reklama

V přípravě na MS přituhuje. Kdo bude odvracet nejdelší medailový půst v historii?

Velkou šanci na šampionát v Rusku má Dominik Furch, který letos zářil v Omsku a v reprezentaci toho odchytal nejvíc. Velkou šanci na šampionát v Rusku má Dominik Furch, který letos zářil v Omsku a v reprezentaci toho odchytal nejvíc. autor: Dalibor Sosna
Čeští hokejisté budou na letošním MS bojovat o nominaci na prestižní Světový pohár i o to, aby konečně získali cenný kov. Pokud jim unikne, zažijí nejdelší medailový půst v historii. Očekávané mistrovství vypukne už za měsíc, dnes tuzemská reprezentace odstartuje šňůru devíti přípravných zápasů. V Ústí nad Labem nastoupí od 18:00 k prvnímu ze dvou duelů proti Německu.

Praha – Do letošního hokejového šampionátu v Rusku vstoupí Češi bez jásotu domácího publika, nedostatek motivace jim však nehrozí. Proč? Budou bojovat o nominaci na prestižní Světový pohár i o to, aby konečně získali cenný kov. Pokud jim unikne, zažijí nejdelší medailový půst v historii. Očekávané mistrovství vypukne už za měsíc, dnes tuzemská reprezentace odstartuje šňůru devíti přípravných zápasů.

V Ústí nad Labem nastoupí od 18:00 k prvnímu ze dvou duelů proti Německu. To povede kouč Marco Sturm, který ještě před čtyřmi lety nastupoval v zámořské NHL. Na severu Čech bude pod dozorem německých příznivců zpoza hranic.

Čeští fanoušci v utkání Euro Hockey Challenge rozhodně neuvidí tým, jenž v květnu odletí do Moskvy. Trenér Vladimír Vůjtek zatím velí jen šesti účastníkům loňského šampionátu a jednomu hráči z nominace na Světový pohár.

Tím druhým by mohl být Vladimír Sobotka, jenže nikdo neví, zda se k mužstvu vůbec připojí. "Je pořád v Rusku, už jsme dostali zprávu, že bude každou chvíli uvolněný. Jenže zdravotně to nevypadá moc dobře," přiznává Vůjtek.

Osmašedesátiletý kouč čeká i na hokejisty, kterým vrcholí klubová sezona. V hektických chvílích je nechce zatěžovat telefonáty, ale jejích počínání bedlivě sleduje.

Posily z NHL? Zatím jich moc není

V Kontinentální lize už jde jen o Jana Kováře a Tomáše Filippiho. Duo z Magnitogorsku momentálně myslí hlavně na Gagarinův pohár, o který usiluje rovněž moskevské CSKA.

Extraligové boje má za sebou Mladá Boleslav, z níž letos do národního týmu vylétlo pět hráčů. Nejvíc si zahrál bek Tomáš Voráček.

O Masarykův nyní usilují pouze tři týmy, v nichž by Vůjtek teoreticky mohl ukázat takřka na tucet bojovníků, ale pozvánku dostanou jen někteří z nich. V Plzni můžou snít o šampionátu Dominik Kubalík a Jakub Jeřábek, ve Spartě Jan Buchtele či Daniel Přibyl. Liberec, který prožívá rekordní sezonu, by mohl vyslat Radima Šimka a Michaly Birnera s Řepíkem.

Kolik hokejistů z Evropy nakonec vystoupí v Moskvě z letadla, záleží na tom, jak vyklíčí situace za oceánem. Účast přislíbili Ondřej Pavelec, Tomáš Plekanec a Jakub Nakládal. Otazník zůstává kolem Zbyňka Michálka. Volní budou rovněž Jiří Sekáč a Michal Jordán, jenže ti za sebou nemají vydařený rok.

Minimálně jedno velké jméno ještě vzejde z tlačenice o play off na Východě. Pod čarou zůstane buď Philadelphia (Jakub Voráček, Radko Gudas), Detroit (Petr Mrázek), nebo Boston (Davidové Krejčí a Pastrňák).

Další posily můžou přispěchat na pomoc po prvním kole bojů o Stanley Cup, ale do přípravy se možná nikdo další nezapojí. Martin Hanzal s Michaelem Frolíkem mají zdravotní trable a dalším pěti hráčům skončil ročník před časem.

Kdo má vrchol sezony jistý?

Ačkoliv Vladimír Vůjtek má se skládáním úspěšné mozaiky ještě hodně práce, některé dílky už objevil. Třeba Romana Červenku, z něhož udělal prozatímního kapitána. Mistrovství by nemělo minout ani obrannou dvojku Michal KempnýTomáš Kundrátek, na níž Vůjtek spoléhá celou sezonu. Do Moskvy také odletí minimálně jeden z brankářské trojice Dominik Furch, Jakub Kovář, Pavel Francouz.

Kdo z nich je na tom nejlépe, odhalí dvě klání s Němci. Poté budou následovat měření se Švýcary, Finy a Švédy. Příprava vyvrcholí 3. května duelem s Kanadou tři dny před startem šampionátu.

Už nyní se zdá, že Češi do boje nevyšlou mimořádně hvězdný tým. Vladimír Vůjtek ale ukázal, že dokáže divy i s málem. Průměrné Slováky dovedl před čtyřmi lety ke stříbru, s Českem ovládl ruský Channel One Cup navzdory kupě omluvenek. Zadaří se mu i v květnu?

Češi úspěch potřebují. Na medaili nedosáhli už třikrát v řadě. Další nezdar by znamenal nejdelší medailový půst v historii. Stejnou situaci tuzemská reprezentace zažila dvakrát, ale smutnou sérii pokaždé ukončila. A jak! V roce 2005 i o pět let později dokráčela až ke zlatu.

reklama