Vlasák rozhodl 34 sekund před koncem. Plzeň krok od finále

1. 4. 2013 20:50
Plzeň v pátém utkání semifinále se Slavií vyhrála 5:4 a vede v sérii 3:2 na zápasy.
Tomáš Vlasák se stal hrdinou pátého duelu semifinále mezi Slavií a Plzní (úplně vpravo) | Foto: ČTK

Praha - Hokejisté Plzně jsou krok od historického postupu do finále play off hokejové extraligy. Na ledě Slavie totiž v páté semifinálové partii vyhráli 5:4 a ve středu budou mít na své ledě první mečbol.

Světelná tabule signalizovala čas 00:36 v poslední třetině, když na ní pod časem zbývajícím do konce zápasu naskočila v kolonce plzeňských gólů místo čtyřky pětka.

To právě hostující Tomáš Vlasák vypálil z mezikruží, vítězným gólem rozhodnul parádní drama na ledě Slavie a rozjel se radovat pod plzeňský kotel.

Podobné drama jako v pátém duelu v roce 2009

Pamatujete? Oba týmy se utkaly v semifinále extraligy už před čtyřmi lety. Tehdy skončil druhý duel série 6:5 pro sešívané, stejným výsledkem (i když po prodloužení) pak v O2 Aréně i rozhodující páté klání, ve kterém hosté již prohrávali 1:4.

I tentokrát si fanoušci ve vysočanské aréně užili parádní drama plné zvratů, které řídili dva mladíci, jenž sérii z jara 2009 coby aktivní hráči ještě nezažili - dvacetiletý slávista Tomáš Hertl a o dva roky starší hostující kometa Jan Kovář.

Hertl vždy reagoval na góly Kováře

Prvně jmenovaný vyrovnával v první třetině na 1:1, aby v posledním dějství srovnával skóre na 4:4. "Věřil jsem, že když do konce už chyběla poslední minuta, tak si závěr pohlídáme," svěřil se v rozhovoru pro ČT Sport Hertl.

Ten vždy reagoval na branky plzeňského lídra Kováře. "Jsme nesmírně šťastní, že jsem vyhráli, bylo to neuvěřitelné drama, musíme to nyní ale potvrdit doma," prohlásil nejproduktivnější "Indián" a sedmi brankami i nejlepší střelec týmu v letošním play off.

Fanoušci viděli dva velké obraty

A měl pravdu. Hosté po jeho krásné střele vedli 1:0, slávisté ale během necelé minuty na konci první třetiny otočili na 2:1, aby ale úvodní dvacetiminutovka skončila po trefě Pletky 2:2.

Ve druhém dějství vidělo téměř 13 tisíc fanoušků v O2 Aréně jedinou branku, o kterou se nekompromisní dělovkou ve hře 4 na 4 postaral obránce Kempný.

Jenže závěrečná třetina opět nabídla čtyři branky. Tři v síti domácího brankáře Furcha. Nejprve přesně během 60 vteřin srovnalo duo Kratěna-Kovář, následně kontroval Hertl, aby v čase 59:24 rozhodl po odvážné podpoře ofenzivy v podání beka St. Pierra veterán Tomáš Vlasák.

Ve Slavii titul nezískal, nyní ji Vlasák knockoutoval

Ten Vlasák, který má tři tituly mistra světa a ve Slavii strávil dvě sezóny, ale titul v týmu Vladimíra Růžičky nezískal, v mistrovské sezóně Pražanů už totiž hájil dres Západočechů.

Nyní se postaral o to, že jsou Plzeňští krok od historického postupu do finále extraligy. Udělá se svými spoluhráči rozhodující krok již ve středu před domácími fanoušky?

Semifinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň 4:5 (2:2, 1:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 19. Hertl (V. Růžička ml.), 20. P. Jelínek (Kadlec), 39. Kempný (P. Jelínek, Poletín), 54. Hertl - 15. Jan Kovář (Martin Straka), 20. Pletka (Jan Kovář, Kratěna), 44. Kratěna (Pletka), 45. Jan Kovář (Slovák, Martin Straka), 60. Vlasák (St. Pierre). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Kostka, Bláha. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.668. Stav série: 2:3.

Slavia: Furch - Kadlec, Dresler, Kuboš, Kempný, Kolařík, Kučný - Micka, P. Jelínek, Poletín - Skokan, V. Růžička ml., Tomica - Hertl, Alinč, Sklenář - Vrdlovec, Žejdl, T. Doležal. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, L. Poživil, Boháč, Mozík, St. Pierre - T. Sýkora, Jan Kovář, Martin Straka - Kratěna, Lev, Pletka - Schleiss, Kašpařík, Vlasák - Hollweg, Dvořák, Vampola - od 41. navíc Petruška. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.