Vokoun opět zářil, 35 zákroky pomohl Pittsburghu k postupu

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
12. 5. 2013 4:30
Tomáš Vokoun v sobotním šestém zápase 1. kola play off NHL opět zářil, na ledě New Yorku Islanders předvedl 35 úspěšných zákroků, jimiž pomohl Pittsburghu k výhře 4:3 v prodloužení.
Tomáš Vokoun opět prokázal, že si zasloužil roli brankářské jedničky Pittsburghu. | Foto: Reuters

New York - Tomáš Vokoun v sobotním šestém zápase 1. kola play off NHL opět zářil, na ledě New Yorku Islanders předvedl 35 úspěšných zákroků, jimiž pomohl Pittsburghu k výhře 4:3 v prodloužení a k postupu v bojích o Stanley Cup.

Penguins po vítězství 4:2 na zápasy postoupili do 2. kola play off Východní konference, kde se vítězové Konference utkají s přemožitelem Montrealu, hokejisty Ottawy.

Vítěznou branku vstřelil v čase 67:49 zkušený bek Pittsburghu Brooks Orpik. Byl to jeho vůbec premiérový gól ve 106. zápase play off NHL.

Penguins tak postoupili do 2. kola play po dvou předchozích vyřazeních v úvodním kole.

Z mužstva Islanders se tak loučí se sezonou i český obránce Radek Martínek.

Vokoun potvrdil, že je aktuální jednička

Vokoun, který do série vstupoval jako brankářská dvojka Pittsburghu za Markem-Andrém Fleurym, dostal příležitost po hrubých chybách svého parťáka v úvodních čtyřech zápasech série a chopil se jí znamenitě.

V pátém zápase vychytal čisté konto (4:0) a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, v sobotu pak v některých momentech doslova dováděl protihráče k šílenství a díky 35 zákrokům a úspěšnosti přes 92 % byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu po Orpikovi.

Je tak zřejmé, že si upevnil pozici současné jedničky týmu, v níž by měl vstoupit i do série s Ottawou.

"Je perfektní, že jsme to ukončili už dneska. Říkal jsem vám, že to zvládneme. Změnili jsme všechno, co se dalo, ale nakonec nám to pomohlo, i když oni hráli výborně a byla to těžká série," řekl po zápase šťastný Vokoun.

"Je úžasné, jak si s tím Tomáš poradil. Zejména dnes, kdy měli obrovské množství šancí. On ale odolával a chytal velmi slušně," pochválil Vokouna kapitán týmu Sidney Crosby.

Islanders dvě třetiny soupeře drtili

V šestém zápase však měl hned od prvních minut mnohem více práce než jeho protějšek Jevgenij Nabokov v brance Islanders.

V 6. minutě však nestačil na střelu největší hvězdy Islanders Johna Tavarese, už za dvě minuty však po akci Sidneyho Crosbyho vyrovnal z dorážky Jarome Iginla.

Přesto šli Ostrované do kabin s náskokem. Ve 20. minutě se po parádní souhře třetího útoku Islanders trefil Colin McDonald.

Druhého vyrovnání se Pittsburgh dočkal ve 31. minutě, když nejprve přežil obrovský tlak soupeře a poté z brejku udeřil zásluhou Pascala Dupuise.

Pittsburgh rozhodl střelami od modré

Jenže Islanders šli v úvodu třetí třetiny potřetí do vedení, když se opět po důrazu třetího útoku prosadil Michael Grabner.

Až poté teprve Pittsburgh spustil svůj pověstný tlak, který gólově přetavil v 55. minutě, kdy se trefil tečovanou střelou od modré čáry obránce Paul Martin.

V osmé minutě prodloužení se opakovala stejná situace jako přes kopírák, kdy po přihrávce zpoza brány rozhodl střelou od modré o postupu Pittsburghu veterán v dresu Penguins Orpik.

"V prodloužení už jsou všechny střely gólové. Já teda nejsem žádný střelec, ale když už jsem měl tu možnost, tak jsem ji využil a ono to tam spadlo," řekl po zápase střelec vítězné branky.

"Drželi jsme s nimi krok. Občas jsme i diktovali tempo hry a byli v určitých pasážích lepší. I dnes jsme je znovu přestříleli (38:21), oni ale na rozdíl od nás líp nakládali se šancemi. Doufám, že příští rok se dostaneme dále," chválil naoppak po zápase svůj tým Tavares.

Výsledek:

New York Islanders - Pittsburgh Penguins 3:4 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 6. Tavares, 20. McDonald, 43. Grabner - 8. Iginla, 31. Dupuis, 55. P. Martin, 68. Orpik.
Češi v akci: Radek Martínek odehrál 16:58 minuty, byl u jednoho obdrženého gólu, obdržel 1 dvouminutový trest - Tomáš Vokoun zlikvidoval 35 střel soupeře a měl úspěšnost zákroků 92,1 %.
Vyloučení: 1:3.
Střely na bránu: 38:21.
Konečný stav série: 2:4.