19. 4. 2013 20:49
Hokejisté Liberece i Chomutova se zachránili v nejvyšší hokejové soutěži.
Hokejisté Liberce rozhodli o vítězství až ve třetí třetině
Hokejisté Liberce rozhodli o vítězství až ve třetí třetině | Foto: ČTK

Liberec - V nejvyšší české hokejové soutěži se pro příští rok nic měnit nebude. Hokejisté Liberce i Chomutova se zachraňují v extralize. Bílí Tygři si totiž v baráži poradili s Boleslaví 2:0 a Piráti porazili Olomouc 4:0.

Čistým hattrickem se o vítězství Chomutova zasadil především útočník Tomáš Káňa.

Chomutov vděčí za výhru Káňovi

Neméně výraznou postavou vítězů byl brankář Miroslav Hanuljak, který ještě za otevřeného stavu tým několikrát podržel a vynikající výkon nakonec ozdobil čistým kontem.

"Musím říct, že takový hattrick chutná skvěle, ale hlavně musíme poděkovat gólmanovi Hanuljakovi, protože chytal skvěle. Ve druhé třetině chytl minimálně tři gólovky. Mně to tam pak se štěstím spadlo a vyhráli jsme, za což jsem strašně moc rád," řekl po utkání novinářům Káňa.

Chomutov jinak průběh zápasu kontroloval, dramatické utkání se ale hrálo v Liberci. Přímý souboj o vstupenku mezi českou elitu i na příští rok se rozhodl až v nervózním závěru.

Účast v extralize Tygrům vystřelil šest minut před koncem vítěznou trefou kapitán Petr Nedvěd.

Boleslav se o ligu připravila sama

Mladá Boleslav přitom zásluhou skvělých zákroků Michala Valenta držela dlouhou dobu remízu 0:0 a ve třetí třetině se dokonce zdálo, že nervózní Liberec ztrácí půdu pod nohama.

Jenže Nouza s Pabiškou své obrovské šance nedali a právě oni pak hloupými zkraty vzali Středočechům naději.

Sedm minut před koncem totiž Nouza sestřelil ostře Bulíka a dostal trest na pět minut a do konce utkání a hned na to vyhodil puk naivně ven ze třetiny přímo do hlediště Pabiška.

Liberec měl výhodu dlouhé přesilové hry pět na tři, kterou velmi rychle využil přesnou střelou Petr Nedvěd a v pokračující klasické početní výhodě pečetil libereckou záchranu Tomáš Filippi.

"Všem hráčům musím poděkovat za vítězství, za záchranu, ale na druhou stranu musím smeknout před soupeřem. Na ledě nechali všechno a v celé baráži hráli výborně. Bohužel vyhrát mohl jen jeden," přiznal po zápase trenér Liberce Pavel Hynek.

Výsledky 12. kola:

HC Olomouc - Piráti Chomutov 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. T. Káňa (D. Hruška, Kubinčák), 32. T. Káňa (Kraft, Kubinčák), 33. T. Káňa (Palin, Pulpán), 46. Kůs (Gajovský). Rozhodčí: Hodek, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:9, navíc Králík 10 min. - Sikora 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 2024.
Olomouc: Halász - Bartoň, Ondrušek, Kříž, Janáček, Valenta, Rašner, od 35. navíc Kadela, od 41. Lhotský - Rác, Kucharczyk, Kucsera - Lehečka, Herman, Selingr - Švaňhal, Diviš, Vodný - od 35. navíc Novotný, Králík, A. Jergl. Trenéři: Fiala a Tomajko.
Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, Rýgl, Trefný, Rutta, J. Stehlík - D. Hruška, T. Káňa, Kubinčák - Hřebejk, Kraft, Šagát - Důras, Sikora, Hromas - Gajovský, Račuk, Kůs. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 54. P. Nedvěd (Čakajík), 56. Filippi (Dušek, Duda). Rozhodčí: Fraňo, A. Jeřábek - Lederer, Hlavatý. Vyloučení: 5:8, navíc Nouza (M. Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 7500 (vyprodáno).
Liberec: Schwarz - Čakajík, Štich, Jánošík, Výtisk, Derner, Šimek - Duda, Nedvěd, Víšek - Bulíř, Filippi, Kudrna - Dušek, T. Urban, Kica - T. Pospíšil, Bulík, Vantuch - D. Špaček. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.
Mladá Boleslav: Valent - Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Žabka, Bohunický - Mikulík, Koudelka, Demel - Nouza, D. Výborný, L. Pabiška - Kafka, D. Vrbata, Pitule - Ondřej, Rys, Jiránek. Trenéři: F. Výborný a Slabý.