reklama

Veteráni v NHL: Ukončí Pronger či Holmström kariéru?

Chrise Prongera (vlevo) trápí v posledních sezonách zranění. Loňskou sezonu kapitán Philadelphie nedohrál kvůli otřesu mozku a potíže přetrvávají. Chrise Prongera (vlevo) trápí v posledních sezonách zranění. Loňskou sezonu kapitán Philadelphie nedohrál kvůli otřesu mozku a potíže přetrvávají. autor: Reuters
Podívejte se, kteří hráči možná před začátkem NHL oznámí konec kariéry.

Praha -  Už tuto sobotu začíná nová sezona nejslavnější hokejové soutěže světa, kanadsko-americké NHL.

Podívejte se v našem přehledu, kteří veteráni do ní vstupují s vědomím, že možná oznámí ještě před jejím začátkem konec kariéry.

V poslední části  matadorů NHL se pak budeme věnovat Timu Thomasovi, který je poněkud zvláštním případem, jenž se vymyká všem kategoriím (čtěte zde).

TOMAS HOLMSTRÖM, útočník, Švédsko, naposledy Detroit Red Wings (narozen 23. ledna 1973, 39 let)

V NHL: Detroit Red Wings (1026 zápasů, 243 gólů, 530 bodů, v play off 180 zápasů, 46 gólů, 97 bodů)

Detroit vždy sázel na zkušené hráče a měl nejvyšší věkový průměr. Pamatujete? Yzerman, Fetisov, Larionov, Hašek, Lidström, Chelios, Draper, Maltby. To byli hráči, kteří se drželi až do čtyřicítky. Tomas Holmström dovrší tyto kulatiny 23. ledna. Ale to už nejspíš nebude hráčem NHL. Plánuje oznámení konce kariéry v nejbližších dnech. V létě skončil Nicklas Lidström, poslední Holmströmův detroitský spoluhráč z prvních dvou Stanley Cupů v letech1997 a1998.

Hráč, který proslul snad největší neústupností na brankovištích soupeřů, nejspíš ukončí kariéru jako čtyřnásobný vítěz slavného poháru a olympijský vítěz (2006). Ale možná „Homer“ překvapí a zkusí ještě hrát.

DWAYNE ROLOSON, brankář, Kanada, naposledy Tampa Bay Lightning (narozen 12. října 1969, 43 let)

V NHL: Calgary Flames, Buffalo Sabres, Minnesota Wild, Edmonton Oilers, New York Islanders, Tampa Bay Lightning (606 zápasů, 227 výher, 33 čistých kont, 2,72 průměr gólu na zápas, v play off 50 zápasů, 28 výher, 2 čistá konta, 2,54 průměr gólu na zápas)

Po konci kariéry Marka Recchiho je Roloson nejstarším aktivním hráčem NHL. Posledním, který se narodil v 60. letech. Momentálně je „Roli“ bez smlouvy jako volný hráč, ještě v poslední sezoně za Tampu odchytal 40 zápasů, ale jestli mistr světa z roku 2007 dostane další smlouvu, to je otázka.

MATTIAS ÖHLUND, obránce, Švédsko, naposledy Tampa Bay Lightning (narozen 9. září 1976, 36 let)

V NHL: Vancouver Canucks, Tampa Bay Lightning (909 zápasů, 93 gólů, 343 bodů, v play off 70 zápasů, 10 gólů, 31 bodů)

Po jedenácti sezonách ve Vancouveru, kde vždy sázeli na švédské hráče, strávil spolehlivý bek poslední tři sezony v Tampě. Ovšem před loňskou sezonou mu lékaři zjistili zánět v pravém koleni, následně podstoupil artroskopický zákrok na obou kolenech. V únoru se mu problémy vrátili v levém koleni a musel podstoupit další zákrok a vynechat celou sezonu. Pro švédský deník Expressen se v létě vyjádřil, že si není jistý, zda bude moct pokračovat v kariéře.

CHRIS PRONGER, obránce, Kanada, Philadelphia Flyers (narozen 10. října 1974, 38 let)

V NHL: Hartford Whalers, St. Louis Blues, Edmonton Oilers, Anaheim Ducks, Philadelphia Flyers (1167 zápasů, 157 gólů, 698 bodů, v play off 173 zápasů, 26 gólů, 121 bodů)

18. kapitán v historii Philadelphie Flyers v loňské sezoně odehrál jen 13 zápasů. O rok dříve jej limitovaly problémy s koleny, po boku Jaromíra Jágra ho zase loni brzy vyřadila série tvrdých nárazů (ten poslední od Martina Hanzala). Prongera poté provázely po zbytek sezony problémy po otřesu mozku a tento syndrom jej patrně trápí stále.

Vítěz Hartovy trofeje pro nejužitečnějšího hráče NHL v roce 2000, kdy o jeden bod překonal Jaromíra Jágra (tehdy zámořští novináři nehlasovali příliš objektivně), nejspíš uzná, že už je čas končit. Na kontě má Stanleyův pohár s Anaheimem (2007) a dvakrát byl ve finále – s Edmontonem (2006) a Philadelphií (2010). Dvakrát vyhrál olympiádu (2002 a2010), jednou MS (1997).

Poslední díl nadšeho velkého přehledu veteránů v NHL čtěte zde.

reklama