Jakub Šafránek Jakub Šafránek, yac
11. 10. 2009 19:35
Slavia - Karlovy Vary 0:3, Pardubice - Sparta 3:2
Ve slávistickém Edenu diváci viděli reprízu loňského finále.
Ve slávistickém Edenu diváci viděli reprízu loňského finále. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Úřadující mistr z Karlových Varů dokázal uspět v 15. kole hokejové extraligy na ledě Slavie a oplatit tak Růžičkovu výběru prohru z úvodu sezony.

Energie se po dvou brankách Václava Pletky a jednom gólu Jana Košťála radovala z vítězství 3:0. Karlovy Vary si připsaly druhou výhru za sebou a odlepují se ze spodku extraligové tabulky.

Úvodní branku utkání vstřelili Západočeši ve čtrnácté minutě v jedné z mála velkých příležitostí hostů po pěkné akci Skuhravého, který si pohrál s domácí obranou a předložil puk zcela volnému Pletkovi, jenž se zakončením neměl problém.

Hned o minutu na druhé straně trefil Tomáš Žižka nenápadnou střelou tyč Sáblíkovy branky. Další větší příležitosti v první části dnes pozorná karlovarská obrana nepřipustila.

Ve druhé třetině viděli diváci v Edenu několik dobrých šancí, ale radovali se opět jen Vary. Lukáš Pech opět obalamutil domácí obranu, nahrál Košťálovi, který střelou bez přípravy propálil Slipčenka.

Také ve třetí části přidala Energie jednu branku, trefil se opět Pletka, který se prosadil ze skrumáže před Slipčenkem. Gól musel ještě ověřovat rozhodčí u videa.

Další gól už na Slavii nepadl a Vary se tak radují z páté tříbodové výhry v ročníku.

Vítkovice se znovu posunuly do čela tabulky

Před patnáctým kolem druhý tým tabulky Víktovice ve svém zápase s Libercem nezaváhal a vyhrál 4:1. O góly se postarali Yorick Treille, Vladimír Sičák, Petr Hubáček a Viktor Ujčík. Jedinou branku hostů vstřelil Jiří Moravec.

14. Kometa Brno 6

Nevyhrál naopak třetí nejlepší tým soutěže Třinec, který nepotvrdil výhru nad Slavií z minulého kola a podlehl Českým Budějovicím 2:4.

Pěkné utkání nabídlo mnoho šancí i tvrdých soubojů, nakonec se ale z výhry radovali domácí. Góly Mountfieldu vstřelili Hudec, Gulaš a dvěma zásahy Sailer, za Třinec se prosadili Kohn a Tomas.

Vítkovice se díky výhře nad Libercem posunuly do čela tabulky, neboť dosud vedoucí Zlín dokázal uspět na ledě Mladé Boleslavi pouze v prodloužení, a je tedy o skóre horší.

Jedním z rozhodujících momentů utkání v Boleslavi bylo oslabení za vyloučení Galvase ve druhé třetině, v němž "Berani" vstřelili dva góly.

První z nich vstřelil Filip Čech, k němuž se odrazila střela Kasíka a útočník PSG po samostatném úniku prostřelil Schwarze. Jen o minutu později už vedli Zlínští o dvě branky, když se trefil Petr Leška nad lapačku domácího gólmana.

Boleslav dokázala o chvíli později snížit, když po velkém zmatku před brankou Sedláčka skóroval Lukáš Pabiška. Ve třetí třetině navíc srovnala na 3:3 po elegentím provedení trestného střílení Richarda Krále.

Zlín ale nečekané srovnání na kolena nesrazilo a Balaštíkovou střelou k tyčce se znovu dostal do vedení. Jenže domácí Moravanům všechny body přenechat nechtěli.

Minutu a půl před koncem se totiž střelou o tyč trefil od modré Jaroslav Kasík a v Boleslavi se muselo prodlužovat.

V prodloužení měli hosté možnost hrát dvě přesilovky a druhou z nich také dokázali využít. Trefil se Nosek, a Zlín si tak odváží ze Středních Čech druhý bod za výhru 5:4.

V souboji ze dna tabulky uspěl Litvínov nad Kometou

Kometa Brno nepotvrdila v utkání s předposledním Litvínovem zlepšenou formu a podlehla "Chemikům" na domácím kluzišti 1:3.

Moravané v zápase dokonce vedli, avšak Litvínov ve druhé třetině Jánským srovnal a ve třetí o svém vítězství rozhodl brankami Hübla a znovu Jánského.

