reklama

Vladimír Růžička povede hokejovou reprezentaci!

Vladimír Růžička Vladimír Růžička autor: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec
Růžička byl zvolen novým výkonným výborem svazu

Praha - Vladimír Růžička usedne po třech letech opět na lavičku národního týmu. Trenér pražské Slavie a bývalý reprezentant nahradí Aloise Hamdamczika, jemuž po nepovedeném mistrovství světa skončila smlouva.

Pětačtyřicetiletého kouče dosadil do této funkce na dva roky nový výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje, jemuž bude šéfovat Tomáš Král, dosavadní prezident plzeňského klubu.

Za asistenty si Růžička vybral Josefa Jandače, jenž působil v Českých Budějovicích, a Ondřeje Weissmanna, s nímž se zná ze Slavie. Jandač byl volný, Weissmann v současné době vede juniory Litvínova.

"Josef je jedním z nejlepších trenérů u nás, což dokázal v Liberci i v Českých Budějovicích. Myslím, že jsem k němu našel cestu. Ondru Weissmanna dobře znám. Hráli jsme spolu v Litvínově a trénovali ve Slavii," řekl podle oficiálních stránek českého hokeje.

Pražský klub bude trénovat nadále, ovšem s národním mužstvem se zúčastní také všech akcí včetně Euro Hockey Tour. Zlatý olympionik z Nagana se pokusí navázat na úspěšný rok 2005, kdy pod jeho vedením získali hokejisté poslední titul mistra světa.

Čtěte také: Kouč Růžička on-line: Trénovat reprezentaci? Uvidí se

"Národní mužstvo je nejvíce, co u nás můžete trénovat. Dostal jsem se k němu před čtyřmi roky, ale všichni víme proč (pozn. red.: Růžička převzal tým po tragické smrti Ivana Hlinky). Teď nabídka přišla a přijal jsem ji," prohlásil Růžička.

Bude směřovat k olympiádě ve Vancouveru

Charismatický trenér, který rozhodně nebude u hráčů mít problém s autoritou, byl hlavním favoritem na uvolněný post kouče reprezentace. Už po konci extraligy, kdy Slavia získala titul, uvedl, že by trénovat národní mužstvo mohl.

Jediným jeho požadavkem bylo, aby nadále zůstal i u klubu. V příští sezoně to však nebude mít vůbec snadné. Kromě extraligy se totiž Slavia zúčastní premiérového ročníku hokejové Ligy mistrů.

"Slavii vždy na týden převezme Jiří Kalous. Hráči si ode mě alespoň orazí. A kdyby byla sezona Slavie delší? Tak dostanou prostor asistenti. Oba jsou to kvalitní trenéři," vysvětlil Růžička, na němž je poznat, že tento krok opravdu rozmýšlel do detailů.

Když měl krátce po svém jmenování hovořit o kvalitách reprezentace, nedržel se příliš vzadu. Ani co se týče gólmanů, o nichž řekl, že je tu Vokoun a řada mladých kvalitních brankářů.

"Hokejisty máme dobré. Mnozí to dokazovali v play off nebo na některých akcích Euro Hockey Tour. Tým pro mistrovství světa je založen na hráčích z NHL, ale určitě chci zapracovat i nejlepší z extraligy," dodal.

První velkou akcí, kterou Růžička zažije, bude příští mistrovství světa ve Švýcarsku. Za necelé dva roky se však uskuteční olympiáda ve Vancouveru, což by mohl být vrchol jeho dosavadní trenérské kariéry.

Čtěte více: Růžička? Obrovský talent, vzpomínala ikona Bostonu

reklama