reklama

Vrbata: Cítil jsem, že má o mě Florida opravdu zájem. Jágra jsem ale z týmu nevyšoupnul

Radim Vrbata. Radim Vrbata. autor: ČTK
Nebývá zvykem, aby se tým jen tak bez náhrady zbavil svého nejproduktivnějšího hráče. Radim Vrbata v minulé sezoně dominoval v útoku Arizony, a to za poměrně nízké peníze. Proto nejednoho překvapilo, že Coyotes pustili 36letého Čecha na trh volných hráčů, kde po něm sáhla Florida. Vrbata se tak v jednom týmu vystřídá s Jaromírem Jágrem. "Je asi ve stejné pozici, jako byl já v Arizoně. Kdyby o něj Florida stála, smlouvu mu nabídla," říká Vrbata v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Vedle lukrativní smlouvy mu Panthers nabídnou šanci bojovat o play-off.

Praha - Trh s volnými hráči bývá plný překvapení. Ani tohle nikdo nečekal. Všichni včetně samotného hráče měli za to, že Radim Vrbata zůstane v Arizoně. Jenže všechno je jinak.

Kolem Jágra je stále nejasno, Florida místo něj vsadila na Vrbatu Kolem Jágra je stále nejasno, Florida místo něj vsadila na Vrbatu Čtěte zde

Coyotes očekávanou nabídku včas nenabídli, a tak 36letý útočník neváhal a vzal jinou. V příští sezoně bude hrát Vrbata za Floridu. V základu si vydělá 2,5 milionu dolarů, další milion a čtvrt může přidat na výkonnostních bonusech.

"Nechtěl jsem čekat, Florida by si místo mě mohla vzít jiného. Já přitom z jednání cítil, že jsem pro ně na prvním místě," vykládá Vrbata v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V jedné kabině se tak mine s Jaromírem Jágrem, který v Sunrise rovněž poněkud nečekaně končí. "Je v podobné situaci, jako jsem byl já v Arizoně. Kdyby o něj klub stál, smlouvu mu nabídne," říká Vrbata. V minulé sezoně nasbíral 55 kanadských bodů (20+35), byl suverénně nejproduktivnějším hráčem Coytoes. Tolik bodů jako on nenasbíral ani žádný hráč z kádru Floridy.

Asi dost lidí překvapilo, že jste nezůstal v Arizoně. Jak k nečekanému podpisu na Floridě došlo?

"Popravdě, já si taky myslel, že zůstanu ve Phoenixu. Jenže pak vytrejdovali gólmana Smitha, neprodloužili smlouvu Doanovi a nakonec skončili i trenéři. V tu chvíli jsem sám začal trochu pochybovat, že by to mohlo dopadnout. Týden před otevřením trhu už mohou hráči mluvit s jinými týmy, Florida měla od začátku velký zájem. Byla konkrétní…"

Arizona, kde jste strávil nejlepší léta kariéry a naposledy v jejím dresu byl třetím nejproduktivnějším Čechem v NHL, zájem neměla?

"S Arizonou jsem mohl být na smlouvě domluvený už během sezony nebo hned po ní. Rozuměl jsem ale, že je rozšiřovací draft kvůli Las Vegas a smlouvy se budou podepisovat po něm. Jenže ani po něm jsem konkrétní nabídku nedostal a osobně jsem chtěl mít jasno do 30. června. Když se do té doby nic nedělo, nebylo na co čekat."

Radim Vrbata

Radim Vrbata

Pozice: útočník

Věk: 36 let

Klub: Florida Panthers

Plat v minulé sezoně před zdaněním: 3,25 mil. dolarů (80 mil. korun)

Plat v letošní sezoně: 2,5 mil dolarů + 1,25 milionu na bonusech

Bilance v minulé sezoně: 81 zápasů, 55 bodů (20+35)

Bilance v NHL: 1015 zápasů, 609 bodů (279+330)

Úspěchy: mistr světa (Vídeň, 2005), juniorský mistr světa (Moskva, 2001)

Smlouvu jste s Floridou podepsal hned na druhý den, tedy velice rychle. Nechtěl jste na nic čekat?

"Všichni starší hráči podepsali hned. Kdybych čekal, Florida mohla místo mě vzít někoho jiného. A kdo ví, jestli by se pak nějaký tým pro mě vůbec našel. Ještě za takových finančních i hokejových podmínek. Mně se Florida líbila hned od začátku."

V kabině se ale minete s Jaromírem Jágrem, který na Floridě nečekaně další smlouvu nedostal. Sledoval jste to? 

"Šlo to úplně mimo mě, vůbec jsem o tom informace nesondoval. Víte, on je asi v podobné situaci, jako byl já v Arizoně. Kdyby o něj Florida měla zájem, podepsala ho hned po sezoně. Taky se tam rozhodli jít jinou cestou."

Některá média už píšou, že tam jdete Jágra nahradit…

(směje se) "Já přece nejsem ten, kdo ho má nahradit. Nebo kdo by ho z Floridy měl vyšoupnout. Navíc ještě spolu se mnou podepsali Jevgenije Dadonova. Prostě jdou Panthers jinou cestou."