Kometa už se v závěru na tlak nezmohla a za nespokojeného pískotu diváků si připsala třináctou prohru v sezoně.

Nepříliš dobré výkony v nové sezoně předvádí také Kladno, které v neděli na domácím ledě podlehlo Plzni 0:3. Domácí sice byli v první části aktivnější, nicméně do vedení šli brankou Tvrdíka Západočeši.

Plzeň navíc hned v úvodu druhé třetiny přidala Kracíkem další gól, kterého v přesilovce před poloprázdnou brankou našel Vampola.

Třetí gól přidali Plzeňští hostů dvě minuty před druhou sirénou dokonce v oslabení, kdy ujel kapitán Martin Straka, jenž střelou nad vyrážečku zvýšil už na tříbrankový rozdíl, který vydržel až do závěru zápasu.

Spartu v Pardubicích srazily vlastní přesilovky

Tři body za výhru v základní hrací době si připsaly také Pardubice, jež si poradily na vlastním ledě s pražskou Spartou.

Hosté sice vedli nenápadným gólem Martina Ručinského, avšak Pardubice dokázaly ještě v první třetině srovnat, když puk bruslí dopravil do Cháberovy branky Libor Pivko. Podle sudích u videa ovšem nešlo o kop úmyslný.

Sparta hrála nejlépe ve druhé třetině, ale domácí podržel brankář Dominik Hašek a výborná hra v oslabení. V přesilovkách Pražanů totiž "Perníkáři" vstřelili dvě branky.

O rozhodující momenty utkání se postarali po samostatném úniku Petr Sýkora a pohotovou střelou Jan Starý. Sparta ještě stačila ve třetí části snížit, nicméně gól Davida Výborného byl posledním v utkání.

V poslední minutě navíc měli domácí šanci ještě zvýšit, ale nájezd ve třech na prázdnou branku se jim moc nevyvedl, a Sparta tak měla ještě šanci utkání zdramatizovat.

To se ovšem nestalo, a Pardubice tudíž slaví druhou výhru nad holešovickým týmem v sezoně.

Všechna utkání jsme sledovali ŽIVĚ zde

15. kolo hokejové extraligy:

HC Mountfield České Budějovice - HC Oceláři Třinec 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Sailer (Gulaš, Vak), 9. M. Hudec (Melichar, Mikeska), 29. Sailer (Gřegořek, Gulaš), 46. Gulaš (Vak, Gřegořek) - 7. Tomas (Bonk, V. Polák), 21. Kohn (Polanský). Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Kis, Pavlovič. Vyloučení: 8:7. Využití: 3:0. Diváci: 4409.

České Budějovice: Turek - Ptáček, Gřegořek, Snopek, Melichar, Macháček, Vydarený, Poživil - Gulaš, Vak, Sailer - L. Květoň, Mikeska, Melichárek - M. Hudec, Mertl, Veselý - Šimánek, Červený, Kotrla. Trenéři: Tlačil, Kupka a Gula.

Třinec: Hamerlík - Zíb, Hrabal, Seman, Malec, Výtisk, Cartelli, Lojek, Andersons - Kohn, Polanský, M. Růžička - D. Květoň, Peterek, Martynek - Tomas, Bonk, V. Polák - Hampl, Kanko, Pospíšil. Trenéři: Marek a Kopřiva.

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Pletka (Skuhravý, Kumstát), 32. Košťal (Pech, Dej), 43. Pletka (Skuhravý, Košťál). Rozhodčí: Fraňo, Jebavý - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:9. Využití: 0:1. Diváci: 4087.

Slavia: Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Roth, Kolařík, Drtina, Žižka, Špelda - D. Hruška, Beránek, Doležal - Branda, Červenka, Sklenář - P. Jelínek, V. Růžička ml., Vondrka - Micka, M. Čermák, Endál. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Karlovy Vary: Sáblík - Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Tribuncovs, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Pletka - Melenovský, Kristek, Hluchý - Dej, Pech, Košťál - Zucker, Kuběna, Zaťovič. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

HC Kometa Brno - HC Benzina Litvínov 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. Šindel (J. Novák, Erat) - 30. Jánský (Jenáček), 49. V. Hübl (Jenáček), 53. Lukeš (Jánský, Reichel). Rozhodčí: Mikula, Šír - Gebauer, Poruba. Vyloučení: 6:6. Vyoužití: 1:1. Diváci: 7100.

