Veterán Dvořák úřaduje, Carolina díky němu vyhrála

7. 10. 2013 8:25
Český útočník Radek Dvořák rozhodl v nedělním utkání NHL svým druhým gólem v sezoně o výhře Caroliny 2:1 nad Philadelphií.
Vítězný gól Radka Dvořáka do sítě Philadelphie

New York - Český útočník Radek Dvořák rozhodl v nedělním utkání NHL svým druhým gólem v sezoně o výhře Caroliny 2:1 nad Philadelphií. Šestatřicetiletý hokejista, který získal smlouvu teprve dva dny před startem soutěže, byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Zkušený Dvořák, který má v NHL odehráno 1202 zápasů, musel o místo v sestavě Hurricanes bojovat v přípravném kempu. "Bral jsem to jako výzvu. Když mi poprvé zavolali, byl jsem z toho nadšený. Vím, co umím a co je potřeba dělat každý trénink i zápas. Ale jsou za námi teprve dvě utkání. Pořád musíme tvrdě makat na detailech," uvedl po utkání český hráč.

Dvořák nedal Masonovi šanci

Na mysli měl i minulý zápas s Detroitem, v němž Carolina prohospodařila ve třetí třetině dvoubrankový náskok. I v souboji s Flyers přišla v úvodu prostřední části o vedení 1:0, ale poslední slovo měl Dvořák: v mezikruží zachytil chybnou rozehrávku soupeře a přesnou střelou nad lapačku brankáře Stevea Masona rozhodl.

"Ze zápasu s Detroitem jsme se poučili. Dostali jsme vyrovnávací branku pár sekund (17) před koncem třetí třetiny, prohráli v prodloužení a to zabolelo. Ale na druhou stranu to už bylo za námi. Museli jsme se zlepšit a to jsme dneska udělali. Je skvělé, že jsme to tentokrát udrželi a vyhráli," uvedl.

V součtu s loňskou sezonou dal šest gólů v posledních 11 utkáních. "Je to hezké. Celou kariéru je má hra založena na bruslení a střelbě, tak se toho držím," řekl Dvořák, který skóroval v obou úvodních zápasech. Jeho význam pro tým vyzdvihl trenér Caroliny Kirk Mueller.

Kouč Caroliny si myslí, že Dvořák dozrál

"Dozrál. Jeho hokejová dlouhověkost je z velké části dána tím, že se přizpůsobil hře a stal se typem hráče, který hraje dobře směrem dopředu i dozadu. Proto jsme ho brali. Do našeho mladého týmu přináší jistotu a klid," řekl. Dvořáka si pochvaluje i spoluhráč Jeff Skinner. "Je chytrý. Je snadné s ním hrát, protože je vždy tam, kde má být," uvedl.

Mezi tři nejlepší hráče zápasu byl v neděli zařazen i český brankář Ondřej Pavelec, který ale i přes 31 úspěšných zákroků nezabránil porážce Winnipegu 2:3 s Anaheimem.

"Za to, co jsme dnes předvedli, jsme si nezasloužili vyhrát. Zachránil nás gólman. A upřímně řečeno, gólman nás zachránil ve všech třech letošních zápasech. Chytá skvěle. Ne průměrně, ale skvěle," pochválil Noel Pavelce, který byl třetí hvězdou utkání. V něm Jets po brankách Andrewa Ladda dvakrát vedli, ale v dalším průběhu Anaheim zúročil střeleckou aktivitu (34:17) a zápas otočil.

Selänne přemýšlel, za koho vlastně hraje

Speciální náboj měl zápas pro hostujícího útočníka Teemu Selänneho, jenž pravděpodobně hrál naposledy ve Winnipegu, kde odstartoval svou kariéru vytvořením stále platných nováčkovských rekordů v počtu vstřelených branek (76) a získaných bodů (132).

"Chvílemi jsme si připadal, jako bych hrál za domácí," usmíval se třiačtyřicetiletý Fin. Přestože nebodoval, stal se symbolicky první hvězdou utkání a od domácích fanoušků si vysloužil potlesk ve stoje.

Hudler je v nové sezóně tahounem Calgary

Jiří Hudler z Calgary vede se čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí produktivitu českých hráčů v NHL. Obě přihrávky si připsal v nedělním utkání, přičemž druhá z nich vedla k vyrovnání zápasu s Vancouverem v závěrečné minutě při hře bez brankáře.

V prodloužení ale zajistil Canucks výhru 5:4 svým druhým gólem v utkání Mike Santorelli. Hosté ve třetí třetině prohrávali už 1:3, ale k obratu pomohl týmu i nečekaný tah trenéra Johna Tortorelly, který roztrhl spojení Henrika a Daniela Sedina. Oba v nových formacích bodovali..

Noční výsledky NHL:

Carolina - Philadephia 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 9. Harrison, 29. Dvořák - 24. L. Schenn. Střely na branku: 34:18. Diváci: 16.088.

Winnipeg - Anaheim 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)

Branky: 10. a 17. Ladd - 11. M. Perreault, 40. Cogliano, 55. Perry. Brankář Ondřej Pavelec (Winnipeg) odchytal celé utkání, inkasoval tři branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 91,18 procenta. Střely na branku: 17:34. Diváci: 15.004.

Calgary - Vancouver 4:5 v prodl. (1:1, 1:0, 2:3 - 0:1)

Branky: 15. Giordano, 32 Bäcklund (Hudler), 42. Monahan, 60. D. Jones (Hudler) - 50. a 64. Santorelli, 5. Booth, 46. Hansen, 57. Weise. Střely na branku: 36:28. Diváci: 19.289.