Voráčkův gól na výhru nestačil, Nestrašil měl dvě asistence

16. 3. 2015 7:02
Hokejový útočník Jakub Voráček dal jediný gól Philadelphie proti Ottawě. Jeho tým nakonec prohrá 1:2.
Jakub Voráček
Jakub Voráček | Foto: Reuters

New York - Jakub Voráček vstřelil v nedělním utkání NHL svůj 21. gól v sezoně, jeho Philadelphia ale prohrála v Ottawě 1:2 po samostatných nájezdech, v nichž už nejproduktivnější český hráč v lize neuspěl.

Dobrou formu potvrdil Andrej Nestrašil, jenž přispěl dvěma asistencemi k výhře Caroliny 3:2 na ledě Columbusu.

Voráček v nájezdech neuspěl

Voráček se prosadil ve 33. minutě, kdy dělovou střelou z kruhu pro vhazování překonal objev sezony v brance Senators Andrewa Hammonda a vyrovnal na 1:1. V penaltovém rozstřelu uspěl jako jediný ve třetí sérii útočník domácích Bobby Ryan, Hammond na druhé straně kryl všechny tři pokusy včetně Voráčkovy střely.

Český kanonýr si nicméně vylepšil bilanci v sezoně na 69 bodů a v tabulce produktivity poskočil na páté místo před Jevgenije Malkina. Na vedoucího Johna Tavarese ztrácí tři body.

Ottawa si připsala třetí výhru v řadě, osmou z posledních deseti zápasů a v tabulce Východní konference už o bod přeskočila devátou Floridu, která podlehla 1:2 nejlepšímu týmu ligy New York Rangers. Zároveň Senators snížili ztrátu na rozdíl pěti bodů na osmý Boston, jenž prohrál 0:2 ve Washingtonu, navíc mají jeden zápas k dobru.

"Všichni jsme věřili, že existuje šance na podobnou vítěznou šňůru. A pak přišel Hammer a proměnil ji ve skutečnost," ocenil autor vítězného nájezdu Ryan přínos gólmana Hammonda, který od poloviny února po premiéře v NHL v 11 zápasech vychytal deset výher, přičemž ani jednou neinkasoval víc než dva góly. Pokud se to sedmadvacetiletému brankáři povede i příště, vyrovná letitý rekord Franka Brimseka ze sezony 1938/39.

"Je samozřejmě absurdní a šílené, když si někde přečtete, že něco takového někdo dokázal naposledy před první světovou válkou. Je to bláznivá jízda, na kterou jsem pochopitelně hrdý, ale nedokázal bych to, nebýt skvělého týmu přede mnou," řekl Hammond, který zaujal místo v brance při zranění tradičních opor Craiga Andersona a Robina Lehnera.

Šňůra Bostonu skončila

Hokejisté Bostonu prohráli po pěti výhrách v řadě, díky nimž se sice bodově dotáhli na sedmý Washington, v přímém souboji ale nedali Capitals ani gól, což se jim stalo poprvé od 2. prosince.

Medvědy vychytal Braden Holtby, který si díky 32 zákrokům připsal osmé čisté konto v sezoně. A napravil si tak reputaci po páteční prohře 2:4 s Dallasem, kdy byl po 34 minutách a čtyřech inkasovaných gólech střídán. Kouč Barry Trotz pak hráčům zrušil plánované sobotní volno, protože nebyl spokojen s nasazením celého mužstva.

"Všichni jsme se zlepšili, od prvního vhazování jsme hráli s mnohem větším důrazem," poznamenal obránce Matt Niskanen. "Dobře jsme bruslili a plnili taktické pokyny. V prvních pěti minutách zápasu jsme soupeře skoro nepustili z pásma a to myslím nastavilo ráz celého utkání," dodal.

Floridě sprcha střel ne body nestačila

Florida prohrála v Madison Square Garden, přestože přestřílela Rangers v poměru 39:34. Domácí se dostali do vedení v 18. minutě díky povedené teči Jamese Shepparda a pak zářil brankář Cam Talbot. Ve 49. minutě zvýšil na 2:0 prvním gólem po tříleté odmlce bek Matt Hunwick, a přestože Brandon Pirri vzápětí snížil a Florida měla další šance, na body už nedosáhla.