Sestavy

Brno: Trvaj - Richter, Bičánek, Novák, Ovčačík, Houdek, Vyrůbalík - Erat, Dopita, Klimtl - Šindel, Huml, Ludvík - Bourret, Pucher, R. Dlouhý - J. Svoboda, R. Procházka, Brabenec. Trenéři: Pazourek a Baďouček.

Litvínov: J. Hübl - Kroupa, Pilař, Švarný, Gureň, Punčochář, Skuhrovec - Jánský, Reichel, Lukeš - J. Černý, V. Hübl, Jenáček - Kubinčák, Trávníček, Gerhát - Majdan, Bojer, Vopat. Trenéři: Kučera a Šlégr.

Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. Treille (R. Hruška, Rehák), 26. Sičák (Kvapil, Klimek), 44. Ujčík (Svačina), 46. Hubáček (Stehlík) - 25. Moravec (Podkonický). Rozhodčí: Grečko (SR), Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5950.

Vítkovice: Štěpánek - Rehák, Trnka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Voráček - Kvapil, Burger, Hubáček - Treille, Štefanka, Varaďa - Ujčík, Vrána, Svačina - Klimek, R. Hruška, Szturc. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Liberec: Leinonen - DeSantis, Hunkes, Rýgl, Jareš, Moravec, Derner, Pavlů, Čakajík - Klimenta, P. Nedvěd, Hlaváč - Bartovič, Kašpařík, V. Nedorost - Packard, Podkonický, Víšek - Špaček, Plodek, Vantuch. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

HC Geus Okna Kladno - HC Plzeň 1929 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Tvrdík (Vampola), 22. Kracík (Tvrdík, Vampola), 38. Straka (Jeřábek). Rozhodčí: Pešina, Souček - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3266.

Kladno: Kopřiva - V. Kameš, Šmach, Mudroch, Trončinský, J. Dlouhý, D. Růžička - Martin Procházka, Patera, Tomajko - Diviš, Čurilla, Bělohlav - Bílek, Kalla, Frolík - Eberle, Stieler, Kuchler. Trenéři: Müller a Kasík.

Plzeň: Salfický - Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda - Bombersback, Straka, Vlasák - Vampola, Kracík, Matějovský - Scofield, Jan Kovář, Tvrdík - Adamský, Heřman, Dvořák. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.

BK Mladá Boleslav - PSG Zlín 4:5 v prodl. (1:1, 1:2, 2:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Boháč (Bahenský, T. Sýkora), 37. Pabiška (Lehikoinen), 43. R. Král z trest. střílení, 59. J. Kasík (Žabka) - 5. Galvas (Balaštík, Leška), 33. M. Čech, 34. Leška (Balaštík), 46. Balaštík (Nosek), 65. Nosek. Rozhodčí: R. Svoboda, Šindler - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 10:9, navíc Scharz (M. Boleslav) 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 0:2. Diváci: 3860.

Mladá Boleslav: Schwarz - Žabka, J. Kasík, Šterbák, Duben, Čížek, Jiruš, Lehikoinen - Pabiška, R. Král, Sup - Bahenský, T. Sýkora, Boháč - Macho, Šagát, Fabuš - Gajovský, Vrbata, Handlovský. Trenéři: V. Čermák a Šejba.

Zlín: Sedláček - Hamrlík, Galvas, Nosek, Svrček, Linhart, Míka, Bořuta, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, Kollár, Rachůnek - Kubiš, Roman Vlach, Sivák - Záhorovský, Balán, M. Čech. Trenéři: Venera a Rost. Vlach.

HC Eaton Pardubice - HC Sparta Praha 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 18. Pivko (Zohorna, Havíř), 38. P. Sýkora (Špirko), 44. Starý (Koukal, Zohorna) - 3. Ručinský (Látal), 52. D. Výborný (Vykoukal, Hlinka). Rozhodčí: Minář, R. Polák - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:7, navíc Ručinský (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 10.095.

Pardubice: Hašek - Kočí, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Jillson, Šeda - P. Sýkora, Špirko, Pivko - Zohorna, Koukal, Starý - Cetkovský, Kousal, Somík - Klejna, Semorád, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Sparta: Chábera - Vykoukal, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec, J. Mrázek - Ton, Broš, Podlešák - D. Výborný, Hlinka, Netík - Látal, Langhammer, Ručinský - Hromas, Krätzer, Koreis. Trenéři: Hynek a F. Výborný.