Sparta v derby smetla Slavii, mistrovský Zlín dál jen tápe

Aktualizováno 21. 9. 2014 20:45
Hokejisté Zlína nedokázali vybřednout z mistrovské kocoviny ani v zápase s Vítkovicemi, Sparta se chytila v derby proti Slavii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lenka Rybaříková

Praha - Výhrou 5:2 v prestižním pražském derby utnula hokejová Sparta sérii tří porážek v řadě.

Slavia přitom v 102. vzájemném zápase pražských S vedla díky brance Jana Stránského, ale Holešovičtí ještě v první třetině otočili především díky přesilovkám na 4:1 a ve zbylých dvou periodách už se zápas jen dohrával.

Nejproduktivnější muž minulé sezony Jaroslav Hlinka si připsal tři asistence a byl vyhlášen mužem zápasu, třikrát přihrával na gól i talentovaný Martin Réway. Zápas jsme sledovali živě zde.

V derby rozhodla první třetina

Slavia vlétla do zápasu po hlavě. Když nehlídaný Stránský zametl puk za bezmocného Novotného, uběhlo sotva 80 vteřin hry. Jenže místo, aby to sešívané uklidnilo, začali faulovat a hosté přesilovky trestali.

Klimek  využil pohotově odrazu kotouče a vyrovnal na 1:1. V 8. minutě už hosté vedli, když si přihrávku Přibyla srazil do brány Sklenář. O tři minuty později využil početní výhodu Polášek, na skóre 4:1 zvýšil ve dvojnásobné přesilovce Hlinka a vyhnal Furcha z brány, opačným směrem putoval Svoboda.

První třetina tedy v podstatě rozhodla. Hrbas ve druhém dějství zvýšil na 5:1, a tak snížení Sklenáře po zaváhání Ďalogy před brankou nemělo žádnou váhu. Po druhé přestávce už jen sparťané nechávali vyniknout Svobodu. Vychytal sóla Volka i Hlinky.

Zlín znovu nezískal ani bod

Čtvrtý zápas, čtvrtá porážka. Takhle krušná je mistrovská kocovina hokejového Zlína, který ani v nedělním pátém kole extraligy nedokázal získat první bod v sezoně.

Petr Čajánek a spol podlehli na ledě Vítkovic 2:3. Vítěznou branku vstřelil v 50. minutě v přesilovce Petr Šenkeřík tvrdou ranou od modré.

Zlín přitom nebyl v utkání výrazně horší, pouze neustále tahal za kratší konec provazu a i když v poslední minutě doslova zavřel Vítkovické před jejich bránou, kýženého vyrovnání se nakonec nedočkal.

"Kdybychom dnes měli větší potenci, na body jsme dosáhli. Herně to nevypadá nejhůř, ale od zápasu v Olomouci, který jsme prohospodařili, se nemůžeme chytit. Někteří hráči začali hrát, co po nich nechceme," uvedl po utkání asistent trenéra PSG Vlacha Juraj Jurík.

Litvínov drží skvělou sérii

Naprostou opačný vstup do sezony zažívá Litvínov, který v neděli smetl Kometu Brno 6:1 a vyhrál i pátý zápas v ročníku.

Hned čtyřmi body se na vítězství Vervy podílel veterán Martin Ručinský, který jednu branku vstřelil a na další tři kolegům přihrál. Za hosty se trefil pouze kanonýr Petr Ton.

Litvínov, který na jaře hrál v extralize o udržení, má nyní na kontě pět výher, třináct bodů, 21 vstřelených branek a jen osm obdržených gólů. Ve všech těchto statistikách zatím soutěži kraluje.

Plzeň rozstřílela Mladou Boleslav

Dobrými výkony se v úvodu nové sezony extraligy prezentuje nováček z Mladé Boleslavi, na ledě plzeňských Indiánů to ale Bruslařský klub nepotvrdil.

