17. 11. 2018 6:51
Obránce Jakub Zbořil nastoupil v NHL ke svému premiérovému utkání, ve kterém podlehl s Bostonem v Dallasu 0:1 v prodloužení.
Radek Faksa v utkání s Bostonem
Radek Faksa v utkání s Bostonem | Foto: Youtube.com, Youtube

Trenér Bostonu Bruce Cassidy postrádá kvůli zraněním pět obránců základní sestavy a neobvyklá situace umožnila Zbořilovi, aby si splnil dětský sen. Český obránce, kterého Boston draftoval před třemi lety v prvním kole jako třináctého v pořadí, strávil na ledě necelých jedenáct minut.

"Snažil jsem se hrát jednoduše," prohlásil Zbořil, který ve svém debutu jednou vystřelil a připsal si tři srážky. "Udělal jsem nějaké chyby, první třetina nebyla z mé strany nejlepší. Ale bojoval jsem a v průběhu zápasu jsem začal chápat, jak musím hrát. Postupem času jsem se zlepšoval a cítil pohodlněji i sebevědoměji," dodal.

Zbořil je po obráncích Detroitu Liboru Šulákovi a Filipu Hronkovi třetím českým hráčem, který si v této sezoně odbyl v NHL premiéru. "Čekal jsem na tento moment celý život. Když jsem vyrůstal, snil jsem o tom, že si NHL jednou zahraju a konečně se to stalo," těšilo brněnského rodáka.

Před utkáním Zbořil cítil nervozitu, která se ale zmenšila, když zjistil, že klub povolal obránce Connora Cliftona. "Věděl jsem, že v tom nejsem sám," dodal.

Jediný gól padl v 62. minutě. Brad Marchand nenašel v útočném pásmu přihrávkou z levé strany Pastrňáka a z následného brejku překonal Tuukku Raska z dorážky Jason Dickinson. Dallas tím zúročil střeleckou převahu 37:23 a jeho gólman Ben Bishop byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Pastrňák nenavázal na předchozí tři utkání, ve kterých pokaždé skóroval, i proto, že neměl k dispozici celý zápas své spoluhráče z formace. Patrice Bergeron zamířil na ošetřovnu poté co ho ve středním pásmu srazil Radek Faksa. Zákrok českého útočníka se rozhodl pomstít Marchand, který v zápase nasbíral celkem osmnáct trestných minut. V jejich vzájemném souboji povalil Faksa soupeře zápasnickým chvatem na led.

Bergeron se v průběhu utkání vrátil zpět a ve třetí třetině sekl Faksu, což vyvolalo další strkanici. V ní byl hodně aktivní Roman Polák. Český obránce ve službách Dallasu uštědřil pár ran Torey Krugovi a vyměnil si pár ostrých slov i s Bergeronem, kterého po střetu s Faksou z druhé třetiny limitovalo zranění ramene. "Měl problém dokončit zápas. Ještě půjde na vyšetření," přiznal trenér Cassidy.

Obránce Jan Rutta se podruhé za sebou nevešel do sestavy Chicaga, které podlehlo doma Los Angeles 1:2 po nájezdech a prohrálo deváté z posledních deseti utkání. Hrdinou zápasu se stal gólman Calvin Peterson, který premiéru v NHL ozdobil 34 zásahy a v rozstřelu navíc kryl oba nájezdy.

Toronto zvítězilo v Anaheimu 2:1 v prodloužení a je novým lídrem NHL. Kanadský klub přeskočil v tabulce Nashville a Tampu Bay, před kterými je v čele soutěže o bod.

Výsledky: Dallas - Boston 1:0 v prodl., Winnipeg - Buffalo 1:2 po sam. nájezdech, Colorado - Washington 2:3 v prodl., Chicago - Los Angeles 1:2 po sam. nájezdech, Anaheim - Toronto 1:2 v prodl., Vegas - St. Louis 1:4.