reklama

Válka na Slovensku možná skončí. Svaz dnes jmenuje Cígera

Budoucnost slovenského hokeje už nemusí být tak nevraživá. Tamní hokejový svaz dnes oznámí jméno nového trenéra. Budoucnost slovenského hokeje už nemusí být tak nevraživá. Tamní hokejový svaz dnes oznámí jméno nového trenéra. autor: ČTK
Zdeno Cíger by se měl stát nástupcem Vladimíra Vůjtka u slovenské reprezentace. Jeho jmenování by mělo uklidnit napjatou atmosféru v tamním hokeji.

Bratislava - Konec hádek. Slovenský hokej má, zdá se, za sebou největší krizi a míří k lepším zítřkům. Po velkých hádkách a mediálních přestřelkách mezi hokejisty a hokejovým vedením by dnes měl tamní Svaz jmenovat nové vedení reprezentace a uklidnit situaci.

Slováci mají jména nového trenéra a generálního manažera oznámit dnes po poledni a favorité jsou jasní: Tým by měl po Vladimíru Vůjtkovi převzít jako trenér Zdeno Cíger, manažerem týmu by se měl stát další bývalý vynikající hokejista Robert Švehla.

"Jsem připravený postavit se k tomu čelem. Dostlal jsem čas na rozmyšlenou, ale nabídku jsem připraven přijmout," prohlásil Zdeno Cíger. A o tom, že by nabídku pracovat pro reprezentaci neodmítl, už promluvil do slovenských médií také Švehla. "Když mě výkonný výbor osloví, určitě neřeknu ne."

Cíger: Chci pomoct. Náš hokej potřebuje nastartovat

Pro slovenský hokej to znamená uklidnění velkého sporu, který rozpoutala červnová volba nového prezidenta svazu. Tu vyhrál údajně nedemokratickým způsobem staronový šéf Igor Němeček jen o třináct hlasů před Richardem Lintnerem, za nímž stála celá hokejová veřejnost (více čtěte ZDE).

Všechny hvězdy slovenského hokeje v čele s Mariánem Hossou, Mariánem Gáboríkem či Zdenem Chárou dokonce pohrozili bojkotem reprezentace.

Paradoxní je, že se ještě před několika týdny zdálo, že na jejich straně stojí Cíger. Ten totiž původní nabídku svazu údajně odmítl a řekl: "Jsem zastáncem změn Richarda Lintnera, po výhře Igora Nemečka ve volbách však slovenský hokej potřebuje kompromisy na uklidnění. To se ještě nestalo," vysvětlil Cíger a všem bylo hned jasné, co za tím stojí.

Nyní je však vše jinak a Cíger je připraven slovenskou reprezentaci po Vůjtkovi převzít. "Náš hokej potřebuje nastartovat. Musíme najít společnou cestu. Chci pomoct," uvedl Cíger na konci minulého týdne.

Jeho jmenování na pozici hlavního trenéra je podle slovenských médií hotovou záležitostí.

Práci už má i Lintner. Ideu uplatní v extralize

Pokud se tak skutečně stane, mohla by se napjatá atmosféra pod Tatrami uklidnit. Tomu nasvědčuje i nedávné jmenování Richarda Lintnera, za nímž stojí fanoušci i hokejové hvězdy, do funkce šéfa slovenské hokejové extraligy. Funkci mu nabídly samotné kluby, což je první signál k tomu, že situace na Slovensku vede ke smíru.

"Jsem si plně vědom, v jak vážné situaci se slovenský hokej nachází. Od ukončení kariéry jsem měl jediný cíl: pomoct mu. V neférové a nedemokratické volbě jsem prohrál, ale teď můžu dokázat, že moje vize a ideje fungují. Už nepůjde o diskuze, ale o naplňování mých programových cílů,“ uvedl Lintner.

Ten údajně nabídku přijal zároveň jen proto, že je slovenská extraliga na svazu zcela nezávislá, což garantuje smlouva mezi svazem a společností Pro-Hokej, jež soutěž řídí.

Cíger doufá, že teď bojkot nepřijde

"Tato smlouva mi dává významnou míru autonomie, což považuji za nejdůležitější. Jsem přesvědčený, že díky marketingu, disciplíně, profesionalitě, jasným pravidlům a nadšení můžeme ve spolupráci s fanoušky pozvednout úroveň soutěže," doufá Lintner.

Cíger, který by měl být dnes oficiálně jmenován do funkce trenéra reprezentace, dodává: "Vím, že to nebude lehké, ale jsem na to zvyklý. Věřím, že se situace teď uklidní a hráči nebudou bojkotovat národní tým."

To se ale ukáže až v příští hokejové sezoně, která vyvrcholí květnovým mistrovstvím světa v Moskvě a Petrohradu.

reklama