1. 2. 2010 6:00
Zápas s nejvyšším počtem trestů skončil fraškou
Radost hokejistů Zlína
Radost hokejistů Zlína | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - 439 trestných minut. Tolik trestných minut padlo v zápase 46. kola hokejové extraligy mezi Zlínem a Spartou, který skončil 4:1 pro domácí.

Hráči obou týmů tak "ve spolupráci" s hlavními rozhodčími Polákem a Šírem vytvořili absolutní rekord nejen české, ale i československé historie nejvyšší soutěže.

"Jako trenér jsem podobné utkání nezažil. Je škoda, že se to tak zvrhlo, lidi chtějí chodit na hokej," nechal se po zápase slyšet trenér domácích Zdeněk Venera.

"Myslel jsem si, že už jsem v hokeji zažil hodně a nic mě nemůže překvapit, ale vidím, že pořád jsou nové zkušenosti. Pro český hokej to byla ostuda," řekl na pozápasové tiskové konferenci asistent trenéra Sparty Miloš Holaň.

Na tresty nestačily ani kolonky

Časoměřičům nestačily v zápise ani kolonky na vyplňování trestů, museli si vypomoci na druhé straně. Rozhodčí navíc na popsání trestů a zranění museli využít dvou příloh.

Udělili 22 nižších trestů (44 minut), dva desetiminutové (20), čtrnáct na 5 minut + do konce utkání (350) a jeden trest ve hře (25).

Ze 439 trestných minut jich 234 bylo uděleno domácímu týmu. V tomto zápase tak Zlínští nabrali více než třetinu svého dosavadního počtu trestných minut v sezoně.

Proč ale vůbec k rekordnímu zápisu do historie došlo, o tom oba trenéři nechtěli příliš mluvit. Především kvůli tomu, že se v den utkání nemohou vyjadřovat k výkonu hlavních rozhodčích.

"Nerad bych to rozebíral hned po zápase, potřebujeme se v klidu podívat na video. Nemá cenu dělat unáhlené závěry. Hosté byli možná podráždění, že rychle prohrávali," poukázal Venera na fakt, že Zlín už v 8. minutě vedl 3:0. Podobně mluvil i Holaň.

Problém zažehla pomsta za pomstu

Klíčovým momentem ale nebyly tři brzké branky do sítě Sparty. Tím byla situace z 15. minuty.

Také Sparta doufala, že se konečně vrátí na vítěznou vlnu.
Také Sparta doufala, že se konečně vrátí na vítěznou vlnu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Útočník Zlína Vlach, který ve 2. minutě otevřel skóre, narazil hlavou na mantinel forvarda soupeře Hromase. Toho se rozhodl pomstít jeho spoluhráč z útoku Hrdel, okamžitě se na o hlavu menšího Vlacha vrhnul a častoval ho jedním úderem za druhým.

Výsledek? Vlachovi byl udělen trest na 2+10 minut, Hrdel dostal pětiminutový trest a odešel předčasně do kabin. Ještě mezi střídačkami se po sobě oháněli hokejkami se zlínským obráncem Švrčkem, který chtěl pomstít Vlacha.

Ten totiž musel odjet do nemocnice, protože mu Hrdel při potyčce vykloubil rameno. "Uvidíme, jestli do konce sezony ještě nastoupí. Věřím, že stihne aspoň play off," nastínil Vlachův zdravotní stav Venera.

Neuběhla však ani minuta hry a Švrček Hrdela do kabin následoval. Svou zlost si vybil na obránci Hanzlíkovi, jehož udeřil do hlavy.

Vyhecovaná atmosféra dvou znepřátelených fanouškovských táborů (v posledních čtyřech play off se proti sobě oba týmy postavily třikrát) se přenesla na led a uklidnit emoce nepomohla ani přestávka.

Kučný nechal rovzpomenout na kauzu Balaštík

V 25. minutě se strhla další mela, v níž hlavní roli hráli zlínský bek Linhart a útočník Sparty Podlešák. Za vzájemný pěstní souboj šli oba do kabin. Se závěrečnou sirénou si pak u mantinelu vyšlápl sparťanský útočník Koreis na Bořutu, za což mu byl udělen trest 2+10.

To však byla jen pouhá předehra toho, co se stalo ve 42. minutě. Do sebe se totiž pustily kompletní pětky. Na jedné straně Balán, Galvas, Köhler, Kučný a Sivák, na druhé Hanzlík, Hromas, Philipp, Ton a Výborný.

Všichni dostali také trest 5+DKU, navíc Kučnému byl udělen trest ve hře. Poté, co jej čárový rozhodčí rozdělil od "partnera v bitce" Výborného, se nechal vyprovokovat a sparťanského kapitána knokautoval.

Zlínský obránce, který dosud patřil s 12 trestnými minutami k nejslušnějším hráčům tohoto ročníku extraligy, si tak do kolonky trestů připsal dalších 50 minut.

Tímto zákrokem navíc nechal vzpomenout na situaci z letního Tipsport Cupu, kdy vítkovický obránce Stehlík obdobně poslal k zemi zlínského kapitána Balaštíka a Zlín kvůli tomu dlouhou dobu zvažoval na Stehlíka podat žalobu kvůli ublížení na zdraví.

Sparta měla na střídačce jen dva hráče do pole

Ke kuriozní situaci pak došlo o tři minuty později. Rozhodčí vyloučili další dva hráče Sparty, a protože z původní dvacetičlenné soupisky jich deset sedělo na trestné lavici či v kabině a útočník Langhammer se zranil, měli trenéři k dispozici devět hráčů. Dva brankáře, čtyři obránce a tři útočníky.

Domácí Sparta mohla skórovat již ve druhé třetině. Jejich šanci ale zničil video-rozhodčí, který branku neuznal. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Při pohledu na lavičku Sparty se tak nabízel zajímavý pohled. Vedle realizačního týmu na ní seděl jen náhradní brankář a dva obránci. Ze zlínského fanouškovského sektoru se proto začal ozývat pokřik: "Kde máte hráče?"

Aby ušetřili trenéři Sparty svým útočníkům síly, museli si vzít time-out. A při něm jim vysvětlili, že už nemá cenu se hnát za vyrovnáním.

Až do konce zápasu tak byl na ledě k vidění těžko uvěřitelný a extraligy nedůstojný obrázek. Hráči Sparty si v poslední desetiminutovce mezi sebou v obranném pásmu předávali puk, aniž by je kdokoliv ze Zlínských napadal.

Rozhodčí sice měli podle pravidel střídačku Sparty vyloučit za zdržování hry, neučinili tak však proto, že by mohlo dojít k předčasnému ukončení zápasu.

"Posledních šest minut byla připuštěna pasivní hra, aby se utkání dohrálo," znělo prohlášení rozhodčích v zápisu o utkání.