Češi zářili: Vrbata vstřelil 2 góly, Palát třikrát nahrával

Aktualizováno 8. 3. 2015 7:15
Reportáž z nočních výsledků NHL.
Vrbata proti San Jose zářil.
Vrbata proti San Jose zářil. | Foto: Reuters

New York - Hokejový útočník Radim Vrbata se v sobotním utkání NHL zasloužil dvěma góly o výhru Vancouveru 3:2 na ledě San Jose a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Nejproduktivnějším českým hráčem byl v sobotu Ondřej Palát, který si připsal tři asistence při vítězství Tampy Bay 5:4 nad Dallasem.

Vancouveru se povedla odveta

V úterý Canucks schytali od Sharks před vlastními fanoušky debakl 2:6 a ani do sobotního duelu v San Jose nevstoupili nejlépe. Domácí po dvanácti minutách hry vedli 2:0. Jenže pak začali úřadovat dva hráči - gólman Eddie Lack zavřel branku a na druhé straně potvrdil svou letošní střeleckou formu Vrbata.

Kontaktní gól na 1:2 vstřelil třiatřicetiletý mladoboleslavský rodák v poslední minutě první třetiny, když u pravé tyčky šikovně protlačil puk do sítě zpoza branky odrazem o betony brankáře Anttiho Niemiho. Ve 37. minutě vyrovnal Bo Horvat a obrat dokonal Vrbata ve 46. minutě, kdy po spolupráci s Danielem Sedinem bleskově využil krátkou přesilovou hru čtyři na tři.

Vrbata tak bodoval ve čtvrtém zápase za sebou, připsal si 25. gól v sezoně a podevětadvacáté v kariéře skóroval v NHL dvakrát v jednom utkání. Canucks si díky tomu udrželi šestou příčku ve vyrovnané tabulce Západní konference a na desáté San Jose zvýšili náskok na rozdíl šesti bodů.

"Byl to dneska zápas o čtyři body. Kdybychom prohráli, hodně by se nám přiblížili. Podali jsme hodně bojovný výkon," radoval se Vrbata, s nímž Canucks v létě podepsali smlouvu jako s volným hráčem a nová posila se kanadskému celku bohatě vyplácí. "Je to rozený střelec. A dnes to znovu dokázal. Co předvádí, je ohromující," pochválil ho Henrik Sedin.

Trefili se také Frolík a Jágr

Stejně bodů jako Vancouver má v tabulce sedmý Winnipeg, který i díky jednomu gólu Michaela Frolíka zvítězil 3:1 v Nashvillu. Predators, ještě donedávna nejlepší tým ligy, tak prohráli šestý zápas v řadě a osmý z posledních deseti.

"Když se vám nedaří, vypadá to, jako byste se z té díry nikdy neměli vyhrabat. Rozhodují maličkosti a teď je to prostě tak, že každá naše malinká chyba skončí gólem. Ale člověk musí dál věřit a poctivě makat a ono se to zlomí," řekl brankář Pekka Rinne, jenž vůbec poprvé v kariéře prohrál zápas s Winnipegem.

Uzdravený Jaromír Jágr se v duelu proti New Yorku Islanders vrátil do sestavy Floridy a jednou asistencí přispěl k vítězství 4:3 po samostatných nájezdech.

Nevydařenou premiéru prožil v brance Islanders po přestupu z Buffala Michal Neuvirth, který pustil tři z 18 střel. O výhře Panterů rozhodl jedinou trefou v penaltovém rozstřelu Jonathan Huberdeau.

Neuvirth naposledy chytal ještě v dresu Sabres 28. února právě na Floridě a tehdy rovněž inkasoval čtyři góly, byť už v základní hrací době. "Dnes to byl ale úplně jiný zápas. Náročný na psychiku. Od začátku jsem se do něj nějak nemohl dostat, nedařilo se mi chytit svůj rytmus," řekl.

Florida udržela v tabulce Východní konference ztrátu dvou bodů na osmý Boston, který už v odpoledním duelu porazil Philadelphii 3:2 v prodloužení. Flyers i díky 20. gólu Jakuba Voráčka v sezoně vedli ještě v poslední minutě třetí třetiny 2:1, ale patnáct sekund před koncem vyrovnal Brad Marchand a stejný hráč pak rozhodl o výhře Bruins v předposlední minutě prodloužení.