Západočeši totiž vzájemný duel vyhráli stejně jako Litvínov poměrem 6:1. Třemi body se na tomto vítězství podílel Jakub Lev.Na druhé straně se naopak vůbec neprosadil nejproduktivnější muž Boleslavi Michal Broš, čestný úspěch zaznamenal poslední brankou v utkání Tomáš Klimenta.

Karlovy Vary zabraly i podruhé

Kandidátem na extraligový tým víkendu se v neděli naopak stali hokejisté Karlových Varů, kteří po vítězství nad Spartou doma přehráli i do té doby druhý tým tabulky, hradecký Mountfield.

Energie nad Východočechy zvítězila 2:1, obě branky domácích orámovaly přestávku po první třetině: v devatenácté minutě se ze skrumáže trefil Vojtěch Tomeček, dvě minuty po pauze pak nádhernou kombinaci do prázdné branky zakončil Roman Pšurný. Za hosty dokázal v 54. minutě pouze snížit Jaroslav Kudrna, aktuálně druhý nejproduktivnější muž extraligy.

"My jsme se hledali v tom, zda jsme dnes schopní předvést stejně kvalitní výkon jako proti Spartě. Musím pochválit kluky, že šli na krev a předvedli týmovou práci. My jinak body získávat nebudeme," prohlásil po zápase kouč domácích Karel Mlejnek.

Třinec vynuloval Liberec

Roli favorita zvládl na severu Čech Třinec, který přehrál Liberec 3:0. Čisté konto si v brance hostí připsal Šimon Hrubec, osmý bod v pěti zápasech zaznamenal navrátilec z KHL Zbyněk Irgl.

První a tedy vítěznou branku ovšem vstřelil ve 32. minutě Vladimír Dravecký, který využil sílící tlak Ocelářů a doklepl do branky střelu Rostislava Klesly.

Největší šanci domácích na vyrovnání měl ve 47. Tomáš Bulík, ale Hrubec jej vychytal a vzápětí na druhé straně skóroval již zmínění Irgl. Poslední trefu Třince pak přidal v 53. minutě Vladimír Roth.

"Bylo to velmi těžké a úporné utkání. Myslím, že naprosto vyrovnané, šance byly na obou stranách. Tahalo se to, dlouho to bylo o jednu branku. My jsme byli šťastnější v koncovce," uvedl kouč vítězů Jiří Kalous.

Pardubice udolaly Olomouc

Snadnou kořistí měla být pro Pardubice hokejová Olomouc, ale "kohouti i na východě Čech podali srdnatý výkon a ještě tři minuty před koncem drželi stav 1:1.

Pak ale rychlý brejk Pardubic proměnil Lukáš Radil a Hanáci už se na obrat nezmohli. Mora navíc v poslední minutě ještě inkasovala do prázdné branky, kterou trefil opět Radil.

"Pardubice měly místy drtivou převahu, hrály čtyři přesilovky a jasně nás přestřílely. Po našem gólu na začátku druhé třetiny se síly srovnaly. Trápí nás nedostatek střelby, hlavně v přesilovkách. Dnes jsme měli na to, abychom si alespoň jeden bod odvezli," uvedl po zápase kouč Olomouce Jiří Dopita.

5. kolo hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. V. Tomeček, 22. R. Pšurný (Skuhravý) - 54. Kudrna (Slovák). Rozhodčí: Šindler, Souček - Gerát, Hynek. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 2863.

Karlovy Vary: Habal - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Deyl, T. Dvořák - Duda, Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Balán, R. Pšurný - V. Tomeček, Skuhravý, Štals - Gorčík, R. Hruška, Heizer. Trenéři: Mlejnek, Kverka st. a Kněžický.

Hradec Králové: Kantor - Slovák, Frühauf, Jank, P. Mikuš, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Kukumberg, Pospíšil - Skokan, T. Knotek, Červený - P. Beránek, Nedvídek, Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Vítkovice Steel - PSG Zlín 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Svačina (Zíb, Roman), 31. Huna (Roman, Svačina), 50. Šenkeřík (Burger) - 15. Leška (Balaštík, Žižka), 53. Tesařík (Holík, O. Veselý). Rozhodčí: Homola, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 5209.

