V Salcburku tekla i krev. Máme hráče, kteří se umí zastat, zní ze znojemské kabiny

Lukáš Caha Lukáš Caha
6. 4. 2016 6:11
Orli jsou dvě výhry od historického zisku titulu v mezinárodní EBEL lize. V úterý zostudili svého soupeře ze Salcburku, když mu před jeho vlastními fanoušky nasázeli sedm branek. Cesta k výhře však nebyla jednoduchá. Tekla i krev.
Play off mezinárodní EBEL není pro panenky. Znojemští o tom vědí své
Play off mezinárodní EBEL není pro panenky. Znojemští o tom vědí své | Foto: Rostislav Pfeffer

Salcburk - To byl zápas! Znojemští hokejisté v úterý vyloupili led bohatého Salcburku a dokonali tak obrat ve finálové sérii mezinárodní EBEL ligy. Ke zlatému zakončení již nyní pohádkové sezony jim chybí dvě výhry.

Orli roztáhli křídla a vlétli na domácí celek hned od úvodního vhazování. Zaslouženě tak v osmnácté minutě vedli už 2:0. Když pak na konci třetí dvacetiminutovky využili přesilovku pět na tři, dalo by se říci, že bylo po zápase.

"Byl to klíčový moment," přiznal trenér Jihomoravanů Jiří Režnar. "Za stavu 2:0 jsme byli druhou třetinu připraveni hrát na 0:0. Nakonec jsme jeden gól dali a jeden dostali, takže jsme to splnili."

Salcburk sice dotahoval, ale soupeř nezaostával a postupně přidával další branky. "Když to bylo 5:2, museli tu hru trochu otevřít. Proto pak v závěru napadalo tolik gólů," zdůvodňuje šestibrankovou třetí třetinu obránce Orlů Jan Lattner. Suma sumárum? 7:3 pro Znojmo!

Krev a pěsti

Oproti předchozím zápasům série rozdala dvojice sudích o poznání více trestných minut. Suma se zastavila na čísle čtyřicet osm. Diváci viděli dokonce pětici přesilovek pět proti třem. "Nepamatuji si, že bych to někdy zažil. Když ale poslali do tří Salcburk, říkali jsme si, že si musíme na ty fauly dávat pozor, že jim to ten sudí bude chtít ještě vrátit. Stalo se, ale zvládli jsme to," pochvaloval si momentálně šestadvacetiletý znojemský odchovanec.

Na ledě to opravdu jiskřilo. Krvavé zranění v obličeji si z utkání odnesl kapitán Beroun, z ledu se těžce zvedal i Fiala a utkání okořenila potyčka Nováka s Latusou. "Dostali jsme se na koně, a tak se snaží dohrávat naše nejlepší hráče," myslí si Lattner. "My ale máme v týmu kluky, kteří se umí zastat a zastrašit soupeře, aby si nedovolovali. Klíčoví hráči budou sérii rozhodovat."

V nedělním zápase ve Znojmě inkasoval tvrdý hit zase Podešva. Američan Sterling, nejtrestanější muž soutěže, vyfasoval za bodnutí špičkou hole pětiminutový trest i trest do konce utkání a musel do sprch. V úterý sice na střídačce Red Bullu stál, ale kouč Dan Ratushny jej za jeho prohřešek do hry nepustil.

Znojmo vládne i v hledišti, v pátek bude znovu vyprodáno

Nejen na ledě, ale i v hledišti mají Orli ve finále zatím převahu. Zatímco do znojemské arény se vměstná bezmála 5000 diváků, v Salcburku je vyprodáno při čísle 3200. I když fanoušků českého týmu bylo v úterý v hledišti jen padesát, s přehledem domácí dav překřičeli.

"Naši fanoušci jsou úžasní celou sezonu. Jsme rádi, že přijeli v takovém počtu do Salcburku i v úterý," řekl Lattner. Trenér Režnar jeho slova jen potvrdil: "Fanouškům děkujeme za podporu. Těšíme se na pátek a doufáme, že je naším výkonem zvedneme ze sedadel jako posledně."

Čtvrté finále je na programu v pátek od 19:40 hodin ve Znojmě a na pokladnách zbývají poslední desítky vstupenek. Není tedy pochyb o tom, že se svatostánek podaří stejně jako v neděli zaplnit do posledního místa. Dovede elektrizující atmosféra Orly k mečbolu? "Výhra v Salcburku je dobrý odrazový můstek, ale ještě to musíme dvakrát zopakovat," uzavírá Lattner.