Sparta rozdrtila švédské HV 71 a je ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Vítkovice prošly přes Liberec

Aktualizováno 8. 11. 2016 22:12
Sparta Praha vyhrála na půdě HV71 jasně 5:0 a slaví postup do čtvrfinále hokejové Ligy mistrů. Liberci vítězství z prvního utkání nestačilo. V odvetě českého osmifinále jim Vítkovicčtí oplatili porážku o jednu branku, aby v následném prodloužení vstřelil postupový gól Radoslav Tybor.
Radost hráčů Sparty
Radost hráčů Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Jönköping - Hokejisté pražské Sparty vyhráli v odvetě osmifinále Ligy mistrů v Jönköpingu nad HV 71 vysoko 5:0, dokázali tak napravit domácí porážku 2:4 a slaví postup. V boji o semifinále čeká svěřence trenéra Jiřího Kalouse 6. a 13. prosince Bern, který vyřadil finský celek JYP Jyväskylä.

Sparta rozhodla třemi góly ve druhé třetině. Dvě branky a jednu asistenci si připsal Lukáš Pech. Rovněž tři body za gól a dvě přihrávky zaznamenal Andrej Kudrna. Gólman Filip Novotný udržel poprvé v soutěži čisté konto.

Pražané se spolu s Vítkovicemi stali prvním českými zástupci, kteří se za tři roky existence soutěže probojovali mezi nejlepší osmičku. Ostravané dnes vyřadili Liberec.

Sparťanský gólman Novotný odolal ve třetí minutě tlaku HV 71, na jehož konci neuspěl ani Erik Andersson. Sparta odolala v polovině úvodní třetiny i při Nedomlelově vyloučení. Za Pražany měl velkou šanci po Formanově střele Uher, ale nedokázal překonat ležícího Petterssona Wentzela.

Novotný má čisté konto

Sparta se dočkala vedení 31 vteřin před koncem úvodního dějství. Kudrna uvolnil Kumstáta, který našel před brankou najíždějícího Pecha a Pražané začali smazávat dvoubrankovou ztrátu z domácího duelu.

Do druhého dějství se snažili domácí vstoupit aktivně, ale hosté byli nebezpečnější. V 28. minutě po tlaku Sparty uvolnil Piskáček na pravém kruhu Mikuše, který smazal manko z Prahy.

Novotný držel čistý štít a v polovině utkání už vedla Sparta 3:0. Pech vyřešil přečíslení dvou na jednoho s Kumstátem individuálně a zamířil přesně k levé tyči. Za 29 vteřin přidal čtvrtý gól dorážkou po Barinkově střele Cingel. V závěru druhého dějství se Sparta ubránila při Vránově trestu.

Přestože pak sama v úvodu závěrečného dějství neuspěla ve dvou přesilovkách při vyloučeních Christensena a Arlbrandta, držela si stále bezpečný náskok. Odolala i při Kalinově vyloučení a Novotný zasáhl při Thörnbergově šanci.

V 58. minutě bylo o postupu definitivně rozhodnuto. Gólman Pettersson Wentzel přihrál přímo na hůl Kudrnovi, který dovršil výsledek střelou do prázdné branky.

Ostrava viděla neobvyklý hokejový výsledek - 3:1 po prodloužení

Hokejisté Vítkovic porazili v odvetě osmifinále Ligy mistrů Liberec 3:1 v prodloužení a po jednogólové prohře na severu Čech si zajistili postup mezi nejlepších osm týmů. Dva góly vítězů dal útočník Roman Szturc, ten postupový pak v 62. minutě vstřelil Radoslav Tybor, který dnes ve vítkovickém dresu debutoval.

Vítkovice se v třetím ročníku Ligy mistrů staly prvním českým čtvrtfinalistou. V dalším kole se utkají s Fribourgem, za který nastupují i útočníci Roman Červenka a Michal Birner. První duel se bude hrát 6. prosince. "Liberec byl v celé sérii hokejovější, my jsme slavili úspěch enormní bojovností, ale tak to ve sportu někdy chodí," řekl vítkovický trenér Jakub Petr.

Ostravané smazali ztrátu už v šesté minutě zásluhou Szturce, který se v oslabení natlačil před bránu a bekhendem zasunul puk za Willova záda. Liberec pak byl střelecky aktivnější, ale vítkovický brankář Dolejš dokazoval, že v Lize mistrů podává vynikající výkony.