Ptaly se na vás i jiné týmy? Čím vás Florida přesvědčila?

"Víte, že jich bylo docela dost? Sám jsem z toho byl překvapený, šest sedm jich bylo. Zájem Floridy byl ale jasný od začátku, byl nejkonkrétnější. Cítil jsem, že jsem pro ně na prvním místě. U dalších to nebylo tak konkrétní, byl jsem alternativou za jiné."

Ještě před měsícem jste v rozhovoru pro Aktuálně.cz říkal, že byste chtěl v Arizoně zůstat už jen kvůli rodině. A vidíte, teď se budete všichni stěhovat přes celé USA.

"My už jsme v tom zběhlí, víme, co to obnáší. (směje se) Přestěhujeme se rychle, zařídí se to tak, abychom letěli do nového. V půlce srpna bydlíme, aby děti nemeškaly školu. A z hokejového hlediska to tam bude dobrý!"

Bonusy jsou pro Vrbatu reálné

Bonusy jsou pro Vrbatu reálné

Radim Vrbata si na Floridě díky nové smlouvě vydělá nezdaněných 2,5 milionu dolarů v základu najisto, další peníze mu budou naskakovat na účet podle toho, jak se bude dařit jemu i celému týmu. Na bonusech si 36letý útočník může klidně vydělat dalších 1,25 milionu dolarů. A to velmi reálně. Jak?

Po 250 tisících dolarech Vrbata dostane vždy ve chvíli, kdy v sezoně nastřílí 10, 15 a 20 branek. Dalších 250 tisíc dostane Vrbata v případě, že v sezoně překoná hranici 45 kanadských bodů (v té poslední za Arizonu jich měl 55), a zbylých 250 tisíc dolarů dostane, pokud Panthers postoupí do play off

Pokud vše půjde podle plánů a představ, může si Vrbata na konci sezony přepočítat celkovou nezdaněnou výplatu ve výši 3,75 milionu dolarů.

Takže se těšíte?

"V Arizoně skončili trenéři, nevrací se tam Martin Hanzal. Tým bude úplně jiný, kdo ví, jak by to tam vypadalo. Na Floridě jsou hráči, se kterými by mi to mohlo klapat. Mladí centři Barkov a Trocheck jsou jedni z nejlepších mladých hráčů v NHL. Na to se těším. Navíc jsem fakt cítil, že mě chtějí. To se tam člověku hned chce více."

A co ambice? Florida bude chtít určitě do play-off, to by se vás třeba v Arizoně netýkalo.

"Máte pravdu. Poslední sezona se jim sice moc nepovedla, ale teď přichází jiný trenér, se kterým jsem shodou okolností ještě kdysi hrál v Carolině. Ambice teď máme na to, aby se hrál dobrý hokej. A abychom hráli play-off."

Určitě máte přehled o tom, že na Floridě žije i řada vašich bývalých českých spoluhráčů, kteří si tam koupili dům a tráví tam většinu roku svého hokejového důchodu.

"Dokonce jich tam je víc, než jsem čekal! Už jsem mluvil s Havlátem a Radkem Dvořákem, ten tam má dokonce hokejovou akademii. S nim už jsem řešil hokejovou budoucnost mého malého syna, asi přes něj seženu nějakou výstroj." (směje se)

Třeba si to tam taky zamilujete, koupíte dům a strávíte na Floridě důchod.

"No, to ještě uvidíme. My byli osm let v Arizoně, jestli zůstaneme po mé kariéře v Americe, tak spíš tam. Ale zatím máme v plánu vrátit se do Čech."

Hokej není o misskách a penězích, nejsme stroje na výkon, máme problémy jako všichni, říká Vrbata Hokej není o misskách a penězích, nejsme stroje na výkon, máme problémy jako všichni, říká Vrbata   Přehrajte zde

Je to aktuální otázka, nebo za rok po vypršení smlouvy ještě necítíte důvod končit? Ptám se proto, že se nebojíte otevřeně přiznat, že kvůli rodině klidně kariéru zabalíte.

"Já už asi tři smlouvy zpátky tvrdím, že podepisuju tu poslední. Nechci říkat nic konkrétního, však je mi 36 let. Podívejte se, kam spěje hokej. Je třeba být trošku realistický, ten konec se asi blíží. Třeba to poslední sezona je, třeba ne. V tomhle konkrétní nebudu. Prostě sezonu odehraju a za rok uvidím, jak se budu cítit a hrát."

Jágrovi sluníčko, teplo a hokej u vyhřátých pláží docela svědčily…

"No jo, jenže on nemá tři děti. (směje se) Ty budou jednou v mém rozhodování taky hrát roli."

Sexbomba odvedle, olympijská vítězka nebo reportérka. Tohle jsou sexy partnerky elity NHL Sexbomba odvedle, olympijská vítězka nebo reportérka. Tohle jsou sexy partnerky elity NHL Prohlédněte zde
reklama