Vítkovice: Šindelář - Šenkeřík, Stehlík, Zíb, Klok, Čerešňák, Štencel - Olesz, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, E. Němec, Kolouch - Vandas, M. Hlinka, P. Zdráhal (23. Šedivý). Trenéři: Oremus a Šimíček.

Zlín: Horčička - Marušák, Valenta, Matějíček, Žižka, Tesařík, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Roman Vlach, Kubiš - Okál, Fořt, Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurík.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Olomouc 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. Čáslava (M. Špaček), 57. Radil (Tybor, Nahodil), 60. Radil (Čáslava) - 21. Cibák (Rác). Rozhodčí: Hradil, Šír - Kis, Lučan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 7624.

Pardubice: Halász - Čáslava, Píša, Ščotka, Benák, Kočí, Gregorc, Havlík - P. Sýkora, T. Zohorna, Semorád - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, M. Špaček, Starý - Kaut, Cetkovský, Voženílek. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Olomouc: Vošvrda - Staněk, Houdek, Vyrůbalík, Bartoň, Rašner, Majeský, Škůrek - Hrňa, Patera, Diviš - Rác, Marosz, Cibák - Pekr, Matai, Laš - Jergl, Zuzin, Buc. Trenéři: Fiala a Dopita.

Bílí Tygři Liberec - HC Oceláři Třinec 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 31. Dravecký (Klesla, Orsava), 48. Irgl (Roth, Polanský), 53. Roth (Orsava, Dravecký). Rozhodčí: Hribik, Smitka - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 4259.

Liberec: Lašák - Škoula, Šimek, Gřegořek, Derner, Vitásek, Voráček - Bartek, Vampola, Krenželok - Bakoš, Filippi, Bulíř - Valský, Bulík, P. Jelínek - K. Jass, Jonák. Trenéři: Hynek, M. Černý a Láska.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Nosek, M. Doudera, Galvas, Linhart, Trončinský - Kreps, Plíhal, Žejdl - Irgl, Polanský, Adamský - Dravecký, Matuš, Orsava - Chmielewski, Kindl, Cienciala. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 2. Lukeš (Kubát, Ručinský), 26. Jánský (Ručinský), 32. Ručinský (Hübl), 44. Martynek (Ručinský), 51. Šrámek (Gula, Sklenička), 53. Jánský (Lukeš, Hübl) - 4. Ton (Kempný). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:9, navíc L. Čermák (Brno) 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 5351.

Litvínov: Francouz - Gula, Kubát, Pavlík, Sklenička, Chaloupka, Zeman - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Brno: Čiliak (44. Falter) - Kuboš, Hanzlík, Kováčik, Kempný, Ptáček, König - Ton, Ostřížek, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - H. Zohorna, L. Čermák, J. Svoboda - P. Mrázek, Raška, Vondráček. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

HC Slavia Praha - HC Sparta Praha 2:5 (1:4, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Stránský (Klhůfek), 39. Sklenář - 5. Klimek (J. Hlinka, Réway), 8. Přibyl, 11. Polášek (Réway, J. Hlinka), 19. J. Hlinka (Polášek, Réway), 27. Hrbas (Forman, Volek). Rozhodčí: Pešina, Turčan - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 9:8, navíc Furch (Slavia) 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 7126.

Slavia: Furch (19. A. Svoboda) - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, J. Novák, Štich, od 21. navíc Beňovič - Bednář, Vas, Tomica - Stránský, Klhůfek, Sklenář - M. Čermák, Babka, Micka - Tomek, Andres, Poletín. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

Sparta: F. Novotný - Ďaloga, Barinka, Polášek, Piskáček, J. Mikuš, Pilař - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Klimek - Sabolič, Přibyl, Cingel - Forman, Volek, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.