Hlavně v druhém dějství měli hosté několik šancí na vyrovnání, ale Radivojevič i Bartovič ztroskotali na gólmanovi. Z brejku mohl naopak přidat druhý gól Roman, ale jeho střela zazvonila jen na horní tyčku.

Druhou branku Vítkovicím přinesla 45. minuta a v ní další průnik Szturce, který skoro okopíroval první gólovou situaci. Šikovnou stahovačkou se zbavil obránce a bekhendem kotouč znovu poslal do stejného místa k pravé tyči. "Klíčový byl asi nástup do třetí třetiny, kdy jsme přežili čtyřminutovou přesilovku Liberce a krátce poté jsme dali druhý gól," řekl Petr.

Definitivně mohl rozhodnout nový muž ve vítkovické sestavě Tybor, ale i vinou Bartovičova faulu nezakončil podle představ. Severočeši přečkali oslabení, v závěru sáhli k power play a vynutili si prodloužení. Bulíř 93 sekund před koncem normální hrací doby z dorážky prostřelil Dolejše.

Prodloužení už ale po 75 sekundách ukončil Tybor, který vypíchl puk libereckému hráči ve středním pásmu a ze sóla překonal Willa. "Jsme velmi zklamaní, protože jsme chtěli postoupit. Byli jsme o něco aktivnější, ale ze spousty menších šancí jsme vynikajícímu Dolejšovi dlouho nedokázali dát gól. Povedlo se to až v power play, bohužel v prodloužení jsme po chybě rychle inkasovali," řekl liberecký trenér Filip Pešán.

Osmifinále play off hokejové Ligy mistrů - 2. zápas:

HC Vítkovice Ridera - Bílí Tygři Liberec 3:1 v prodl. (1:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Szturc (Balán), 45. Szturc (Stastny), 62. Tybor - 59. Bulíř (P. Jelínek, Šimek). Rozhodčí: Holm, Persson (oba Švéd.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 6:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4716. První zápas: 0:1, postupují Vítkovice.

Vítkovice: Dolejš - Sloboda, D. Krenželok, Sedlák, Výtisk, Kovář, Puzič, Rudl - Szturc, Y. Stastny, Tybor - P. Zdráhal, O. Roman, D. Květoň - Vandas, Kolouch, Kucsera - Tomi, Hudeček, Illéš - Balán. Trenéři: Petr a Trnka.

Liberec: Will - Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Vitásek, Jánošík, Pyrochta - P. Jelínek, L. Krenželok, Lakatoš - Radivojevič, Bulíř, Ordoš - Vantuch, Bartovič, Svačina - Stránský, J. Vlach, Hrníčko - D. Špaček. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

HV 71 Jönköping - Sparta Praha 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Pech (Kumstát, A. Kudrna), 28. J. Mikuš (Piskáček, Pech), 31. Pech (Piskáček, A. Kudrna), 31. Cingel (Barinka, Černoch), 58. A. Kudrna. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Nikolic (Rak.) - Löfgren, Malmqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 1019. První zápas: 4:2, postupuje Sparta.

HV 71: Pettersson Wentzel - Almquist, Reese, Pilut, Borgman, Berglund, C. Persson, Hansson - Thörnberg, Brithen, Arlbrandt - Tedenby, T. Laine, Christensen - Sandberg, Törngren, Bergtsson - E. Andersson, Brännström, Stenlund. Trenéři: Lindbom, Lundh a Rahm.

Sparta: F. Novotný - Piskáček, J. Mikuš, Nedomlel, Gernát, Kalina, Švrček, Barinka - Uher, P. Vrána, Forman - Ihnacak, J. Hlinka, Klimek - A. Kudrna, Pech, Kumstát - Černoch, Cingel, M. Procházka. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

JYP Jyväskylä - Bern 3:3, první zápas 2:3, postupuje Bern;

IFK Helsinky - Linköping 0:1, první zápas 1:1, postupuje Linköping;

Växjö - SaiPa Lappeenranta 4:2 v prodl., první zápas 2:3, postupuje Växjö;

Fribourg-Gottéron - KalPa Kuopio 3:2 v prodl. (za domácí Birner 1+0, Červenka 0+1), první zápas 1:1, postupuje Fribourg-Gottéron;

Frölunda - Eisbären Berlín 4:1, první zápas 6:1, postupuje Frölunda.