Velký čtvrtek v NHL aneb Večer českých kanonýrů

Sport Sport, Red Spo
5. 12. 2008 8:03
Hanzal dal hattrick, Eliáš, Hudler a Sýkora 2 góly
Martin Hanzal se raduje ze svého druhého gólu do sítě torontského Toskaly. Na začátku druhé třetiny přidal třetí. | Foto: Reuters

Glendale - To, co předvedli čeští útočníci v nabitém čtvrteční programu NHL, se příliš často nevidí. Hrálo se hned deset zápasů a Češi většinou své soupeře ani trochu nešetřili a nadělovali góly po nůších.

Útočník Phoenixu Martin Hanzal ještě nikdy v jednom utkání nevstřelil dva góly a za celou dosavadní sezonu se trefil dohromady jen třikrát. Nyní se v domácím utkání proti Torontu  blýsknul hattrickem za 21 minut.

Ve 3. minutě otevřel skóre zápasu a ve 13. minutě dával na 2:1.  Po přestávce mu na zkompletování hattricku stačilo pouhých 27 vteřin. Phoenix poslal do vedení 3:2. Ovšem i na tuto jeho branku Toronto zareagovalo gólem. Třetí třetina však patřila výhradně Kojotům, kteří nakonec Javorové listy vyprovodili porážkou 6:3.

„Bylo to nádherné. V NHL jsem ještě nikdy nedal dva góly a teď vstřelím hattrick. Jsem neskutečně šťastný a tuhle hru jsem si opravdu užil," rozplýval se nadšením podle oficiálních stránek Kojotů Martin Hanzal.

Když se ho reportéři ptali, zda už někdy tři góly za utkání vstřelil, vylovil z paměti, že kdysi v české juniorské lize, nicméně podrobnosti si nemohl vybavit.

„Bylo to už dávno. Ani si už nevzpomenu, kdy přesně to bylo, abych byl upřímný."

Ďábelský kousek Eliáše a další velké chvilky Čechů

Patrik Eliáš (vlevo) se raduje ze vstřelení branky.
Patrik Eliáš (vlevo) se raduje ze vstřelení branky. | Foto: Reuters

Parádní kousek se povedl také  útočníkovi New Jersey Patriku Eliášovi, když  na poslední chvíli otočil duel ve Philadelphii. Pouhou minutu a půl před koncem vyrovnal na 2:2 a v čase 2:46 rozhodl v prodloužení o  výhře Ďáblů 3:2.

A jdeme dál. Detroit prohrával doma s Vancouverem od 2. minuty 0:1. Jenže pak jeho útočník  Jiří Hudler předvedl dva góly za pět minut a první část Rudá křídla vyhrála 2:1. Následovala nekonečná přetahovaná, kterou nakonec domácí  opanovali v poměru 6:5.

Tím však  výčet českých úspěchů nekončí. Pittsburghský útočník Petr Sýkora načínal gólem první i druhou třetinu  a pomohl k výhře Tučňáků na ledě Caroliny 5:2.

„Jen" jednou se do branky soupeře trefili David Krejčí, jenž pomohl Bostonu k výhře na ledě Tampy Bay, Aleš Kotalík z Buffala, jenž jako jediný dokázal v zápase na Floridě překonat náhradníka Tomáše Vokouna, Craiga Andersona a pouze korigoval stav na konečných 2:1 pro floridské Pantery a montrealský veterán Robert Lang, který pomohl k ostudnému výprasku newyorských Jezdců v poměru 6:2.

Montreal - NY Rangers 6:2 (3:0, 1:2, 2:0)
Branky: 10. Andrej Kosticyn, 11. Begin, 18. Tanguay (Hamrlík), 24. Lapierre, 41. Lang, 60. Agostini - 34. Näslund, 39. Dawes

Philadelphia - New Jersey 2:3 PP (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 27. Timonen, 56. Upshall - 59. a 63. Eliáš, 38. Parise

Carolina - Pittsburgh 2:5 (0:2, 2:3, 0:0)
Branky: 23. Tuomo Ruutu (Melichar), 36. Cullen - 11. a 22. Sýkora, 13. Dupuis, 27. Šatan, 39. Fedotěnko

Washington - NY Islanders 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)
Branky: 12. Ovečkin, 14. Viktor Kozlov, 47. Brashear, 57. Fehr, 60. Bäckström - 20. Streit, 34. Hunter

Florida - Buffalo 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 36. Campbell (Frolík), 37. Ballard (Dvořák) - 52. Kotalík (Špaček)

Tampa Bay - Boston 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 2. St. Louis - 33. a 60. Kessel, 49. Krejčí

Detroit - Vancouver 6:5 (2:1, 1:2, 3:2)
Branky: 6. a 11. Hudler, 30. a 47. Cleary, 44. Meech, 45. Lidström - 2. Pyatt, 22. Wellwood, 25. Raymond, 49. Henrik Sedin, 59. Burrows

Nashville - Colorado 3:2 (3:2, 0:0, 0:0)
Branky: 6. Fiddler, 13. Weber, 20. Legwand - 10. Smyth (Hejduk), 17. Wolski

Phoenix - Toronto 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)
Branky: 3., 13. a 21. Hanzal (na třetí Zbyněk Michálek), 46. a 55. Reinprecht, 57. Fedoruk - 4. a 15. Ponikarovskij, 35. Blake

San Jose - Columbus 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 35. Marleau, 41. Roenick, 48. Thornton - 17. Nash (Hejda), 44. Modin