VIDEO Neuvěřitelný Granlundův gól poslal Finy do finále

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
14. 5. 2011 10:45
Geniální ´florbalová´ finta se zapíše do dějin

Praha - Finále hokejového mistrovství světa na Slovensku bude ve znamení severského derby.

Po Švédech se do něj probojovali také Finové, kteří porazili Rusko 3:0.

První a rovnou vítězný gól vstřelil ve 26. minutě Mikael Granlund, který se famózní trefou po florbalovém způsobu nesmazatelně zapsal do historie světových šampionátů.

Sen o zlaté obhajobě skončil. Češi podlehli Švédsku
Semifinále Česko - Švédsko jsme sledovali ŽIVĚ zde
Semifinále Finsko - Rusko jsme sledovali ŽIVĚ zde

Druhé semifinále přineslo o poznání záživnější hokej, než odpolední duel českých hokejistů se Švédy. Jako první finského gólmana Vehanena vážně ohrozili Morozov a Kuljomin, ale velké šance měli i jejich spoluhráči.

Na druhé straně se zablýsklo po individuální akci Granlunda, ale jeho kličkovaná okolo brankoviště a následná střela bekhendem skončila na Barulinových betonech.

Ve druhé třetině to byli naopak Finové, kdo si vytvářel o hodně víc příležitostí, a ve 26. minutě šli zaslouženě do vedení. Devatenáctiletý Granlund nabral za Barulinovou bránou puk na hůl a rychlým švihem jej uklidil do bližší šibenice ruské svatyně.

Spoluhráči z gólu oněměli

Touto neuvěřitelnou trefou se navždy zapsal do historie této hry.

"Musím přiznat, že mě trochu zaskočil. Na střídačce jsem mu na to ani nic neřekl, ztratil jsem řeč," vykládal po zápase Granlundův spoluhráč Tuomo Ruutu.

"Ten gól si ale zasloužil, hrál skvěle po celý turnaj. A tohle bylo z jeho strany neuvěřitelné," dodal.

Za chvíli mohl zvýšit Pihlström, jenže mu v tom zabránila tyč. Brankovou konstrukci rozezvučel také Zinovjev, který selhal rovněž ve 37. minutě.

Rusové se ale znovu, podobně jako v předchozích zápasech, neuměli dostatečně dostat do tempa, navíc je srážela zbytečná vyloučení. Druhý hřebík do jejich finálové rakve zabil Lajunen, který překvapivým nahozením podél brankové čáry překonal Barulina podruhé.

O chvíli později přidal pojistku po Granlundově vybídnutí Immonen a poslal Finy do finále.

Na Granlundovu parádu se podívejte ZDE:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Mistrovství světa v hokeji - semifinále v Bratislavě:

Rusko - Finsko 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky:
26. Granlund (Immonen), 48. Lajunen, 50. Immonen (Granlund). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Ország (SR) - Arm (Švýc.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 9272.

Rusko: Barulin - Aťjušov, Tjutin, Kornějev, Grebeškov, Kalinin, Kulikov, I. Nikulin, Jemelin - Radulov, Zinovjev, Kovalčuk - Kuljomin, Arťuchin, Kajgorodov - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Morozov, Těreščenko, Zaripov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Finsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Puistola, Väänänen, Kukkonen, Jaakola - T. Ruutu, M. Koivu, Pyörälä - Aaltonen, N. Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Nokelainen, Lajunen, Pihlström. Trenér: Jukka Jalonen.