13. 4. 2012 7:18
Boston - Washington 1:0 pp, Phoenix - Chicago 3:2 pp
Vítězně vstoupil do play off Boston.
Vítězně vstoupil do play off Boston. | Foto: Reuters

New York - Klíčovou roli hráli čeští hokejisté ve čtvrtečních utkáních play off zámořské NHL. Martin Havlát a Martin Hanzal rozhodli svými trefami v prodloužení o vyhrách svých týmů v úvodních zápasech prvního kola.

Především Havlát ze San José na ledě St. Louis doslova řádil. Nejprve ve druhé třetině šikovnou tečí otevřel skóre zápasu, aby svým druhým gólem v 84. minutě rozhodl o triumfu Sharks 3:2 v prodloužení.

VIDEO Helm kvůli pořezané ruce od Radulova letos dohrál
VIDEO Velký obrat Flyers dokonal vítězným gólem Voráček
Jágr: Miluji hokej, klidně můžu hrát do padesáti

Poměrně nepochopitelně byl rodák z Mladé Boleslavi vyhlášen až druhou hvězdou utkání. Přednost dostal centr domácích a rovněž autor dvou branek Patrik Berglund.

Podívejte se na Havlátův zápas - St. Louis - San José 2:3 po prodloužení (článek pokračuje pod videem):

Stejným výsledkem zvítězil i Phoenix doma nad Chicagem. Kojoti vedli v normální hrací době 2:1 ještě patnáct vteřin před třetí sirénou,jenže potom vyrovnal Brent Seabrook.

Hanzal rozhodl o osudu prvního duelu v 70. minutě, u gólu mu asistoval obránce Rostislav Klesla. Phoenix vyhrál, ale přišel o zraněného Radima Vrbatu, který odstoupil po naražení na mantinel už při prvním střídání.

Také Hanzal dostal ocenění pro druhého nejlepšího hráče zápasu, hlavní hvězdou byl totiž brankář Kojotů Mike Smith.

V prodloužení rozhodli první duel i obhájci titulu. Boston porazil 1:0 Washington, když v 62. minutě rozhodl vyrovnaný zápas Chris Kelly. Fanoušci v utkání viděli především dechberoucí souboj brankářů, domácího Tima Thomase a hostujícího Bradena Holtbyho, jenž v sestavě nahradil zraněné české gólmany Vokouna s Neuvirthem.

Větším hrdinou i přes prohru byl nakonec Holtby, který měl o poznání více práce a byl vyhlášen po Kellym druhou hvězdou utkání. Z vítězství se ovšem radoval zkušený Thomas, třetí nejlepší hráč zápasu.

Přesvědčivě dosáhl prvního bodu v série vítěz Východní konference New York Rangers. Jezdci zdolali 4:2 Ottawu. V průběhu zápasu vedli domácí už o čtyři branky a Senátoři korigovali výsledek až v posledních deseti minutách. Asistenci u branky hostů si připsal Milan Michálek.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápasy:

NY Rangers - Ottawa 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Branky: 13. Callahan, 37. Gáborík, 40. B. Boyle, 43. B. Richards - 51. Alfredsson (M. Michálek), 58. Condra. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.200.

Boston - Washington 1:0 v prodl.
Branka: 62. Kelly. Střely na branku: 30:17. Diváci: 17.565.

Západní konference - 1. zápasy:

St. Louis - San Jose 2:3 ve druhém prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 41. a 48. Berglund - 27. a 84. Havlát, 55. Desjardins. Střely na branku: 42:34. Diváci: 19.333.

Phoenix - Chicago 3:2 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 28. Pyatt, 38. Vermette, 70. Hanzal (Klesla) - 5. Toews, 60. Seabrook. Střely na branku: 34:45. Diváci: 17.138.