Krátce předtím mohl strhnout vítězství na stranu Flyers Voráček, který se dostal do samostatného úniku, ale na Tuukku Raska nevyzrál. "Byl to čistý samostatný nájezd, takže jsem měl čas se připravit. On zvolil střelu, která nebyla špatná, ale naštěstí trefila mou hokejku a puk těsně minul tyčku," oddychl si Rask.

Palát se blíží ke svému maximu

Už jen sedm zápisů do statistik schází Palátovi, aby vyrovnal své maximum z minulé sezony 59 bodů. V duelu s Dallasem prožil nejplodnější večer v tomto roce a za tři asistence byl vyhlášen první hvězdou zápasu, který Tampa vyhrála 5:4.

Lightning po dvou třetinách prohrávali 2:3, ale ve třetí třemi góly skóre otočili. "Zase se nám nepovedla druhá třetina, ale když jsme přišli do kabiny, říkali jsme si, že máme dost sebevědomí, abychom to obrátili. A povedlo se, navíc proti dobrému týmu, který bojuje o play off," uvedl Palát.

Dva góly Dallasu vstřelil Tyler Seguin, který vynechal posledních deset utkání kvůli zranění kolena a klesl z prvního místa kanadského bodování až na konec druhé desítky.

NOČNÍ VÝSLEDKY NHL:

Boston - Philadelphia 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 60. a 64. Marchand, 8. Chára - 30. Voráček, 56. VandeVelde. Střely na branku: 37:31. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Marchand, 2. Hamilton (oba Boston), 3. Mason (Philadelphia).

Toronto - St. Louis 1:6 (0:3, 0:2, 1:1)
Branky: 43. Booth - 15. Schwartz, 17. Oshie, 20. Tarasenko, 32. Butler, 34. Stastny, 51. Backes. Střely na branku: 24:44. Diváci: 19.108. Hvězdy utkání: 1. Tarasenko, 2. Oshie, 3. Lehtera (všichni St. Louis).

Tampa Bay - Dallas 5:4 (2:1, 0:2, 3:1)
Branky: 13. Stralman (Palát), 16. Kučerov (Palát), 44. Killorn, 46. Hedman (Palát), 60. Boyle - 15. a 24. Seguin, 32. a 60. Fiddler. Střely na branku: 28:35. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Palát (Tampa Bay), 2. Seguin (Dallas), 3. Hedman (Tampa Bay).

Florida - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 50. a rozh. nájezd Huberdeau (na první Jágr), 13. Gudbranson, 29. Bjugstad - 25. Tavares, 36. Leddy, 53. Bailey. Michal Neuvirth odchytal za Islanders celý zápas, z 18 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 18:28. Diváci: 14.474. Hvězdy utkání: 1. Huberdeau (Florida), 2. Tavares (Islanders), 3. Gudbranson (Florida).

San Jose - Vancouver 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Branky: 8. M. Karlsson, 12. J. Thornton - 20. a 46. Vrbata, 37. Horvat. Střely na branku: 40:34. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Vrbata, 2. Läck (oba Vancouver), 3. J. Thornton (San Jose).

Columbus - Colorado 0:4 (0:3, 0:0, 0:1)
Branky: 3. Iginla, 4. Landeskog, 10. Duchene, 50. Tanguay. Střely na branku: 44:33. Diváci: 16.599. Hvězdy utkání: 1. Varlamov, 2. Barrie, 3. Tanguay (všichni Colorado).

Nashville - Winnipeg 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 31. Ellis - 15. Frolík, 31. Wheeler, 60. Stafford. Střely na branku: 21:26. Diváci: 17.113. Hvězdy utkání: 1. Wheeler, 2. Frolík (oba Winnipeg), 3. Ellis (Nashville).

Arizona - Montreal 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 35. Eller, 60. Gallagher (Plekanec). Střely na branku: 28:35. Diváci: 14.094. Hvězdy utkání: 1. Price, 2. Eller (oba Montreal), 3. Smith (Arizona).

Los Angeles - Pittsburgh 0:1 v prodl.
Branka: 62. Hornqvist. Střely na branku: 31:18. Diváci: 18.487. Hvězdy utkání: 1. Fleury (Pittsburgh), 2. Quick (Los Angeles), 3. Hornqvist (Pittsburgh).

Washington - Buffalo 6:1 (1:1, 3:0, 2:0)
Branky: 6. Glencross, 26. Beagle, 30. Ovečkin, 34. Laich, 44. Ward, 58. Johansson - 3. Larsson. Střely na branku: 45:17. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Glencross, 2. Beagle, 3. Green (všichni Washington).