"Ale ještě není konec," upozornil Jaromír Jágr, který poprvé od příchodu z New Jersey nebodoval ve dvou zápasech po sobě. "Pořád nám zbývá 13 zápasů. A jestli budeme dál hrát tak jako dnes proti nejlepšímu týmu v lize, můžeme jich jedenáct nebo dvanáct vyhrát. Nikdy nevíte. Pořád máme o co hrát," burcuje mužstvo slavná osmašedesátka.

Mrázek a Židlický hvězdami

Už v odpoledním duelu zazářili v dresu Detroitu Petr Mrázek a Marek Židlický, kteří byli vyhlášeni největšími hvězdami při výhře Red Wings 5:1 v Pittsburghu. Brankář Mrázek se na ní podílel 42 zákroky a obránce Židlický gólem a dvěma asistencemi.

Osmatřicetiletý Židlický, jenž posílil Detroit před uzávěrkou přestupů z New Jersey, měl prsty v prvních třech gólech zápasu. Už po 81 sekundách jeho střelu tečoval do branky Sheahan, poté se v 19. minutě podílel na trefě Pulkkinena a na začátku druhé části sám skóroval. Židlický zvýšil na 3:0 nekompromisní ranou v přesilovce pět na tři a zaznamenal sedmý gól v sezoně.

Mrázek mezitím likvidoval všechny šance Pittsburghu. O nulu ho připravil až v 50. minutě za stavu 0:5 rychlou střelou z první Perron. Detroit se tak rychle oklepal ze sobotního debaklu 2:7 s Philadelphií. "Potřebovali jsme se vzchopit a všichni hráči šli opravdu do sebe. Také se ukázalo, že máme správné lídry, Henik (Zetterberg), Niklas (Kronwall) a Pavel (Dacjuk) jsou muži na svém místě," chválil trenér Mike Babcock.

Andrej Nestrašil pomohl Carolině přerušit sérii tří porážek a bodoval v šestém z posledních devíti zápasů, v nichž zaznamenal dohromady devět bodů za dva góly a sedm asistencí. Čtyřiadvacetiletý útočník se podílel na prvních dvou gólech Hurricanes ve druhé třetině i obratu na 2:1. Blue Jackets pak sice vyrovnali, ale ve 35. minutě rozhodl o výhře hostů Brad Malone.

NHL:

NY Rangers - Florida 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 18. Sheppard, 49. Hunwick - 51. Pirri. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. Talbot, 2. Hunwick, 3. Sheppard (všichni Rangers).

Columbus - Carolina 2:3 (1:0, 1:3, 0:0)

Branky: 20. Foligno, 33. Hartnell - 29. Faulk (Nestrašil), 30. Hainsey (Nestrašil), 35. Malone. Střely na branku: 24:27. Diváci: 15.258. Hvězdy utkání: 1. Malone (Carolina), 2. Dano (Columbus), 3. Chudobin (Carolina).

Dallas - St. Louis 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)

Branky: 45. Tarasenko, 57. Steen, 59. Oshie. Střely na branku: 28:21. Diváci: 18.532. Hvězdy utkání: 1. Allen, 2. Tarasenko (oba St. Louis), 3. Jamie Benn (Dallas).

Anaheim - Nashville 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)

Branky: 43. Getzlaf, 50. Palmieri, 50. Thompson, 55. Fowler - 22. Beck, 27. Josi. Střely na branku: 28:27. Diváci: 17.295. Hvězdy utkání: 1. Getzlaf, 2. Fowler, 3. Thompson (všichni Anaheim).

Pittsburgh - Detroit 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Branky: 50. Perron - 19. a 44. Pulkkinen (na první Židlický), 2. Sheahan (Židlický), 21. Židlický, 28. Zetterberg. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 43 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97,7 procenta. Střely na branku: 43:25. Hvězdy utkání: 1. Mrázek, 2. Židlický, 3. Pulkkinen (všichni Detroit).

Washington - Boston 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky: 13. Carlson, 34. Schmidt. Střely na branku: 38:32. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Bäckström, 2. Holtby, 3. Carlson (všichni Washington).

Ottawa - Philadelphia 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 26. Pageau, rozhodující sam. nájezd Ryan - 33. Voráček. Střely na branku: 28:28. Diváci: 17.730. Hvězdy utkání: 1. Ryan, 2. Hammond (oba Ottawa), 3. Emery (Philadelphia).

3. Chicago 68 41 6 21 198:157 88
4. Minnesota 69 38 7 24 196:173 83
5. Winnipeg 69 34 12 23 191:186 80
6. Colorado 69 32 11 26 184:193 75
7. Dallas 70 32 10 28 218:229 74