou. Potřebnou podporu nedávaly najevo ani kluby, což fanoušci a sponzoři zrovna neocenili. "Hráči se začali odhlašovat, jenže ta akce už nešla odvolat. Z obchodního a sportovního hlediska pak postrádala smysl," řekl Aktuálně.cz Josef Řezníček zkraje tohoto roku.

Utkání hvězd 2000 (Vladimír Vůjtek, Zbyněk Irgl, Václav Král a Jiří Dopita) Vladimír Vůjtek (Sparta ), Zbyněk Irgl (Vítkovice), Václav Král (České Budějovice) a Jiří Dopita (Vsetín) sledují soutěž ve střelbě na Utkání hvězd 2000. | Foto: ČTK

"Jestli byli hráči zvoleni do první pětky a my tam pak místo nich měli náhradníky náhradníků, akce už neměla dostatečný lesk a význam," doplnila ho pro změnu šéfka společnosti BPA, která extralize zajišťuje marketing, Jana Obermajerová. "Problémy se stupňovaly." A protože dlouhodobě nepomohla ani spolupráce se Slovenskem, sešlost hvězd dostala po deseti letech stopku.

To už jsme v roce 2006, kdy se utkání hvězd - tehdy formou zápasu mezi výběry české a slovenské extraligy, konala naposled. Součástí zábavného víkendu tehdy byly i dovednostní soutěže. 

Extraliga startuje. Třinec šetří (na Jágra?), nejvíce posílila Plzeň. Drtivá síla dříme i v Hradci Extraliga startuje. Třinec šetří (na Jágra?), nejvíce posílila Plzeň. Drtivá síla dříme i v Hradci Prohlédněte zde

A protože se žádná podobná akce dvanáct let nekonala, může se extraliga chlubit jen velice vousatými rekordy. Od té doby totiž stále platí, že oficiálně nejrychlejším hokejistou je Jan Hlaváč (bývalý útočník Sparty), nejtvrdší střela (153,19 km/h) byla změřena Liboru Zábranskému (dnes už dávno majitel a trenér Komety Brno) a nejpřesnější střelec je dokonce přímo sám Josef Řezníček, ředitel soutěže. Ten svého času trefil všechny čtyři terče umístěné v brance pouhými čtyřmi puky.

"Co se týče únorového turnaje v Bratislavě, s dovednostním turnajem se zatím asi nepočítá. To až do budoucna. Tenhle první ročník nám teprve ukáže, zda bude projekt životaschopný. Pokud se ujme, budou se všechny čtyři země v pořadatelství každý rok postupně střídat. Když ale ucítíme, že kluby na akci nebudou chtít posílat své nejlepší hráče, nebude to mít smysl. A nebudeme to ani podporovat. Tenhle turnaj, který se má jmenovat All Star Club, je zatím startovacím plánem. Bude se konat v době olympiády, od následující sezony se ale počítá s atraktivnějším lednovým programem a účastí těch úplně nejlepších," řekl Řezníček. 

Navzdory absenci dovednostní soutěže ale přesto nejspíš už brzy nebude sám, kdo na branku pálil nejpřesněji naposledy. Společnost BPA totiž vyhlásila vlastní dovednostní soutěž už v létě. Hráči jednotlivých týmů v přípravném období soutěžili v kategoriích nejrychlejší bruslař, nejpřesnější střelec, hráč s nejlepší technikou bruslení a nejtvrdší střelec. 

Výsledky soutěže bude BPA postupně zveřejňovat v průběhu nové sezony, která odstartuje prvním kolem už tento pátek 8. září.

reklama